Více
  19.3 C
  Czech
  Čtvrtek, 26 května, 2022

  Země studených břehů, v češtině známá jako Špicberky

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Severní země Evropy v minulosti obývali Vikingové. Byli zdatnými mořeplavci a údajně objevili Ameriku ještě před Kryštofem Kolumbem. Na svých rychlých lodích křižovali vody okolo Skandinávie a dumali, kde získat další válečnou kořist. Tehdy narazili na souostroví, které nefigurovalo na žádné mapě. Vikingové mu dali jméno Svalbard, neboli Země studených břehů, a v češtině je známé jako Špicberky.

  Souostroví Špicberky

  Souostroví leží na polovině cesty mezi Norskem a severním pólem. Rozkládá se téměř na 63 000 km2 a trvale zde přebývá asi 3 000 obyvatel. Největším a zároveň hlavním městem je Longyearbyen s 2000 obyvateli. Druhé středisko s výhradně ruskou komunitou se pak jmenuje Barentsburg. Přes 60 % území Špicberků pokrývají větší či menší ledovce, nedotčenou arktickou krajinu doplňují fjordy a horské masívy.

  Kvůli polárnímu dnu a noci přežije jen odolná vegetace, zato ptactvu se tu více než daří. Roku 1973 rozhodla vláda o vytvoření tří národních parků, dvou přírodních rezervací a 15 chráněných ptačích rezervací, kam míří výpravy mnohých evropských univerzit. Kromě ptáků můžete spatřit polární lišku, mrože i ledního medvěda.

  Turistický průmysl existuje na Špicberkách jen v malé míře. Můžete navštívit všechny národní parky, ale silnice či jiné dopravní komunikace jsou jen výjimkou. Rybáři si mohou zachytat v zálivech na břehu oceánu či vyrazit na rybářskou výpravu na volné moře. Kromě pěších túr se začala rozmáhat i cykloturistika.

  Pokud jsou však Špicberky k něčemu ideální, pak je to podnikání dobrodružných polárních cest, které ve vás zaručeně zanechají nezapomenutelné zážitky na celý život.

  Polární cesty na Špiceberkách

  Rozhodnete-li se na Špicberkách podniknout ryzí polární cestu, budete se asi muset rozloučit s představou příjemných teplot – ať už sem totiž pojedete v zimě nebo v létě, teploty budou vždy nanejvýš okolo nuly. Odměnou za tyto nehostinné podmínky vám však budou výpravy, které jen tak někde nezažijete. A co všechno můžete na Špicberkách podniknout?

  Pokud chcete pořádně vyzkoušet svoji fyzičku, můžete vyrazit na pěší výpravy či na výpravy na lyžích. Po celých Špicberkách je nespočet pěších i lyžařských tras, a to jak pro méně zdatné jedince, tak i pro ty náročnější. Takové stezky se pak šplhají po strmých svazích až na nejvyšší hory, z jejichž vrcholků se naskýtají překrásné výhledy. Nejhezčí trasy vedou v okolí hlavního města Longyearbyenu.

  Pokud si ani pobyt na Špicberkách nedovedete představit bez trochy adrenalinu a zvuk silného motoru vám zrychluje tep, pak je pro vás jako stvořená polární výprava na sněžných skútrech! Na výběr máte z mnoha variant – od krátkých výprav trvajících několik hodin, až po extrémní výpravy trvající třeba i 5 dní. Výhodou cestování na sněžných skútrech je především zdolávání větších vzdáleností v krátkém čase, díky čemuž stihnete navštívit skutečně ty největší krásy Špicberků.

  Toužíte-li okusit, jak náročné asi bývaly výpravy prvních polárních objevitelů v čele s Robertem Pearym nebo Roaldem Amundsenem, máte tu možnost! Cesty na psích spřeženích jsou totiž na Špicberkách běžným způsobem dopravy dodnes, a to především v zimních měsících. Energie, s jakou vás nádherní psi huskyové provezou zdejšími polárními oblastmi, vás naprosto pohltí. Ať už se se psím spřežením vydáte kamkoli, můžeme vám garantovat, že na tuto cestu jen tak nezapomenete.

  A protože Špicberky nejsou jen ledovou pevninou, ale také poměrně rozsáhlým souostrovím, velkou roli zde hraje i voda. Na další z polárních cest se tak můžete vydat na expediční lodi, se kterou nahlédnete do těch nejkrásnějších špicberských fjordů a uvidíte skutečně tu nejryzejší přírodu.

  Pokud toužíte být k vodě ještě blíže, vyražte v letních měsících na plavby na kajaku! Opět máte na výběr z mnoha tras a díky zkušeným průvodcům budete mít jistotu, že bezpečně uvidíte skutečně to nejlepší, co se podél špicberského pobřeží nachází.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ