Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Naplánujte si letní dobrodružství u vyhaslých evropských sopek

  Věděli jste, že jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí Skotska je bývalá sopka? Nebojte, tady vás erupce neohrozí. Vydejte se na jednu ze spousty evropských vyhaslých nebo spících sopek.

  Od mírných procházek přes alpské louky až po náročné túry na skalnaté vrcholy, tyto úžasné přírodní zázraky nabízejí řadu jedinečných turistických zážitků. A není třeba utíkat před žhavou lávou. Pokud chcete krásné výhledy s vrcholy sopek, ale bez rizika, čtěte dál.

  Španělsko: Navštivte kostel uvnitř sopky Santa Margarida

  Ve španělské sopce Santa Margarida, která naposledy vybuchla před 11 000 lety, se nachází malá a skromná kaple. Kostelík v Katalánsku je poprvé zmíněn v textu z roku 1403, kdy jej rektor kostela zahrnul do své závěti. Původní kaple byla zničena při středověkém zemětřesení a současná budova pochází z roku 1865.

  Kostel je většinou prázdný, na svátek svaté Markéty Antiochijské ho však zaplaví lidé. Na tomto festivalu 20. července se stovky lidí vydají na úbočí 700metrové sopky na pouť na svaté místo. Kolem sopky Santa Margarida vede několik turistických tras, ale nejoblíbenější je 3,5 km dlouhá okružní stezka, která vede kolem kráteru sopky.

  Itálie: Vydejte se do Albanských hor a zaplavte si v kaldeře

  Ne všechny vyhaslé sopky jsou dramatické skalnaté vrcholy. Vezměte si například zvlněné Albanské hory 20 km jihovýchodně od Říma. Navštivte okouzlující krajinu oblasti Castelli Romani a vychutnejte si místní speciality, jako je „porchetta“, druh vepřového masa.

  Dominantním vrcholem je Monte Cavo. Jsou zde dvě malé kaldery, prohlubně vzniklé během erupce, které obsahují jezera Lago Albano a Lago Nemi. U jezera Lago Albano můžete obdivovat nedalekou vesnici Albano Laziale, ve které se nachází papežův letní palác a papežské zahrady.

  Francie: Vydejte se na Puy-de-Dôme, památku světového dědictví UNESCO

  Puy-de-Dôme je nejvyšší bod v Chaîne des Puys, řetězu více než 80 sopek ve střední Francii. Ve výšce 1 465 m nabízí panoramatické výhledy na zbytek řetězce. Hodinová stezka Sentier des Muletiers, která vede podél severu hory, je oblíbená mezi turisty. Pokud chcete snadnější výstup, můžete jet vlakem Panoramique des Dômes. Na vrcholu si můžete prohlédnout starověký Merkurův chrám, římskou svatyni ze třetího století.

  Portugalsko: Dívejte se na lávový průduch v Algar do Carvão

  Tento nádherný přírodní zázrak se nachází na krásných Azorských ostrovech a je o něco dále než ostatní místa na tomto seznamu. Ale za výlet to stojí.

  Návštěvníci se mohou projít dolů do starobylého sopečného průduchu, který se vynořuje z kaldery do laguny napájené dešťovou vodou v jejím nejhlubším místě. Otevírací doba se liší v závislosti na ročním období, sledujte proto aktuální informace.

  Wales: Vydejte se na túru na Mount Snowdon za úžasnými výhledy

  Snowdon nebo Yr Wyddfa – nejvyšší hora Walesu – bývala zuřivá sopka. Její nejsilnější erupce, ke které došlo odhadem před několika stovkami milionů let, byla slyšet až 5 000 km daleko. Nyní je tato krásná hora turistickým hotspotem. Za jasného dne mohou návštěvníci na vrcholu ve výšce 1085 metrů dohlédnout až do Irska, Skotska a na ostrov Man.

  Španělsko: Opalujte se na černých plážích La Gomery

  Stejně jako Algar do Carvão je i La Gomera o něco dále – nachází se na Kanárských ostrovech v Atlantském oceánu. Budete muset letět na Tenerife a pak chytit trajekt na La Gomera, nejmenší kanárský ostrov.

  Ostrov je pozůstatkem silně erodované oceánské štítové sopky. Její erupce skončila asi před třemi miliony let. Ponořte se do Atlantiku, opalujte se na sopečných plážích s černým pískem nebo prozkoumejte mlžný les Garajonay. Tento prastarý vavřínový les je plný bujných pramenů a potoků.

  Skotsko: Užijte si piknik s úchvatnými výhledy na Edinburgh

  Arthur’s Seat nabízí úchvatný výhled na město Edinburgh. Kopec je již mezi turisty oblíbený, ale jen málokdo zná pozůstatky spící sopky. Je vysoký více než 250 metrů a dlouho slouží jako vyhlídka.

  Sledujte nás na sítích