Spreepark v jihovýchodním Berlíně je opuštěný od roku 2002 a je to na něm znát. Každá část parku je poseta pozůstatky z předchozích tří dekád. Mišmaš kolotočů, vláčků a dinosaurů v životní velikosti, na kterých se podepsal zub času.
Spreepark byl původně postavený socialistickou vládou východního Německa v roce 1969 jako VEB Kulturpark Plänterwald. Přezdívalo se mu „Kulti“ a vydržel fungovat až do pádu Berlínské zdi o 20 let později. Během komunistické éry náramně vzkvétal, navštívilo ho až 1,7 milionu návštěvníků ročně.
Příroda si bere zpět území parku. Foto: Editorkinna / CC-BY-SA-4.0 (via Wikimedia Commons) Tento kolotoč už návštěvníky nevozí. Foto: Panoramio upload bot / CC-BY-SA-3.0 (via Wikimedia Commons) Opuštěný dětský vláček. Foto: Pixabay Poničené vybavení parku. Foto: Dronepicr / CC-BY-2.0 (via WIkimedia Commons) Kulisy jsou místy docela apokalyptické. Foto: Unsplash
Drogy v kolotočích
Kontroverzní provozovatel zábavního parku Norbert Witte jej převzal v roce 1991 a přejmenoval park na „Spreepark“. Primárně asfaltovaný povrch nahradil travnatou krajinou s vodními plochami. Nainstaloval řadu atrakcí, které koupil z insolvence zábavního parku Mirapolis u Paříže a přestěhoval je do Berlína. Witte několikrát změnil kulisy parku, dokonce přidal anglickou vesnici. Aniž by to policie a Berlíňané tušili, Witte se během svého působení jako správce parku také zapojil do pašování kokainu a ukrýval ho v částech vybavení přepravovaného mezi Peru a Německem.
Částečně kvůli jeho trestné činnosti a částečně kvůli nedostatečnému počtu návštěvníků byl Spreepark v roce 2002 uzavřen pro veřejnost. Witte byl souzen za pašování drog o dva roky později.
Výsledkem je zábavní park, který chátrá a příroda si pomalu bere zpět své území.
Řada objektů byla zničena při požáru v roce 2014, který byl způsoben žhářstvím. Poté byla posílena bezpečnost parku novým plotem a stálou ostrahou se psy. V roce 2016 areál převzala společnost Grün Berlin GmbH, vlastněná městem Berlín, s cílem přeměnit ho na místo pro umění a kulturu. Plány byly představeny v roce 2018, ale k jejich realizaci zatím nedošlo.
V roce 2019 bylo mnoho atrakcí z parku odstraněno. Ruské kolo a restaurace „Fresswürfel“ z období „Kulti“ však zůstaly, stejně jako horská dráha „Spreeblitz“, „Cinema 2000“, fasáda anglické vesnice, kolotoč s poháry a umělá skála „Grand Canyon“ pro jízdu na divoké vodě z období Spreeparku Norberta Witte.
Do parku, který dnes už není moc zábavní, má veřejnost přístup. Město nabízí prohlídky během sezóny o víkendech za vstupné 5 EUR. Vstupenky lze zakoupit v síti Ticketscript na webových stránkách Grün Berlin. Park je dostupný z centra Berlína přes S-Bahn (S8 nebo S9) do stanice Plänterwald.