Tropické lesy, majestátní vodopády, sopečné ostrovy… Pojďme objevit Nových 7 přírodních divů světa. Výjimečné destinace, které ukazují bohatství naší planety.
Co je to „Nových 7 přírodních divů světa“ a jak byly vybrány?
Stejně jako Nových 7 divů moderního světa byl tento seznam vytvořen na oslavu nejvýjimečnějších přírodních lokalit na naší planetě. Byly vybrány ze stovek příspěvků v celosvětovém hlasování organizovaném nadací New7Wonders Foundation v roce 2011. Soutěžící místa, která se nacházejí po celém světě, byla posuzována z hlediska své krásy, jedinečnosti a ekologického významu.
Amazonie, divoká tvář Jižní Ameriky
Amazonie, která se rozkládá na ploše přes 5,5 milionu kilometrů čtverečních, je světem sama pro sebe. Největší deštný prales na planetě protíná devět jihoamerických zemí podél řeky Amazonky. V jejích rozbouřených vodách narazíte na růžové delfíny či kajmany. V džungli tomuto obrovskému ekosystému bezkonkurenční biologické rozmanitosti dominují jaguáři, tamaríni a leopardi.
Ha Long Bay, vietnamský krasový poklad
Zátoka Ha Long v severním Vietnamu je pohádkovou krajinou, která se skládá z asi 1 600 skalnatých ostrovů a ostrůvků, které se vynořují ze smaragdových vod Tonkinského zálivu. Mezi těmito vápencovými útesy se můžete plavit na tradičním džunku nebo kajaku. Tropické pralesy pokrývající skalnaté vrcholy, písečné pláže u hladině moře, jeskyně tvarované erozí, plovoucí rybářské vesnice… Není pochyb o tom, že Ha Long Bay na tento seznam rozhodně patří.
Mohutné vodopády Iguazu, největší vodopádový systém na světě
Vodopády Iguazu na hranici mezi Brazílií a Argentinou tvoří 275 vodopádů, které burácejí a duní z výšky téměř 80 metrů. Táhnou se v délce přes tři kilometry a jsou největším vodopádovým systémem na světě. Také nejmohutnějším. Pokud byste potřebovali další důkaz, stačí sledovat cestu vedoucí k Ďáblovu hrdlu, nejvyššímu a nejsilnějšímu vodopádu. Okolní džungle s obřími motýly a barevnými tukany dotváří tento již tak grandiózní obraz.
Ostrov Jeju, jihokorejský sopečný zázrak
Ostrov Jeju u pobřeží Jižní Koreje vypadá jako místo ze starověkého příběhu. Krajině dominuje Mount Hallasan, vyhaslá sopka tyčící se do výšky 1 947 metrů. Je drsná a syrová. Lávové tunely Manjanggul, jedny z nejdelších na světě, jsou skutečným podzemním labyrintem. Útesy Seongsan Ilchulbong nabízejí velkolepé panorama jižního pobřeží Korejského poloostrova. Černé písečné pláže a sochy Dol Hareubang, uměle vytvoření kamenní strážci, dodávají scenérii tajemný nádech.
Jeju Island gets 15 million visitors annually.
— Travolax | Travel & Destinations (@travolax) December 4, 2024
Its volcanic formations and haenyeo (female divers) culture earned it triple UNESCO recognition. pic.twitter.com/D4XZeJ3ucl
Národní park Puerto Princesa, filipínská podzemní řeka
Na ostrově Palawan na Filipínách leží národní park Puerto Princesa. Je domovem geologického pokladu, podzemní řeky, která se vine osmi kilometry vápencových jeskyní, než se vlije do moře. Plavba těmito temnými vodami odhaluje nespočet přírodních jeskyní, kde se světlo odráží od skalních stěn, stalaktitů a stalagmitů.
Ostrov Komodo, indonéská dračí rezervace
Ostrov Komodo v Indonésii je nejznámější svými „draky“ komodskými, největšími suchozemskými ještěry na světě. Dosahují až třímetrové délky. Jako poslední pozůstatky dávno minulé éry se tito gigantičtí ještěři potulují vyprahlou krajinou ostrova, obklopeni kopci tropické vegetace a růžovými písečnými plážemi. Po celém ostrově se můžete potápět mezi korálovými útesy, kde dovádějí manty a různobarevné ryby.
Stolová hora, symbolický vrchol Kapského Města v Jižní Africe
Stolová hora, která se tyčí nad Kapským Městem v Jižní Africe, je spící titán ve výšce 1086 metrů nad mořem. Můžete se na ni dostat lanovkou nebo projít pěšky hustým lesem. Jakmile budete na vrcholu, uvidíte, že je plochý jako deska stolu. Naskytne se vám báječný výhled na město, jižní cíp afrického kontinentu a útesy ošlehané oceány.
7ob2rs
sz7f82
nser57