Více
  17.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Fakta, která změní váš názor na Rwandu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Co víte o Rwandě? Rovnost žen a mužů, ochrana životního prostředí… tento malý východoafrický národ je plný překvapení, která ohromí i toho nejzkušenějšího cestovatele.

  Ženy tvoří 64 % procent rwandského parlamentu

  Vlády po celém světě čelí kritice kvůli nerovnoměrnému zastoupení pohlaví v politice. Rwanda je hodně napřed. V žebříčku Světového ekonomického fóra, jenž srovnává země podle zastoupení pohlaví v politice, je Rwanda šestým nejlepším státem na světě. 64 % pozic rwandského parlamentu zaujímají ženy. Vzhledem k tomu, že nespočet dalších ministerských pozic a důležitých úřadů je strukturováno podobně, je Rwanda opravdu jedinečná.

  Rwanda je nejmenší země ve východní Africe

  Je menší než sousední Burundi a absolutně převyšovaná Tanzanií, Ugandou a Demokratickou republikou Kongo. Přesto je o ní hodně slyšet ve světových médiích. Rwanda, která se rozkládá na ploše 26 338 kilometrů čtverečních, je také nejlidnatější zemí na kontinentu.

  I přes malou velikost se skládá z několika různých ekosystémů

  Se svěžími deštnými pralesy Nyungwe na jihu, vulkanickým masivem Virunga na severozápadě a savanou národního parku Akagera na východě má Rwanda opravdu všechno. A navíc tuto zemi nazývá domovem působivá řada flóry, fauny a živočišných druhů.

  Rwanda je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě

  Rwanda je podle průzkumu Gallup 2017 devátou nejbezpečnější zemí na světě. Je bezpečná, stabilní a je snadné ji navštívit. V žebříčku se umístila před zeměmi jako je Rakousko a Nový Zéland. Věnuje opravdu velké úsilí tomu, aby se turisté a obyvatelé cítili co nejbezpečněji.

  Místním jazykem je kinyarwanda, i když se zde mluví francouzsky, anglicky a svahilsky

  Francouzsky, koloniálním jazykem, nejčastěji mluví starší generace, zatímco na scénu nově vstupuje angličtina a svahilština. Vzhledem k tomu, že zde žije mnoho uprchlíků z celého regionu, stává se Rwanda multikulturní zemí se spoustou jazykové rozmanitosti.

  Rwandská genocida byla před 27 lety

  Navzdory tomu, čemu byste podle některých západních médií věřili, došlo ke rwandské genocidě před 27 lety, v dubnu 1994. I když to byla tragická a trýznivá událost, Rwanda odvedla neuvěřitelnou práci při obnově své země.

  Rwanda a Burundi bývaly jedna země

  Před kolonizací existovaly Rwanda a Burundi jako samostatné národy. Tyto dvě země však spojilo Německo v roce 1894 a až do nezávislosti na Belgii v roce 1962 se toto území nazývalo Ruanda – Urundi. Kulturní podobnosti před i po nezávislosti, stejně jako sdílená hranice, udržují tyto dvě země úzce propojené.

  Ochrana zvířat a životního prostředí je velkou prioritou

  V roce 2008 Rwanda překvapila celý svět zákazem igelitových tašek. Ve spojení s ochranářskými pracemi pro ohrožené horské gorily v pohoří Virunga je Rwanda trvale udržitelná. Práce Diany Fossey a filmu Gorily v mlze přinesly této otázce širokou pozornost na mezinárodní úrovni. Rwandská vláda i různé nevládní organizace neúnavně pracují na ochraně populace goril a jejich přirozeného prostředí.

  Rwandská káva je výtečná

  Rwandská káva se řadí vedle kávy z Brazílie, Etiopie, Nikaraguy a Kostariky. Je známá svými tmavými a ovocnými příchutěmi a neustále vyhrává světové soutěže.

  Jednou za měsíc se země účastní povinné národní iniciativy obecně prospěšných prací

  Tento národní den služby, který se nazývá Umuganda, se koná poslední sobotu každého měsíce. Všichni obyvatelé musí pracovat v rámci svých komunit na různých projektech veřejných prací, od údržby silnic a výstavby domů, až po výsadbu stromů a zemědělství.

  Rwanda má víc než jen gorily

  Ačkoli většina turistického ruchu ve Rwandě je v současné době soustředěna na ohroženou populaci horských goril, Rwanda nabízí mnohem více. Průzračná jezera, sopky a národní parky jako Nyungwe či Akagera, nabízejí africkou velkou pětku, celou řadu primátů a stovky druhů ptáků. Kromě toho se Kigali, hlavní město Rwandy, rychle stává gastronomickým centrem na světové úrovni.

  Cestovní ruch je jedním z nejrychleji rostoucích průmyslových odvětví ve Rwandě

  Turismus ve Rwandě je na vzestupu. The New York Times a CNN Travel uznávají tuto zemi jako jedno z nejžádanějších turistických míst na světě. Přestože vývoz rwandské kávy a čaje, stejně jako rychle se rozvíjející obchodní sektor, jsou hlavními faktory ovlivňující HDP Rwandy, vzkvétající turistický průmysl se rychle stal nedílnou součástí hospodářského růstu země.

  Přečtěte si také: 9 důvodů, proč byste měli navštívit Rwandu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Argánie

  Kozy pasoucí se v korunách argánových stromů

  Strom Argánie není zrovna esteticky nejpříjemnější rostlina na světě. Má hrubou trnitou kůru a pokroucené větve. Přesto tyto marocké stromy přitahují obrovské množství obdivovatelů. A to díky kozám!

  Safari v Africe – jak se připravit

  Mnoho cestovatelů má safari v Africe vysoko na svém seznamu. Už jen to slovní spojení v nás vzbuzuje představy jako z dobrodružných filmů či románů. Vidět na vlastní oči v divočině velkou pětku – slona, lva, nosorožce, buvola a levharta, je snem každého dobrodruha. Na co byste neměli před cestou zapomenout?
  Zanzibar

  Zanzibar: nejlepší věci, které můžete dělat zadarmo

  Není třeba utratit jmění, abyste si mohli užít exotický ostrov Zanzibar. Chůze, plavání, opalování, poznávání místních trhů a historie - to vše může být zdarma, pokud víte, kde hledat.

  11 tipů pro vaše první africké safari

  Chystáte se vyrazit na své první africké safari? Určitě to bude dobrodružství, které si budete pamatovat celý život. Afrika je rozmanitá, divoká a nádherná… jistě přemýšlíte, jak si tuto vysněnou dovolenou užít na maximum. V tomto příspěvku sdílíme naše nejlepší tipy na africké safari.
  Marsa Alam

  Potápění v egyptském Marsa Alam

  Marsa Alam, egyptské město na pobřeží Rudého moře, bývalo kdysi rybářskou vesničkou. Dnes patří k nejnavštěvovanějším turistickým destinacím v zemi a je pravým rájem pro nadšené potápěče.

  Plán jak zastavit postup saharské pouště: akáciové stromy

  Pryskyřice získávaná z mízy některých druhů akácií se nazývá arabská guma. Po tisíciletí byla ceněna pro své neobvyklé kulinářské a lékařské využití. Nyní jsou...
  Reklama
  Reklama
  Reklama