Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Výhody cestování vlakem

  Od romantických lůžkových vlaků až po neustále se rozšiřující seznam možných spojení a zjevné ekologické přínosy. Existuje nespočet důvodů, proč pro svou příští dovolenou zvážit jako dopravní prostředek vlak.

  Je to šetrné k životnímu prostředí

  Cestování vlakem má mnoho výhod – je bezpečné, rychlé a (většinou) bez stresu. Je to také vysoce udržitelné. Vidíte svět a zároveň ho chráníte.

  Je to rychlé a pohodlné

  V loňském roce se po pandemii covid-19 opět zvýšila touha a možnosti lidí cestovat. Což vedlo k mnoha zmatkům na letištích, které nápor cestujících nezvládaly úplně nejlépe. Lidé tak uvízli v šíleně dlouhých frontách na odbavení, bezpečnostní a celní kontrole, docházelo k problémům se ztrátou zavazadel v masovém měřítku. Změny a zrušení letů na poslední chvíli komplikovali mnoha lidem plány.

  Vlaky nabízejí mnohem spolehlivější a pohodlnější možnost úniku. Žádné odbavení, žádné dlouhé bezpečnostní fronty, žádná ztráta času při příjezdu tři hodiny před plánovaným odletem.

  Cestujete z města do města nebo dokonce ze země do země s minimem potíží – a přitom sledujete, jak svět sviští za oknem. Je pravda, že pokud cestujete na velké vzdálenosti, doba cesty bude delší. Ale za pár hodin dorazíte do cíle mnohem uvolněnější a klidnější.

  Je to dostupnější, než si myslíte

  Vlaky v pevninské Evropě jsou cenově dostupné. Některé evropské země dokonce pobízejí lidi k cestování po železnici – až do té míry, že cestování po železnici je zdarma. Například Španělsko zavedlo bezplatné jízdné na vlaky na krátké a střední vzdálenosti prostřednictvím společnosti Renfe, národního železničního dopravce. To je otevřené pro všechny národnosti, včetně zahraničních návštěvníků. I další země chystají na léto zvýhodněné jízdenky.

  Je to dobrodružství samo o sobě

  Cestování na dlouhé vzdálenosti nočním vlakem vyvolává pocit nostalgie a romantiky. Navíc je to způsob, jak ušetřit. Zabijete dvě mouchy jednou ranou: Dostanete se z bodu A do bodu B, aniž byste museli platit za nocleh navíc. Evropské lůžkové vlaky se s rostoucí poptávkou zlepšují – novější vlaky jsou moderní a dokonale pohodlné. ÖBB (Rakouské dráhy) spustily nové lůžkové služby Nightjet po celé Evropě, které spojují hlavní destinace. Nový noční spoj mezi Hamburkem a Stockholmem nabízí nespočet příležitostí pro železniční dopravu po Skandinávii. Pak je tu lůžkový vlak z Bruselu do Berlína.

  Nabízí více spojení než kdy předtím

  Globální železniční infrastruktura se neustále rozšiřuje a nabízí stále více možností. Nová linka z Krakova a Varšavy spojí Polsko se sousedním Kaunasem a litevským Vilniusem. Jedná se o každodenní trasu a mimořádně dostupnou možnost. A není to jen Evropa, kdo zavádí nové železniční trasy. V roce 2021 byla v Laosu otevřena nová vysokorychlostní vlaková doprava, která vede zemí ze severu na jih , zatímco první indonéská vysokorychlostní železnice má být otevřena v roce 2023 a spojuje Jakartu s Bandungem.

  Sledujte nás na sítích