Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Bali plánuje zakázat turistům jízdu na motorkách

  Indonéský ostrov Bali plánuje zakázat zahraničním turistům pronájem a řízení motorek. V řadě případů totiž porušují dopravní předpisy. Informovalo o tom BBC a další servery.

  „Neměli byste se toulat po ostrově na motorkách bez košile nebo oblečení, bez helmy, a dokonce bez řidičského průkazu,“ prohlásil guvernér I Wayan Koster.

  Podle návrhů by turisté místo toho museli používat auta poskytovaná cestovními kancelářemi. Plán je kontroverzní, protože cestovní ruch se stále zotavuje ze ztrát způsobených pandemií covid-19.

  Od konce února do začátku března podle záznamů místní policie porušilo dopravní předpisy více než 170 cizinců. Někteří turisté používají i falešné poznávací značky. „Pokud jste turista, chovejte se jako turista,“ cituje server BBC guvernéra.

  Termín zatím není znám

  Zahraniční turisté na Bali často preferují pronájem motorek, aby mohli cestovat po ostrově, který nemá dobře vyvinutý systém veřejné dopravy. Skútry jsou ideální pro proplétání se v provozu i mimo něj, stejně jako pro cestování malebnými zadními uličkami.

  Navrhovaný zákaz bude implementován prostřednictvím krajského zákona někdy v tomto roce, ale není jasné, jak bude vynucován.

  Jedna ukrajinská turistka – která si nepřála být jmenována – uvedla, že cizincům by měla být „dána svoboda“ jezdit na motorkách, pokud předloží platnou licenci. „Nevyužíváme služeb cestovní kanceláře, protože chceme být nezávislí a rádi děláme věci sami, abychom si vychutnali místní atmosféru,“ řekla BBC Indonesian.

  Finský turista Kristo naopak navrhovaný zákaz podporuje. „Mnoho turistů tu jezdí opilých a nenosí helmy. To je velmi nebezpečné,“ řekl indonéskému zpravodajskému webu.

  Obavy z dopadu na turistický ruch

  Dedek Warjana, který předsedá asociaci půjčoven motocyklů na Bali, uvedl, že návrh byl unáhlený a úřady by měly jednat o konkrétních porušeních namísto uvalení plošného zákazu. Umožnění zahraničním turistům pronajímat si pouze auta může podle něj zhoršit zácpy.

  Zákaz by mohl poškodit pověst Indonésie v očích jiných zemí, řekl Nyoman Sukma Arida, lektor cestovního ruchu na balijské univerzitě v Udayaně. Rostoucí počet dopravních přestupků také poukazuje na slabé vymáhání stávajících pravidel ze strany místních úřadů, řekl.

  Guvernér také oznámil plán zrušit vízová povolení pro turisty z Ruska a Ukrajiny kvůli nevhodnému chování. Mnoho lidí z těchto dvou zemí se „nahrnulo na Bali“ uprostřed války, ale nedodržují místní předpisy, řekl.

  V minulém týdnu například úřady zatkly několik ruských občanů za porušení jejich povolení k pobytu. Někteří také zneužili turistická víza k zakládání podniků.

  Před pandemií přispíval cestovní ruch k ročnímu HDP Bali asi 60 %. Podle statistického úřadu provincie byla v lednu 2023 zemí, ze které přichází nejvíce turistů, Austrálie. Na Bali dorazilo více než 91 000 Australanů. Druhé místo obsadilo Rusko, s počtem 22 000 turistů.

  Sledujte nás na sítích