Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Čím by měla zimní bunda vynikat?

  V zimním období je jakákoliv venkovní aktivita komplikovaná nízkými teplotami. To ale naštěstí neznamená, že bychom měli na pobyt venku v zimě zanevřít. Stačí jen málo: vybrat si správné oblečení, a to především ten nejdůležitější kousek – zimní bundu.

  Typy zimních bund

  Prvním typem zimní bundy je takzvaná bunda pro volný čas, někdy nazývaná také jako městská bunda. Jedná se o bundu pro každodenní. Městská bunda by měla být především praktická, hodí se proto vybrat bundu s velkým počtem kapes, jako například zde: https://sportano.cz/bundy-jack-wolfskin/zimni-bundy-jack-wolfskin.

  Co se materiálu týče, ten by měl být především natolik poddajný, aby nijak neomezoval váš pohyb. Bunda tohoto typu nemusí odolávat extrémním mrazům nebo sněhovým bouřím. Úplně postačí, když vás zahřeje při teplotách lehce pod nulou.

  Outdorové bundy, se kterými budete v zimě vyrážet do hor, by zase měly odolávat extrémně nízkým teplotám a současně by měly být lehké a snadno složitelné, aby je bylo možné v případě potřeby složit do batohu.

  Peří nebo umělá izolace?

  Zimní bundy lze rozdělit na dva základní typy podle použitého izolačního materiálu. Tím je buď peří, anebo syntetické materiály. Mezi výhody péřových bund patří nejlepší možné izolační vlastnosti a současně nízká hmotnost.

  Syntetické izolanty užívané v péřových bundách odolávají vodě o poznání lépe a bez problémů je vyperete i v pračce. Výhodou je též nižší cena, počítat ale musíte s o něco horšími izolačními vlastnostmi a horší skladností.

  Parametry pro zimní bundy

  V první řadě se zaměřte na nepromokavost bundy, kterou vyjadřuje parametr vodní sloupec udávaný v milimetrech. Zatímco u městských bund je dostatečných i 5000 mm, u outdoorových modelů je třeba vyžadovat alespoň 10 000 mm.

  Podobným parametrem jako je nepromokavost je potom prodyšnost. Tento parametr naopak určuje, jak dobře se dokáže dostat pot skrz bundu ven. Prodyšnost většinou označuje parametr MVTR s na první pohled trochu komplikovanou jednotkou g/m2 za den. Platí pro něj, že čím větší hodnota, tím prodyšnější materiál. Bunda by měla rozhodně disponovat prodyšností na úrovni 4000 g/m2 za den. Pro každodenní využití je dostatečná hodnota někde okolo 10 000. Bundy pro všechny podmínky najdete zde: https://sportano.cz/bundy-columbia/damske-bundy-columbia.

  Na co dalšího je třeba při výběru bundy dbát

  Pro zimní bundu je důležité, aby měla zalepené švy, nebo zakryté zipy. Přes tyto části totiž voda proniká snadněji a je nutné je posílit. Podceňovat byste neměli ani hmotnost bundy nebo počet jejích kapes. Hodí se také reflexní prvky, neboť v zimě se stmívá brzy nebo manžety na koncích rukávu. Designové hledisko je ale skutečně pouze věcí vašeho vkusu a preferencí. Různé modely a barvy najdete zde: https://sportano.cz/bundy-peak-performance.

  Již při výběru bundy se zamyslete také nad její údržbou. Prostudujte si proto štítek, který udává, zda je bunda pratelná a za jakých podmínek.

  Sledujte nás na sítích