Více
  20.5 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Krásné historické památky v nedaleké Budapešti

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Každý ví, jak krásná jsou města Paříž, Vídeň nebo Řím. O Budapešti se už tolik nemluví, a přitom má rozhodně co nabídnout. Hlavní město Maďarska je plné působivých pamětihodností a atraktivních míst, na která se nyní můžeme společně podívat.

  Budínský hrad

  Historický hrad, nazývaný také Královský palác, býval kdysi honosným sídlem uherských králů a od roku 1987 figuruje na Seznamu světového dědictví UNESCO.

  Pochopitelně patří k nejnavštěvovanějším místům Maďarska, a dokonce k nejhezčím královským rezidencím na světě. V areálu se nalézá mj. Maďarská národní galerie, Maďarské historické muzeum a Széchenyiho národní knihovna.

  Parlament (Országház)

  V Budapešti jsem byla zatím jen jednou a vzpomínám si, že mě nejvíc ze všeho ohromilo sídlo Maďarského parlamentu, Országház. Nachází se na nábřeží Dunaje. Ve dne je úchvatné, ale ještě úchvatnější bývá večer, kdy je celé jasně osvětlené. Stavbu navrhl Imre Steindl.

  Byla dokončena roku 1902 a má 691 luxusně zařízených pokojů. Turisté mají ovšem možnost zhlédnout pouze některé z nich. K nejlákavějším zdejším pokladům patří Kupolová síň, kde je vystavena koruna sv. Štěpána, vlastně nejvýznamnější národní symbol.

  Budova bývá otevřena návštěvníkům od 8:00 do 18:00 (od 1. dubna do 31. října) nebo do 16:00 (od 1. listopadu do 31. března). Pro více informací se podívejte na webové stránky. Základní vstupné pro občany EU nad 24 let činí aktuálně 2400 HUF, ti mladší (studenti) zaplatí 1300 HUF. Děti do šesti let mají vstup zdarma.

  Maďarská státní opera

  Novorenesanční Maďarskou státní operu navrhl Miklós Ybl v roce 1884. Je to jedna z nejkrásnějších staveb Budapešti, jejíž průčelí zdobí sochy múz a operních velikánů, jako byl Puccini, Mozart nebo Verdi. Interiér oslňuje mramorovými sloupy, zlacenými klenutými stropy, lustry a téměř dokonalou akustikou.

  Návštěvu budovy si lze obvykle dopřát od 15:00 do 16:00 hod. Vstupenky můžete zakoupit na místě ve foyer mezi desátou a osmnáctou hodinou. Online nákup bohužel není možný. Dle ceníku k roku 2017 platí dospělý návštěvník 2990 HUF. Cena pro studenty činí 1990 HUF. Bližší informace hledejte přímo na webu opery.

  Bazilika svatého Štěpána

  Neoklasicistní bazilika byla postavena před více než půl stoletím a dokončena roku 1905. Nesmírně významná duchovní stavba je uvnitř spíše tmavá a ponurá, ale kupole v horní části poskytuje pěkný výhled. Hlavní atrakci nicméně představuje mumifikovaná pravá ruka sv. Štěpána, uložená v relikviáři.

  Při vstupu do baziliky je požadován příspěvek v částce 200 HUF / 1 EUR (aktuální v roce 2011). Otevřeno bývá od 9:00 (pondělí–sobota)  nebo od 7:45 (neděle) do 19:00 hod.

  Velká synagoga

  Ohromující Velká synagoga je největší v Evropě. Byla dokončena v roce 1859 a má romantické španělské i maurské architektonické prvky. Uvnitř se nachází Maďarské židovské muzeum a archiv, obsahující objekty související s náboženstvím i každodenním životem.

  Na severní straně synagogy stojí památník holocaustu ve tvaru tzv. Stromu života (Tree of Life). Na listech kovového stromu jsou zapsána jména některých rodin ze stovek tisíc obětí, zavražděných nacisty v letech 1944–45.

  Széchenyiho řetězový most

  Řetězový most byl vůbec první most v Budapešti vedoucí přes Dunaj. Vznikal v letech 1839 až 1849 a spojuje městské části Budín a Pešť. Navzdory názvu se jedná o visutý most, který bývá v noci hezky osvětlen.

  Kromě dvouproudové vozovky je tu i praktický chodník pro pěší, a tak se zde můžete procházet v klidu a beze spěchu.

  Rybářská bašta

  Neogotická a zčásti též neorománská stavba, nacházející se v západní části města zvané Budín, byla postavena v letech 1895 až 1902. Jejích sedm věží představuje sedm maďarských kmenů, které se usadily v Karpatské kotlině roku 896.

  Z terasy je krásný výhled na Dunaj, Markétin ostrov, Pešť na východě a na Gellértovu horu. Mezi baštou a Matyášovým chrámem stojí bronzová jezdecká socha sv. Štěpána.

  Park soch

  Na závěr si dopřejme procházku po parku, který je domovem pro více než 40 soch, bust a plaket socialismu i komunismu, znázorňujících Lenina, Marxe, Engelse a další.

  Park soch leží 10 km jihozápadně od centra a nabízí zážitek zcela zvláštního druhu. Je přístupný od 10:00 za poplatek 1500 HUF (dospělý) či 1000 HUF (student).

  Zjišťuji, že jsem ještě spoustu zajímavých míst neviděla, např. Etnografické muzeum, budapešťskou sochu Svobody nebo Dům teroru. Takže se do Budapešti budu muset někdy v budoucnu vypravit znovu. A vy to určitě udělejte taky, nebudete litovat.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ