Více
    16.2 C
    Czech
    Sobota 27. dubna 2024

    Opuštěný zábavní park v Berlíně. Trochu děsivá atrakce

    Spreepark v jihovýchodním Berlíně je opuštěný od roku 2002 a je to na něm znát. Každá část parku je poseta pozůstatky z předchozích tří dekád. Mišmaš kolotočů, vláčků a dinosaurů v životní velikosti, na kterých se podepsal zub času.

    Spreepark byl původně postavený socialistickou vládou východního Německa v roce 1969 jako VEB Kulturpark Plänterwald. Přezdívalo se mu „Kulti“ a vydržel fungovat až do pádu Berlínské zdi o 20 let později. Během komunistické éry náramně vzkvétal, navštívilo ho až 1,7 milionu návštěvníků ročně.

    Drogy v kolotočích

    Kontroverzní provozovatel zábavního parku Norbert Witte jej převzal v roce 1991 a přejmenoval park na „Spreepark“. Primárně asfaltovaný povrch nahradil travnatou krajinou s vodními plochami. Nainstaloval řadu atrakcí, které koupil z insolvence zábavního parku Mirapolis u Paříže a přestěhoval je do Berlína. Witte několikrát změnil kulisy parku, dokonce přidal anglickou vesnici. Aniž by to policie a Berlíňané tušili, Witte se během svého působení jako správce parku také zapojil do pašování kokainu a ukrýval ho v částech vybavení přepravovaného mezi Peru a Německem.

    Částečně kvůli jeho trestné činnosti a částečně kvůli nedostatečnému počtu návštěvníků byl Spreepark v roce 2002 uzavřen pro veřejnost. Witte byl souzen za pašování drog o dva roky později.

    Výsledkem je zábavní park, který chátrá a příroda si pomalu bere zpět své území.

    Řada objektů byla zničena při požáru v roce 2014, který byl způsoben žhářstvím. Poté byla posílena bezpečnost parku novým plotem a stálou ostrahou se psy. V roce 2016 areál převzala společnost Grün Berlin GmbH, vlastněná městem Berlín, s cílem přeměnit ho na místo pro umění a kulturu. Plány byly představeny v roce 2018, ale k jejich realizaci zatím nedošlo.

    V roce 2019 bylo mnoho atrakcí z parku odstraněno. Ruské kolo a restaurace „Fresswürfel“ z období „Kulti“ však zůstaly, stejně jako horská dráha „Spreeblitz“, „Cinema 2000“, fasáda anglické vesnice, kolotoč s poháry a umělá skála „Grand Canyon“ pro jízdu na divoké vodě z období Spreeparku Norberta Witte.

    Do parku, který dnes už není moc zábavní, má veřejnost přístup. Město nabízí prohlídky během sezóny o víkendech za vstupné 5 EUR. Vstupenky lze zakoupit v síti Ticketscript na webových stránkách Grün Berlin. Park je dostupný z centra Berlína přes S-Bahn (S8 nebo S9) do stanice Plänterwald.

    Sledujte nás na sítích

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.