Více
  19.9 C
  Czech
  Čtvrtek, 26 května, 2022

  Podzemní Berlín. Prohlédněte si bunkry, nemocnice či opuštěné stanice metra

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Prohlídka podzemního Berlína vás provede protileteckými kryty a tunely z druhé světové války. Také těmi, které se používaly k pašování lidí z východního Německa. Objevte podzemní nemocnici či opuštěné stanice metra.

  Je to trochu skličující pocit, přijít do tmavého, napůl odstřeleného bunkru, vidět části schodiště a kabely visící ze zdi a projít sutinami mezi dírami, které sahají několik metrů do země.

  Tísnivou atmosféru můžete zažít na některé z prohlídek nabízených v Berliner Unterwelten (Podzemní Berlín). Navštivte některé z nejdůležitějších berlínských podzemních staveb jako jsou bunkry, opuštěné stanice metra, protiletecké kryty z doby druhé světové války a tunely pro pašování lidí z východního Německa během studené války.

  Základna v leteckém bunkru

  Berliner Unterwelten byl založen v roce 1997, aby prozkoumal, zdokumentoval a zachoval podzemní architekturu města. Základna organizace je v bývalém leteckém bunkru ve stanici metra Gesundbrunnen, nyní muzeu – Unterwelten Museum (Podzemní muzeum). Bunkr byl skupinou vyklizen, zrekonstruován a přeměněn na muzeum při zachování původního charakteru. Ve čtyřech patrech pod Berlínem se ukrývají desítky bunkrů, tunely, chodníky, kanály, trasa pneumatického poštovního systému, sklady bomb a munice a opuštěné stanice metra.

  Berlín je plný historie, málokdo však ví, že má co vyprávět i pod zemí. Najdete tam exponáty o všem možném od náletových bunkrů až po odklízení sutin z doby druhé světové války. Berliner Unterwelten našel za války v zapomenutém bunkru obrovský kartotékový systém o otročících dělnících, pomohl bývalým dělníkům získat reparace a v Berlíně uspořádal na toto téma výstavu.

  V rámci prohlídek uvidíte i další předměty, jako je munice, granáty, plynové masky atd. Je tu výstava o Hitlerově „Germanii“, jeho utopické vizi přestavby Berlína.

  Berliner Unterwelten také pracuje na zachování podzemních oblastí. Vykopali a vyklidili mnoho míst, včetně polorozbořených bunkrů a otevřeli je veřejnosti. V nabídce je několik různých prohlídek, včetně podzemních bunkrových nemocnic, podzemních továren, příkladů podzemních únikových cest z východního do západního Berlína, protileteckých věží, podzemního vězení, bunkrů pro jadernou válku.

  Než se tam vydáte

  Vstupenky na prohlídky pořádané Berlin Unterwelten je nutné zakoupit předem. Vstupenky objednané online lze platit platebními kartami. Téměř každý den v roce je nabízeno několik různých typů prohlídek. Všechny prohlídky jsou k dispozici v několika různých jazycích.

  Více informací naleznete na webových stránkách sdružení. Většina výstav a prohlídek není bezbariérová a není ani přístupná pro malé děti. Prohlídky jsou rychle rezervovány. Pokud budete vstupenku kupovat osobně, je dobré dorazit na pokladnu asi hodinu předtím než otevře a postavit se do fronty.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ