Více
  20.5 C
  Czech
  Čtvrtek, 26 května, 2022

  V Pompejích byl nalezen antický street food

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Archeologům se podařil v Pompejích mimořádný nález. Jedná se o obchod, na kterém se nacházejí fresky zvířat a nápojů. Ten sloužil kolemjdoucím Římanům jako street food, tedy jakési starověké rychlé občerstvení.

  Pompeje jsou starověké město na jihu Itálie v oblasti Neapole, které bylo roku 79 pohřbeno výbuchem sopky Vesuv. Byly domovem asi 13 000 lidí. Ruiny byly objeveny v 16. století, ale organizované vykopávky začaly až kolem roku 1750.

  Nyní se zde archeologům podařilo objevit tzv. termopilum, a to ve starověkém areálu v části, která nese název Regio V.  Ta zatím není veřejně přístupná.

  V obchodě byly nalezeny také terakotové nádoby, ve kterých se nacházely stopy téměř 2 000 let starého jídla. Dle antropoložky Valerie Amoretti se zde nalezly stopy vepřového masa, ryb, hlemýžďů a hovězího masa.

  Přední část tohoto pultu je zdobena barevnými freskami. Některé zobrazují zvířata, která byla součástí prodávaného jídla. Na freskách jsou tak k vidění například dvě husy a kohout.

  „Toto je mimořádný nález. Je to poprvé, co vykopáváme celé termopolium,“ řekl ředitel archeologického komplexu Pompeje Massimo Ossana.

  V blízkosti se archeologům také podařilo nalézt zdobenou bronzovou misku na pití, které se říká patera, keramické nádoby používané na vaření či nádoby na víno a amfory.

  „Naše předběžné analýzy ukazují, že obrázky nakreslené na přední straně pultu představují, alespoň z části, potraviny a nápoje, které se tam prodávaly,“ uvedla antropoložka Valeria Amoretti.

  Pompeje jsou na seznamu světového dědictví UNESCO a patří k nejoblíbenějším atrakcím Itálie.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ