Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  V Pompejích byl nalezen antický street food

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Archeologům se podařil v Pompejích mimořádný nález. Jedná se o obchod, na kterém se nacházejí fresky zvířat a nápojů. Ten sloužil kolemjdoucím Římanům jako street food, tedy jakési starověké rychlé občerstvení.

  Pompeje jsou starověké město na jihu Itálie v oblasti Neapole, které bylo roku 79 pohřbeno výbuchem sopky Vesuv. Byly domovem asi 13 000 lidí. Ruiny byly objeveny v 16. století, ale organizované vykopávky začaly až kolem roku 1750.

  Nyní se zde archeologům podařilo objevit tzv. termopilum, a to ve starověkém areálu v části, která nese název Regio V.  Ta zatím není veřejně přístupná.

  V obchodě byly nalezeny také terakotové nádoby, ve kterých se nacházely stopy téměř 2 000 let starého jídla. Dle antropoložky Valerie Amoretti se zde nalezly stopy vepřového masa, ryb, hlemýžďů a hovězího masa.

  Přední část tohoto pultu je zdobena barevnými freskami. Některé zobrazují zvířata, která byla součástí prodávaného jídla. Na freskách jsou tak k vidění například dvě husy a kohout.

  „Toto je mimořádný nález. Je to poprvé, co vykopáváme celé termopolium,“ řekl ředitel archeologického komplexu Pompeje Massimo Ossana.

  V blízkosti se archeologům také podařilo nalézt zdobenou bronzovou misku na pití, které se říká patera, keramické nádoby používané na vaření či nádoby na víno a amfory.

  „Naše předběžné analýzy ukazují, že obrázky nakreslené na přední straně pultu představují, alespoň z části, potraviny a nápoje, které se tam prodávaly,“ uvedla antropoložka Valeria Amoretti.

  Pompeje jsou na seznamu světového dědictví UNESCO a patří k nejoblíbenějším atrakcím Itálie.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  H. CH. Andersen

  Nové muzeum H. CH. Andersena vás vtáhne do pohádky

  Kdo by neznal Ošklivé káčátko? H. Ch. Andersena četlo mnoho generací. Inspiroval několik pohádek od Disneyho, například Malou mořskou vílu, Císařovy nové šaty nebo tolik oblíbený film Frozen. Nyní se můžete do jeho pohádek nechat vtáhnout v novém dánském muzeu.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 2

  Pláže, sluníčko a taverny. To je obrázek z oblíbené dovolenkové destinace Zakynthosu. Věděli jste ale, že tu najdete i krásné parky a skvělá muzea? Přečtěte si naše tipy, co podniknout na tomto řeckém ostrově.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 1

  Hledáte kulturu, krásnou přírodu, historii i bujarý noční život? Řecký ostrov Zakynthos vám to nabízí vše. Přečtěte si naše tipy, kam se vypravit a co zde podniknout.
  Grónsko

  Grónsko se poučilo od Islandu. K rozvoji turismu zaujalo opatrný přístup

  Grónsko je zatím pro mnohé cestovatele zemí neprobádanou. Díky pohádkové krajině, ledovcům a puncu dobrodružství tomu tak ale nebude navždy. K rozvoji turistického ruchu ovšem zvolilo pomalý přístup.
  Zakynthos

  Zakynthos plný turistů. Jak se vyhnout davům

  Zakhyntos je okouzlující řecký ostrov, velice oblíbený mezi cestovateli všech kategorií. Jak si ho užít, vychutnat si místní atmosféru a zároveň uniknout davům turistů?
  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Na území Slovinska se nachází přes osm tisíc jeskyní, přičemž zpřístupněno je asi dvacet z nich. Ty nejznámější najdeme v oblasti Kras na jihozápadě Slovinska.
  Reklama
  Reklama
  Reklama