Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Velká modrá díra v Belize, ráj potápěčů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jedním ze snů každého potápěče je vidět Great Blue Hole, mohutný podvodní propad, který proslavil Jacques Cousteau. Pro ty, co se nepotápějí, je pohled z paluby letadla nezapomenutelným zážitkem.

  Velká modrá díra, která se nachází pouhých 100 kilometrů od pobřeží Belize, je podvodní propad, který je podle vědců největší svého druhu.

  Má kruhový tvar a vyznačuje se sytou modrou barvou. Měří přes 300 metrů napříč a je 125 metrů hluboká. Leží uprostřed atolu zvaného Lighthouse Reef, kde korálový ostrov obklopuje mělké, světle tyrkysově zbarvené vody laguny. Voda jsou tam tak mělká, že části prstence obklopující tmavě modrou propadlinu se při odlivu objevují nad hladinou.

  Krápníky a žraloci velrybí

  Propad původně vznikl jako vápencová jeskyně během poslední doby ledové, v době, kdy byla hladina moří mnohem nižší. Když se oceán začal zvedat, jeskynní systém se zaplavil. Nakonec se zhroutil, čímž se v oceánu vytvořila „vertikální jeskyně“.

  Místo je proto oblíbené mezi potápěči, kteří se do oblasti hrnou, aby viděli geologické útvary, které nyní leží v hlubinách oceánu. Je možné se potápět po celý rok, nicméně duben až červen je považován za nejlepší čas pro lepší viditelnost a pozorování žraloků velrybích.

  Jedním z takových potápěčů byl podmořský průzkumník Jacques Cousteau, který lokalitu v roce 1971 proslavil tím, že ji prohlásil za jednu z deseti nejlepších potápěčských míst na světě. V té době Cousteau, plavící se na své lodi Calypso, zkoumal hloubku propadu a potvrdil, že skutečně pochází z vápencové jeskyně.  Některé obří stalaktity a stalagmity, které můžete spatřit pod hladinou, dosahují délky 9-12 metrů.

  https://twitter.com/UWaterEarth/status/578859293509730305

  Říká se, že čím hlouběji se ponoříte, tím je voda průzračnější a vápencové útvary složitější.

  Některé potápěčské zájezdy lze rezervovat z hotelů na Long Caye a Turneffe Islands, Ambergris Caye, Caye Caulker a v Belize City. Potápění v Great Blue Hole není povoleno každému, podmínkou je více než 24 kompletních ponorů.

  Šnorchlování u okrajů Velké modré díry je povoleno. Protože jsou její okraje ohraničeny útesem, spatříte tu mnoho mořských zvířat a barevných korálů i při pouhém šnorchlování. Pro ty, co nejsou s vodou kamarádi, mnoho společností nabízí vyhlídkový let, při kterém spatříte Great Blue Hole v celé její kráse z ptačí perspektivy.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS