Po více než století si Pařížané i turisté mohou znovu zaplavat v Seině. Město otevřelo tři oficiální koupací místa. U katedrály Notre-Dame, Eiffelovy věže a v 12. obvodu. Zákaz koupání tu platil od roku 1923 kvůli silnému znečištění. Díky masivní očistné operaci za 1,4 miliardy eur se však řeka Seina dostala na úroveň, kterou vyžadují evropské normy.
Projekt čištění řeky odstartoval už v 90. letech, ale zásadní zlom přišel až s přípravami na olympijské hry v roce 2024. Skoro 280 menších projektů postupně vylepšilo kanalizaci, připojilo hausbóty k městskému odpadu a zabránilo tomu, aby se při dešti splašky dostávaly do řeky. Přibyly i nové retenční nádrže a dezinfekční stanice.
Voda čistá, ale ne vždy
Seina je testovaná denně. Koupání se povoluje jen při vyhovujících hodnotách a návštěvníky o tom informují barevné vlajky. „Zelená znamená, že kvalita vody je dobrá. Červená, že ne,“ vysvětlil náměstek primátorky Pierre Rabadan. Pokud zaprší, koupání se často ruší. Déšť totiž přetěžuje staré stoky a voda se může znovu znečistit.
Přesto se koupání stalo symbolem proměny města. Sama starostka Anne Hidalgo se loni slavnostně ponořila do řeky, aby veřejnost přesvědčila o její nezávadnosti. Seina tehdy hostila i triatlon a dálkové plavání na olympiádě. „Řeka je bezpečná a čistá ke koupání,“ napsal novinář Tanishk Saha, který se šel vykoupat hned první den.
Skeptici se ale drží stranou
Ne každý je nadšený. Někteří Pařížané stále nevěří, že je voda opravdu čistá. „Neexistuje, že bych se koupal v Seině,“ říká například podnikatel Sébastien Caron. Vadí mu i to, jak se řeka chová po silném dešti, obává se, že se mění v otevřenou stoku.
Podobně to vidí i odborníci. Dan Angelescu, který vyvíjí technologie na měření bakterií ve vodě, upozorňuje, že oficiální testování podhodnocuje skutečné znečištění. „V sezóně je jen pár dní, kdy je voda opravdu vhodná ke koupání,“ varuje.
Děti až od 10 let a pod dohledem
Všechna koupací místa jsou zdarma a přístupná v přesně určených časech. Vstup je povolen dětem od 10 nebo 14 let, podle lokality. Na místě hlídají plavčíci. Otevřeno bude až do konce srpna a v plánu je do budoucna rozšířit koupání i do dalších částí řeky.
I přes výhrady odborníků a části veřejnosti se ale Paříž vrací k řece jako k místu, kde se dá nejen projít nebo projet lodí, ale i zaplavat. A pro spoustu lidí je to prostě splněný sen.