Více
    9.7 C
    Czech
    Pátek 23. února 2024

    Thajsko: Mohou turisté stále kouřit trávu, nebo končí v nechvalně proslulé věznici Bangkok Hilton?

    Pouhých 18 měsíců poté, co Thajsko legalizací konopí otevřelo stavidla, se je nová konzervativní koaliční vláda snaží zavřít. Jak je to tedy nyní v zemi, která mívala jedny z nejpřísnějších protidrogových zákonů?

    V rušné turistické oblasti Bangkoku se všudypřítomně objevily neonové cedule s nápisy „weed“ a na každém rohu se objevují lékárny. Stovky prodejců jídla a pití inzerují jídelní lístky plné jídel s příchutí konopí.

    To vše by se však mohlo změnit na základě nových návrhů na přísnou regulaci užívání marihuany a jejího omezení pro léčebné účely. Bližší informace přinesl server Euronews.

    Proč se pravidla pro konopí v Thajsku mění tak brzy?

    Po všeobecných volbách v květnu loňského roku nastoupilo v září v Thajsku nové vedení. Konzervativní koaliční vláda v čele se stranou Pheu Thai stojí za výzvami k omezení konopí, které je od své legalizace nedostatečně regulováno.

    Anutin Charnvirakul, bývalý ministr zdravotnictví, který dohlížel na legalizaci této drogy v předchozí vojenské vládě, nyní povýšil na místopředsedu vlády. Je předsedou strany Bhumjaithai, která je součástí nové vládní koalice.

    Propouštění vězňů

    Když podpořil legalizaci marihuany v roce 2022, uvedl, že by to ulehčilo přeplněným thajským věznicím a pomohlo oživit ekonomiku venkova.

    V den legalizace bylo propuštěno více než 3 000 vězňů zadržovaných kvůli obvinění z užívání konopí. Během roku měl průmysl s trávou v zemi hodnotu 28 miliard thajských bahtů (728 milionů eur) a do roku 2030 by měl dosáhnout 336 miliard bahtů (8,7 miliardy eur).

    Anutin však následně pro CNN uvedl, že nikdy neobhajoval rekreační užívání marihuany, a trval na tom, že se vždy soustředil na zdravotní a lékařské využití.

    Od legalizace konopí se více než 1,1 milionu Thajců zaregistrovalo pro získání licence na jeho pěstování a po celé zemi se objevilo více než 6 000 výdejen trávy, z nichž mnohé mají jen malou kontrolu kvality.

    To také vyvolalo prosperující trávovou turistiku, kterou bude podle mnohých obtížné omezit.

    Jaký je trest za užívání konopí v Thajsku?

    Před legalizací trávy v Thajsku v červnu 2022 platily v zemi jedny z nejpřísnějších protidrogových zákonů na světě.

    Za držení konopí hrozilo až 15 let vězení, přičemž nechvalně proslulá ústřední věznice Bang Kwang, ironicky přezdívaná Bangkok Hilton podle australského televizního seriálu, který zobrazoval její nuzné a přeplněné podmínky, působila jako hlavní odstrašující prostředek pro turisty.

    Vláda v současné době zjišťuje názor veřejnosti na návrh zákona, který zakazuje rekreační užívání marihuany a přeřazuje ji mezi kontrolované látky.

    Za rekreační užívání by se ukládaly pokuty až do výše 60 000 thajských bahtů (1 560 EUR) a tresty odnětí svobody až na jeden rok. Navrhuje také pokuty až do výše 100 000 bahtů (2 600 EUR) za reklamu nebo marketing konopí pro rekreační užívání.

    Za pěstování bez licence hrozí trest odnětí svobody na jeden až tři roky nebo pokuta od 20 000 do 300 000 bahtů (520 až 7 780 EUR). Pravidla pro obchody s konopím a domácí pěstování zatím nejsou jasná.

    Mohou turisté v Thajsku stále kouřit trávu?

    Zatímco Thajsko čeká na výsledek změn, obchody s trávou jsou po celém Bangkoku i mimo něj stále otevřené.

    Některá pravidla, která omezují užívání konopí, však již platí. Kouření nebo vapování na veřejných místech není povoleno. Způsobení „veřejného nepořádku“, včetně zápachu marihuany, může vést k pokutě 25 000 bahtů (650 EUR).

    Podrobnosti o tom, co je „obtěžování“, jsou nejasné a policie je může zneužít. V Bangkoku jsou policisté známí tím, že vydírají turisty přistižené na špatné straně zákona.

    Sledujte nás na sítích