Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Omán: Vydejte se za poznáním jedné z opravdových perel východního cípu Arabského poloostrova

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Sultanát Omán je ideálním místem pro aktivní dovolenou. Na své si přijdou jak milovníci překrásných pláží s bílým pískem, vysoko tyčících se pohoří a nádherné přírody, tak i ti, jež upřednostňují poznávání zemí z hlediska zvyků místních obyvatel, tradic, historie, náboženství, kuchyně.

  Pro Čechy ne zcela typická dovolenková destinace nabízí vskutku jedinečné, nevšední a vzrušující zážitky. Omán je ideální lokalitou pro ty, kteří kromě koupání a opalování chtějí prožít svoji dovolenou aktivně, chtějí zemi co nejvíce poznat, ochutnat nové chutě, přičichnout k dennímu životu přátelských místních obyvatel, obdivovat jedinečnou architekturu a přírodní krásy. Navíc nelze opomenout fakt, že Omán je nejbezpečnější arabskou zemí s nejnižší kriminalitou.

  Moře

  Čistota Arabského moře, jež Omán omývá, je pověstná. Tyrkysově modrá voda, jejíž teplota v letních měsících atakuje hranici 30°C, vybízí nejen ke skotačení ve vlnách, ale i k poznávání bohatého podmořského světa. Máte-li štěstí, můžete spatřit delfíny, želvy, ale i velryby. Překrásné běloskvoucí pláže ocení převážně milovníci slunění a procházek v horkem rozpáleném, jemném písku.

  Příroda

  Palmové háje, pohoří, kaňony s bujnou vegetací, jeskyně, zlatavě zbarvené pouště, panenské pláže, korálové útesy a další zajímavosti Ománu nenechají chladným žádného obdivovatele přírodních krás.

  Grand Canyon

  Pod nejvyšší horou Ománu Jebel Shams (cca 3000m n.m. – zdroje se různí), se rozprostírá kaňon Wadi Nakhur, který patří k nejnavštěvovanějším přírodním památkám v zemi. Tento 1000m hluboký kaňon, který je zároveň nejhlubším kaňonem na Středním východě, je nazýván „Grand Canyonem“ Arabského poloostrova. Podívat se přes jeho horní hranu chce skutečně odvahu. Odvážíte-li se však, čeká vás nezapomenutelný zážitek. Nejlepší výhled je právě z nevyšší hory Ománu Jebel Shams. K návštěvě kaňonu se doporučuje zapůjčení auta, přičemž cesta začíná v městě Nizwa, které se pyšní mimo jiné krásnou, rozhlehlou pevností a tržištěm.

  Písečná poušť

  Chcete se svézt na velbloudovi, provozovat sandboarding na písečných dunách či navštívit sídlo beduínů? Pouštní campy na turisticky oblíbené písečné poušti vám tyto zážitky umožní. Počítejte však, že za každý z nich zaplatíte nemalé peníze. Oproti tomu procházky vyprahlou pouští při východu či západu slunce, to je romantika na druhou, navíc zdarma. Záleží na každém z vás, zda dá přednost placené, organizované zábavě či tichým, romantickým toulkám jen ve dvou.

  Hlavní město Maskat

  Starobylé hlavní město Ománu Maskat (Muscat) je nejen významným přístavem, ale také vládním sídlem sultanátu. Srdce každého milovníka orientální architektury zajásá při pohledu na staré arabské domy v úzkých uličkách, tři nádherné vyřezávané brány, královský mramorový palác, mešity. Dominantou celého Maskatu jsou tři portugalské pevnosti, které jsou však veřejnosti nepřístupné, neboť slouží policii a armádě.

  Nahlédnout do života místních můžete nejlépe při popíjení čaje nebo kávy v některé z restaurací, případně při návštěvě rybího, ovocného a zeleninového trhu nebo centrálního bazaru ve čtvrti Mutrah. Město Maskat je také výborným výchozím bodem pro výlety do okolí.

  Gastronomie

  Ománská kuchyně je svojí skladbou jednoduchá, její tajemství tkví v používání širokého spektra koření. Jelikož se jedná o arabskou zemi, na vepřové a hovězí maso si budete muset nějaký ten čas nechat zajít chuť. Základními surovinami pro přípravu jedinečných místních pokrmů jsou ryby, krevety, skopové a jehněčí maso, můžete tu však narazit i na maso kozí. Ať už se kořeněná nebo do marinád naložená masa připravují jakýmkoliv způsobem, výsledek je vždy vynikající. Jako přílohu dostanete nejčastěji rýži nebo místní chléb – placku z vody a mouky. K nejtypičtějším nápojům patří káva, čaj a také velbloudí mléko. Jelikož Arabům nedovoluje náboženství požívat alkohol, můžete si jej zakoupit pouze v hotelových restauracích a barech.

  Praktické rady na cestu

  • Do Ománu musíte mít vyřízeno platné vízum, případně si je můžete vyřídit až při vstupu do země, a to na letišti za poplatek cca 25USD. Samozřejmostí je cestovní pas, jehož platnost je minimálně půl roku po vašem návratu do vlasti.
  • Časový posun oproti České republice je + 3 hodiny.
  • Pro cestu do Ománu se doporučuje očkování proti hepatitidě typu A i B, vhodná je i kontrola platnosti vašeho očkování proti tetanu. Žádná další očkování nejsou třeba.
  • Oficiálním jazykem je arabština, ve většině míst ale není problém domluvit se anglicky.
  • Měnou je ománský riál, 1OMR = cca 61.19Kč (přesné informace dle aktuálního kurzu); možností je také platba v USD či platba kartou.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Icukušima Japonsko

  Icukušima. Ikonická červená brána vznášející se v moři

  Svatyně Icukušima je jedním z ikonických obrázků Japonska, známých po celém světě. Přečtěte si naše tipy pro její návštěvu a nenechte si ujít žádnou z atrakcí ostrova Miyajima.
  Objevte krásu Ázerbajdžánu a jeho hlavního města Baku

  Chcete prožít tak trochu jinou dovolenou? Objevte krásu Ázerbajdžánu a jeho hlavního města Baku

  Na břehu Kaspického moře se rozkládá hlavní a největší město Ázerbajdžánu Baku, které je zároveň největším přístavem v zemi. Město je oproti zbytku země bohaté, neboť je významným nalezištěm ropy. Ostatně to nelze přehlédnout, na těžební věže narazíte v celém okolí. Mnohdy i tam, kde byste je možná nečekali, kupříkladu mezi domy na předměstí.
  Boracay

  Jak nadměrný turismus téměř zničil filipínský ráj na zemi

  Ostrov Boracay. Překrásné bílé pláže, palmy, tyrkysová voda, bohatý podmořský život. Když se o něm doslechl svět, každý tam chtěl strávit dovolenou snů. Jak se ostrov proměnil pod náporem turistů?
  Tibetský Nový rok Losar

  Tibetský Nový rok Losar

  Historicky byli Tibeťané převážně nomádi, kteří harmonicky koexistovali s drsným prostředím na Tibetské náhorní plošině. Chov zvířat a skromné zemědělství byly pro hluboce věřící Tibeťany dlouho jedinečným způsobem života. Když přišla nárazová sklizeň, oslavovali to tancem a zpěvem. Po čase se z toho stala tradice. Jak dnes slaví Nový rok - Losar?

  V Austrálii se nachází nejstarší observatoř na světě

  Starobylé domorodé naleziště Wurdi Youang bylo poprvé objeveno evropskými osadníky před dvě stě lety. Archeologové ho začali mapovat v roce 1977, ale až před pár lety začali pomalu tušit jeho skutečný účel. Mohlo by se jednat o nejstarší astronomickou observatoř na světě. Je tedy Austrálie kolébkou astronomie?

  Pandy v Číně – kde je můžete spatřit

  Tyhle černobílé medvídky miluje každý. Když je vidíte poklidně žvýkat bambus, nejradši byste si je vzali místo plyšáka na spaní. A co teprve mláďata! Pandy jsou široce populární zvířecí symbol Číny. Sice je můžete vidět v několika evropských ZOO, ale v přirozeném prostředí je to přeci jen větší zážitek. Kde tedy nejlépe pozorovat pandy v Číně?
  Reklama
  Reklama
  Reklama