Více
  17.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Kozy pasoucí se v korunách argánových stromů

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Strom Argánie není zrovna esteticky nejpříjemnější rostlina na světě. Má hrubou trnitou kůru a pokroucené větve. Přesto tyto marocké stromy přitahují obrovské množství obdivovatelů. A to díky kozám!

  Koruny těchto stromů jsou často doslova obsazeny hordami koz, které se zde krmí svou oblíbenou potravou – žlutými peckovitými plody.

  Argania trnitá, která se pěstuje téměř výlučně v údolí Sous v jihozápadním Maroku, je po letech nadměrného hospodaření vzácným a chráněným druhem. Strom každoročně produkuje lahodné ovoce, které přitahuje legie místních koz. Ty šplhají po stromech jako opice, poskakují z větve na větev a krmí se na plodinách. Tyto nezapomenutelné venkovské scény se většinou odehrávají v červnu, kdy dozrává arganové ovoce.

  Jako obraz ze sci-fi filmu vypadají zvířata, která nejistě balancují na slabých větvích a dopřávají si svou sezónní hostinu. Navíc koza na stromě nikdy není sama, většinou po jediném stromě šplhá najednou větší počat ambiciózních akrobatů.

  Farmáři šplhání koz po stromech podporují

  Místní farmáři omlouvají, a dokonce podporují tento bizarní způsob krmení. Kozy většinou udržují daleko od stromů v období, kdy ovoce dozrává a na stromy je pustí až ve správný čas. Kozí stravovací návyky mají ještě druhou výhodu. Poté, co zvířata dožerou ze stromu ovoce a ořechy, farmáři posbírají semena. Ta se potom lisují a vyrobí se z nich vyhledávaný arganový olej.

  Bohužel má celý proces i neblahý vliv. Protože je chov koz pro farmáře výnosný, do oblasti je jich přiváženo čím dál tím více, což způsobilo obecný pokles zdraví zbývajících stromů Argania.

  Než se vypravíte za stromovými kozami, měli byste vědět jednu věc. I když je to nezákonné, někteří chovatelé koz přivazují na celý den zvířata ke stromu, a to i v horkých letních dnech a na slunci. Doufají, že díky turistům, kteří si přijíždějí neobvyklé scénky vyfotit, získají za obrázky nějaké peníze navíc. Pokud budete takové situace svědky, raději odejděte. Je to jediný způsob, jak vyslat signál, že týrání zvířat by nemělo a nesmí být výnosným způsobem obživy.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reynisfjara Hra o trůny

  Ocitněte se na vlastní kůži ve Hře o trůny. Tady se seriál točil – část 1

  Jistě si pamatuje ty nádherné lokace z kultovního seriálu Hra o trůny. Věděli jste, že některé z nich můžete celkem snadno navštívit i ve skutečnosti? Vydejte se s námi do Vysokých zahrad nebo za Zeď.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 2

  Chcete si užívat procházky v přírodě, ubytovat se u místních obyvatel, poznávat kulturu vzdálených zemí a nikam nespěchat? Pak je pro vás pomalý styl cestování ten pravý. A my vám poradíme, které destinace jsou pro něj jako stvořené.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 1

  Nevyhovují vám hektické itineráře a odškrtávání památek ze seznamu? Pokud raději nasáváte atmosféru nového místa a seznamujete se s místními obyvateli, tyto destinace jsou pro vás ty pravé.
  Noční obloha

  Chystáte se pozorovat hvězdy? Na co nezapomenout

  Nejednoho cestovatele už oslnila krása noční oblohy. Na světě jsou místa, kde vám miliony hvězd vyrazí dech. Přečtěte si, co nezapomenout sbalit do batohu, než se vydáte na noční dobrodružství.
  Cestování

  Skupinové versus soukromé zájezdy. Obojí má svá pro a proti

  Chcete vyrazit na dovolenou se svými nejbližšími, nebo raději poznáváte nové lidi a navazujete přátelství? Vyberte si ten správný typ zájezdu.
  Jak si užít multigenerační dovolenou

  Jak si užít multigenerační dovolenou

  Plánujete vzít děti a jejich prarodiče na velkou rodinnou dovolenou? Zde je několik hlavních tipů a úskalí, kterým je třeba se vyhnout.
  Reklama
  Reklama
  Reklama