Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Amsterdam zakáže kouření konopí na veřejnosti a omezí prodej alkoholu. Důvodem je nevhodné chování turistů

  Kouření trávy v ulicích centra Amsterdamu bude brzy zakázáno. Není to však jediné šokující opatření. Prodej alkoholu bude časově omezen. Stejně tak otevírací doba ve známé čtvrti červených luceren. Informoval o tom server Euronews.

  Amsterdam je destinací dlouho známou pro své konopí. Jenže místní obyvatelé si stěžovali, že kvůli nadměrnému turismu je centrum města neobyvatelné. V loňském roce navštívilo Amsterdam více než 18 milionů cestujících.

  „Obyvatelé starého města hodně trpí masovou turistikou a zneužíváním alkoholu a drog v ulicích,“ uvedla rada v prohlášení. „Turisté také přitahují pouliční dealery, kteří zase způsobují kriminalitu a nejistotu.“

  Dodali, že atmosféra může být „pochmurná, zvláště v noci“, když se lidé, kteří jsou pod vlivem, poflakují do brzkých ranních hodin po ulicích. Nyní má být kouření jointů na veřejnosti ve vnitřním městě od poloviny května zakázáno. Pokud se situace nezlepší, rada zvažuje rozšíření zákazu i na terasy konopných kaváren.

  Nové zákony pro boj proti nadměrnému turismu

  Městská rada oznámila řadu nových předpisů, které mají zabránit excesům cestovního ruchu. Mezi ně patří i výše zmiňované kouření trávy.

  Obchody ve vnitřním městě také nebudou moci od čtvrtka do neděle prodávat alkohol po 16:00. Budou muset odstranit nebo skrýt alkoholové láhve a plechovky z výkladních skříní. Prostitutky budou muset zavřít dveře ve 3 hodiny ráno.

  Barům, restauracím a kavárnám skončí ve všední dny otevírací doba ve 2 hodiny ráno a v pátek a sobotu ve 4 hodiny ráno. Noví zákazníci nebudou moci vstoupit po 1:00.

  Jak Amsterdam řeší špatné chování turistů

  „Pít alkohol na ulici je také zakázáno a přijali jsme opatření proti pouličním překupníkům,“ uvádí město.

  Podle zpráv nizozemských médií téměř celá městská rada podporuje nová opatření k řešení nadměrné turistiky, uvádí server Euronews. Stanovy budou otevřeny ke konzultaci s obyvateli a majiteli podniků po dobu jednoho měsíce a jsou jen jednou částí pokračujícího úsilí o potlačení špatného chování návštěvníků.

  Amsterdam již zaměstnal městské pracovníky, jejichž úkolem je řídit davy lidí. Části čtvrti červených luceren mohou být zcela uzavřeny. Zkoumá také potenciální zákaz rozluček se svobodou.

  Sledujte nás na sítích