Více
  -0.3 C
  Czech
  Neděle, 23 ledna, 2022

  Kozy pasoucí se v korunách argánových stromů

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Strom Argánie není zrovna esteticky nejpříjemnější rostlina na světě. Má hrubou trnitou kůru a pokroucené větve. Přesto tyto marocké stromy přitahují obrovské množství obdivovatelů. A to díky kozám!

  Koruny těchto stromů jsou často doslova obsazeny hordami koz, které se zde krmí svou oblíbenou potravou – žlutými peckovitými plody.

  Argania trnitá, která se pěstuje téměř výlučně v údolí Sous v jihozápadním Maroku, je po letech nadměrného hospodaření vzácným a chráněným druhem. Strom každoročně produkuje lahodné ovoce, které přitahuje legie místních koz. Ty šplhají po stromech jako opice, poskakují z větve na větev a krmí se na plodinách. Tyto nezapomenutelné venkovské scény se většinou odehrávají v červnu, kdy dozrává arganové ovoce.

  Jako obraz ze sci-fi filmu vypadají zvířata, která nejistě balancují na slabých větvích a dopřávají si svou sezónní hostinu. Navíc koza na stromě nikdy není sama, většinou po jediném stromě šplhá najednou větší počat ambiciózních akrobatů.

  Farmáři šplhání koz po stromech podporují

  Místní farmáři omlouvají, a dokonce podporují tento bizarní způsob krmení. Kozy většinou udržují daleko od stromů v období, kdy ovoce dozrává a na stromy je pustí až ve správný čas. Kozí stravovací návyky mají ještě druhou výhodu. Poté, co zvířata dožerou ze stromu ovoce a ořechy, farmáři posbírají semena. Ta se potom lisují a vyrobí se z nich vyhledávaný arganový olej.

  Bohužel má celý proces i neblahý vliv. Protože je chov koz pro farmáře výnosný, do oblasti je jich přiváženo čím dál tím více, což způsobilo obecný pokles zdraví zbývajících stromů Argania.

  Než se vypravíte za stromovými kozami, měli byste vědět jednu věc. I když je to nezákonné, někteří chovatelé koz přivazují na celý den zvířata ke stromu, a to i v horkých letních dnech a na slunci. Doufají, že díky turistům, kteří si přijíždějí neobvyklé scénky vyfotit, získají za obrázky nějaké peníze navíc. Pokud budete takové situace svědky, raději odejděte. Je to jediný způsob, jak vyslat signál, že týrání zvířat by nemělo a nesmí být výnosným způsobem obživy.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Saské Švýcarsko

  Méně známé, přesto stojí za návštěvu. Národní parky v Evropě

  Většina cestovatelů nejspíše navštívila italské Dolomity, zasněžené vrcholky Švýcarska nebo Plitvická jezera v Chorvatsku. V Evropě lze ale nalézt i méně známé národní parky, které rozhodně stojí za návštěvu.
  Lochnesská příšera

  Lochnesská příšera: vyhynulý mořský plaz nebo pouhá legenda

  Lochnesská příšera, Lochneska, Nessie. O obrovském vodním monstru žijícím v hlubinách skotského jezera slyšel asi každý. Existuje, nebo je to legenda?
  Indie

  Indie: Jak se nedopustit společenského „faux pas“

  Každá kultura má svá společenská pravidla a normy. A někdy se člověk v cizině dopustí přešlapu, aniž by si to uvědomil. Pokud nechcete být nezdvořilí, přečtěte si, které věty byste před Indem raději říkat neměli.
  největší kasina na světě

  8 kasin, která patří mezi největší na světě

  Kasina naleznete po celém světě ve všech tvarech a velikostech. Níže uvedená kasina se mohou pochlubit nejen dokonalým vybavením, ale také přehlídkou obrovských vnitřních prostor a největším pozemkem. Jedná se o honosné, ultramoderní komplexy, které se postarají o vše, co budete potřebovat.
  Turkey

  Turecko – 10 zajímavostí, které vás překvapí

  Možná víte o řecko-římské historii Turecka, o jeho delikátní kuchyni a nádherném středomořském pobřeží. Turecko je ovšem plné překvapení. Přečtěte si 10 zajímavých faktů o Turecku, které vás určitě překvapí.
  Betlém Neapol

  Máte rádi betlémy? Pak musíte navštívit uličku San Gregorio Armeno v Kampánii

  Neapol není známá jen tím, že je kolébkou pravé Neapolské pizzy, jež se dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Toto město v Kampánii pod Vesuvem si turisty získalo také tím, že zde najdete slavnou uličku San Gregorio Armeno, kde seženete vše, co je potřeba pro výrobu betlému.
  Reklama
  Reklama
  Reklama