Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Proč milujeme Paříž

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Už jen při vyslovení jejího jména na nás dýchne atmosféra romantiky. Nikde na světě nenajdete město, které by se Paříži podobalo. Čtěte dál a objevte důvody, proč Paříž – město světel, milujeme.

  Nádherné výhledy

  Panoramatický pohled na Paříž je vzrušující. Naštěstí je město plné výhledů. Užijte si ten nejznámější s ochutnávkou v restauraci Jules Verne v Eiffelově věži. Luxusní obchodní dům Printemps má také senzační výhled na město světel.

  Filmy odehrávající se v Paříži

  Paříž je již léta dějištěm skvělé filmové klasiky. Vezměte si například filmy s Audrey Hepburn a Fredem Astairem. Amélie z Montmartru skvěle vykresluje atmosféru a život ve městě. Půlnoc v Paříži Woodyho Allena zase zachytila zlatý věk Paříže v bouřlivých 20. letech.

  Dlážděné ulice

  Dlažební kameny zářící v zapadajícím slunci jsou jednou z nejkrásnějších památek. Projděte se středověkými dlážděnými ulicemi po levém břehu řeky Seiny, kde najdete nejstarší strom v Paříži zasazený v roce 1601. Sedával pod ním Hemingway, psal a pomalu popíjel svůj typický drink – absint a šampaňské. Zažijte „starou Paříž“ na Montmartru, kde si můžete užít malebnou vesnickou atmosféru s malými kavárnami lemujícími dlážděné ulice.

  „Nejvyšším symbolem pro lidi je dlažební kostka, po níž se chodí.“

  – Victor Hugo

  Kavárny a zase kavárny

  První kavárna byla v Paříži otevřena v roce 1672. Nejznámější ze všech je Café Procope, která byla otevřena v roce 1686. Tato kavárna, která existuje dodnes, byla v prvních letech místem setkávání francouzských osvícenců. Zde se scházeli Voltaire, Rousseau a Denis Diderot. Nejste piják kávy? Vyzkoušejte slavnou horkou čokoládu v Angelině na Rue de Rivoli. Pařížská kavárenská kultura je světově proslulá.

  Trendy móda

  Nemůžeme mluvit o Paříži, aniž bychom zmínili módu. Každý rok se tu konají četné módní přehlídky. Paříž určuje módní trendy. Vydejte se na Colette na Rue Saint-Honoré, která nabízí nikdy nekončící sortiment módy, high-tech, umění i pouličních stánků. Obchody v 11. okrsku nabízejí nejnovější trendy v butikách jako jsou La Fée Maraboutée, So We Are, Sessùn, Les Fleurs.

  Visuté zahrady

  Budovy v Paříži mají své fasády přeměněné na svůdné zelené zahrady, známé také jako živé stěny nebo vertikální zahrady. Díky integrovanému systému dodávky vody jsou zcela pokryté zelení. Několik z těchto krásně upravených umělých zahrad můžete obdivovat v Musée du Quai Branly, hotelu Pershing Hall, BHV Home, L’Oasis d’Aboukir a Rue D’Alsace.

  Největší bleší trh na světě

  Po kompletní generální opravě města císařem Napoleonem III. a architektem baronem Haussmannem v 19. století byla Paříž najednou městem plným krásných fasád a širokých bulvárů. Uličky a slumy byly zbořeny, což rozladilo většinu jejich obyvatel. Ti se uchýlili na sever Paříže. Tito obchodníci pokračovali v prodeji svého zboží ve stáncích postavených poblíž Porte de Clignancourt a poté se stali „marché aux puces“, což znamená bleší trh. Existuje dodnes. Má nejvyšší koncentraci obchodů se starožitnostmi a prodejci použitého nábytku na světě. Bleší trh se koná každou sobotu, neděli a pondělí a je ideální příležitostí pro procházku.

  Jiskřící Eiffelova věž

  Eiffelova věž, slavná ikona Francie, je zdobena zlatými světly, která každou hodinu 5 minut jiskří. Jako maják svítí nad Paříží s dosahem 80 kilometrů. Zlaté osvětlení pochází z roku 1985.

  Kulturní život

  Paříž má bohatou a atraktivní kulturní scénu. Přehlídky, festivaly, expozice, vernisáže galerií, scénické umění a 250 muzeí. To je jen zlomek z kulturního vyžití, kterého se vám v Paříži dostane. Nejznámější kulturní atrakce jsou tato muzea: Le Louvre, Le Musée Picasso, Le Musée Rodin a Le Musée d’Orsay, která pořádají pravidelné výstavy a akce.

  Pikniky na březích Seiny

  Popadněte svůj piknikový koš naplněný francouzskými lahůdkami, jako je saucisson, bageta, víno, sýr, čerstvé ovoce a zelenina. Vydejte se na břeh řeky Seiny a užívejte si odpoledne. Skvělá místa na piknik najdete na Quai de la Tournelle s výhledem na Notre Dame. Užijte si 2,3 km zrekonstruovaného nábřeží mezi Pont Royal a Pont d’Alma. Najdete tu i slunné terasy, plovoucí zahrady, hřiště pro děti, sportoviště. Hledáte méně turistické místo? Vypravte se na kanál Ourcq, kde se rádi setkávají milovníci petangu, nebo kanál Saint-Martin.

  Procházky v lese a v historických zahradách

  Nejznámějším parkem v Paříži je Bois de Boulogne. Má rozlohu více než 809 hektarů a může se pochlubit turistickými stezkami, vodními jezery, dětským zábavním parkem, prostorem pro loutková představení, minigolfovým hřištěm, kavárnami a restauracemi či malou ZOO. Další slavná zahrada je Tuileries, která se nachází před muzeem Louvre. Na Place des Voges v Marais je malebný park s domem slavného autora Victora Huga.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  H. CH. Andersen

  Nové muzeum H. CH. Andersena vás vtáhne do pohádky

  Kdo by neznal Ošklivé káčátko? H. Ch. Andersena četlo mnoho generací. Inspiroval několik pohádek od Disneyho, například Malou mořskou vílu, Císařovy nové šaty nebo tolik oblíbený film Frozen. Nyní se můžete do jeho pohádek nechat vtáhnout v novém dánském muzeu.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 2

  Pláže, sluníčko a taverny. To je obrázek z oblíbené dovolenkové destinace Zakynthosu. Věděli jste ale, že tu najdete i krásné parky a skvělá muzea? Přečtěte si naše tipy, co podniknout na tomto řeckém ostrově.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 1

  Hledáte kulturu, krásnou přírodu, historii i bujarý noční život? Řecký ostrov Zakynthos vám to nabízí vše. Přečtěte si naše tipy, kam se vypravit a co zde podniknout.
  Grónsko

  Grónsko se poučilo od Islandu. K rozvoji turismu zaujalo opatrný přístup

  Grónsko je zatím pro mnohé cestovatele zemí neprobádanou. Díky pohádkové krajině, ledovcům a puncu dobrodružství tomu tak ale nebude navždy. K rozvoji turistického ruchu ovšem zvolilo pomalý přístup.
  Zakynthos

  Zakynthos plný turistů. Jak se vyhnout davům

  Zakhyntos je okouzlující řecký ostrov, velice oblíbený mezi cestovateli všech kategorií. Jak si ho užít, vychutnat si místní atmosféru a zároveň uniknout davům turistů?
  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Na území Slovinska se nachází přes osm tisíc jeskyní, přičemž zpřístupněno je asi dvacet z nich. Ty nejznámější najdeme v oblasti Kras na jihozápadě Slovinska.
  Reklama
  Reklama
  Reklama