Více
  16.6 C
  Czech
  Pátek, 12 srpna, 2022

  Kozy pasoucí se v korunách argánových stromů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Strom Argánie není zrovna esteticky nejpříjemnější rostlina na světě. Má hrubou trnitou kůru a pokroucené větve. Přesto tyto marocké stromy přitahují obrovské množství obdivovatelů. A to díky kozám!

  Koruny těchto stromů jsou často doslova obsazeny hordami koz, které se zde krmí svou oblíbenou potravou – žlutými peckovitými plody.

  Argania trnitá, která se pěstuje téměř výlučně v údolí Sous v jihozápadním Maroku, je po letech nadměrného hospodaření vzácným a chráněným druhem. Strom každoročně produkuje lahodné ovoce, které přitahuje legie místních koz. Ty šplhají po stromech jako opice, poskakují z větve na větev a krmí se na plodinách. Tyto nezapomenutelné venkovské scény se většinou odehrávají v červnu, kdy dozrává arganové ovoce.

  Jako obraz ze sci-fi filmu vypadají zvířata, která nejistě balancují na slabých větvích a dopřávají si svou sezónní hostinu. Navíc koza na stromě nikdy není sama, většinou po jediném stromě šplhá najednou větší počat ambiciózních akrobatů.

  Farmáři šplhání koz po stromech podporují

  Místní farmáři omlouvají, a dokonce podporují tento bizarní způsob krmení. Kozy většinou udržují daleko od stromů v období, kdy ovoce dozrává a na stromy je pustí až ve správný čas. Kozí stravovací návyky mají ještě druhou výhodu. Poté, co zvířata dožerou ze stromu ovoce a ořechy, farmáři posbírají semena. Ta se potom lisují a vyrobí se z nich vyhledávaný arganový olej.

  Bohužel má celý proces i neblahý vliv. Protože je chov koz pro farmáře výnosný, do oblasti je jich přiváženo čím dál tím více, což způsobilo obecný pokles zdraví zbývajících stromů Argania.

  Než se vypravíte za stromovými kozami, měli byste vědět jednu věc. I když je to nezákonné, někteří chovatelé koz přivazují na celý den zvířata ke stromu, a to i v horkých letních dnech a na slunci. Doufají, že díky turistům, kteří si přijíždějí neobvyklé scénky vyfotit, získají za obrázky nějaké peníze navíc. Pokud budete takové situace svědky, raději odejděte. Je to jediný způsob, jak vyslat signál, že týrání zvířat by nemělo a nesmí být výnosným způsobem obživy.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ