Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Cancún vs. Tulum: Kterému městu dát přednost, pokud máte nízký rozpočet

  Cancún a Tulum jsou nejoblíbenější destinace na mexickém poloostrově Yucatan. Obě disponují nádhernými plážemi omývanými Karibským mořem. Kterou z nich zvolit pro svou dovolenou?

  Cancún je pulsující a temperamentní, hotely se tyčí do nebe a extravagantní letoviska lemují bílý písek, zatímco ve vnitrozemí se to hemží místními trhy. Tulum je naopak sexy a subtilní. Nenápadné chatrče palapa stojí vedle boho elegantních butikových hotelů a uměleckých galerií, které hladce splývají s okolní tropickou džunglí.

  Kam s nižším rozpočtem

  Riviera Maya není nejlevnější částí Mexika a v Cancúnu i Tulumu není nouze o prvotřídní letoviska, funky hostely a restaurace nabízející skvělé jídlo.

  Letoviska v Cancúnu jsou drahá, ale je tu vynikající systém veřejné autobusové dopravy. Cancúnská Zona Hotelera překypuje all inclusive resorty, které zaujímají místa v první řadě na nablýskaném 19 km dlouhém úseku majestátních karibských pláží. Blvd Kukulcán, hlavní tah, který prochází Zona Hotelera, je lemován americkými restauracemi a nablýskanými nákupními centry.

  Pouhých 20 minut jízdy odtud je Cancún Centro, kde najdete místní chutě na barevných trzích a autentické taquerias, které podávají výborné tacos za směšný 1 USD. Centro také hostí řadu levných hotelů a cenově dostupných apartmánů, ale výběr je omezený.

  Obě oblasti spojuje efektivní systém městských autobusů. Je také snadné chytit Uber, což je bezpečnější a levnější varianta než taxi.

  Tulum: Půjčte si kolo a ušetříte

  Tulum je příběhem dvou měst – pláž a pueblo (město) jsou od sebe vzdáleny asi 6 km. Naštěstí je Tulum přátelský k cyklistům a ve městě lze levně půjčit kolo. Pueblo je kompaktní a procházkové, přetékající levnými taqueriami a uvolněnými hostely, kde se baťůžkáři potkávají u piva a reggae hudby.

  Hlavní tah, Avenida Tulum, může být prašný a ucpaný provozem – ale vykoupí se řadou cenově dostupných veganských kaváren, rodinných restaurací s mořskými plody a skvělých barů. Najdete zde také rozsáhlou nabídku cenově dostupných bytů ke krátkodobému pronájmu v nových rezidenčních čtvrtích La Veleta a Aldea Zama, jen pár bloků od hlavního tahu.

  Pokud sníte o tom, že se probudíte s výhledem na moře, buďte připraveni zaplatit. Tulum má celou řadu butikových hotelů, které sahají od cabañas ve stylu palapa až po luxusní vily. Ale rostoucí popularita Tulumu způsobila v posledních letech raketový růst cen a ubytování na pláži je dražší než dříve.

  Vítěz: Tulum má v této věci stále náskok před Cancúnem kvůli rozpočtovým možnostem v pueblu. To by se však mohlo během několika let změnit, pokud ceny v Tulumu nadále porostou.

  Sledujte nás na sítích