Více
  19.9 C
  Czech
  Čtvrtek, 26 května, 2022

  Destinace, kam se jen tak někdo nepodívá

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hledáte neobvyklý zážitek, destinaci, kam necestují každoročně davy turistů? Vyzkoušejte Antarktidu, zemi ledních medvědů, nebo místo se strašidelným názvem Brána do pekla. Přečtěte si naše tipy.

  Coober Pedy, Austrálie

  Městečko Coober Pedy na jihu Austrálie má asi 1 800 obyvatel, z toho 80 % žije v podzemních obydlích. Je to těžké místo k návštěvě, natož k životu, díky nedostatku stromů a vysokým letním teplotám. Jeho děsivou nadpozemskou atmosféru zvěčnil v roce 1985 režisér George Miller, který tam natočil část filmu Mad Max Beyond Thunderdome. Řekněme, že na přeměnu města v postapokalyptickou pustinu nebylo třeba mnoho úprav.

  Jak toto místo navštívit: Coober Pedy se nachází na dálnici Stuart, na kterou se dostanete celodenní jízdou z Adelaide. Ubytujte se v některém z podzemních hotelů.

  Deception Island, Antarktida

  Deception Island je vzdálená turistická destinace na mrazivých ostrovech Antarktidy – na jižních shetlandských ostrovech, proslulých opuštěnou velrybářskou a výzkumnou stanicí. Velrybářská stanice byla v letech 1931 až 1969 mnohokrát opuštěna kvůli sopečným výbuchům a zanechala za sebou na břehu lodě a rezavá torza, která zde dodnes vidíte. Budete se muset vydat na antarktickou plavbu, abyste se na vlastní oči podívali na toto děsivě krásné místo. Pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout tučňáky a ponořit se do přírodní teplé vířivky.

  Svalbard, Norsko

  Špicberky se nacházejí mezi pevninským Norskem a severním pólem. Jsou jednou z nejseverněji osídlených oblastí na světě. Cestujte v zimě na toto souostroví, abyste viděli polární záři, nebo v létě za nepolapitelným „půlnočním sluncem“ (slunce mezi 20. dubnem a 22. srpnem vůbec nezapadá). Bez ohledu na roční období vám návštěva umožní sdílet domov s ledními medvědy, mroži a narvaly.

  Jak navštívit Špicberky: Norwegian nabízí tři přímé lety týdně z Osla do Longyearbyen (největší osady na ostrově), zatímco SAS nabízí denní lety z Tromsø.

  Gates of the Arctic National Park, Aljaška

  Gates of the Arctic je druhým největším a nejsevernějším národním parkem v USA, který se nachází zcela nad polárním kruhem. V roce 2018 ho navštívilo pouze 9 591 návštěvníků (to je nic v porovnání s 6,3 miliony turistů v Grand Canyonu). Tito odvážní cestovatelé ale měli štěstí užít si některé z nejčistších výhledů na krajinu v zemi, malebné řeky a rozmanitou divokou zvěř jako jsou rosomáci, lední medvědi a sobi karibu. Pokud chcete přispět k tomuto počtu návštěvníků, držte se cestování v jarních a letních měsících, protože od listopadu do března se teploty pohybují kolem desítek stupňů pod nulou.

  Dveře do pekla, Turkmenistán

  Výstižně pojmenovaný Door to Hell je kráter široký 70 m uprostřed karakumské pouště v Turkmenistánu, který nepřestává hořet. Když zde v roce 1971 začali sovětští vědci hledat ropu, omylem narazili na rezervu metanu a vrtná plošina se zhroutila, vytvořila kráter a vypustila do vzduchu nebezpečný plyn. Vědci se rozhodli kráter zapálit, aby spálili metan, čímž se vytvořila anomálie ve stylu Danteho pekla, která zůstala zapálená více než 40 let. V poslední době se kráter stává turistickou atrakcí, ale stále je to především cíl pro dobrodruhy.

  Jak kráter navštívit: Door to Hell nemá žádné silnice, žádné ochranné hranice, žádné budovy. Je to doslova jen hořící díra uprostřed pouště. Můžete se pokusit navštívit kráter sami s terénním vozidlem, ale nejlepší je rezervovat si prohlídku s průvodcem u některého zkušeného operátora.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  1 komentář

  Comments are closed.