Více
  0.5 C
  Czech
  Pondělí, 29 listopadu, 2021

  Zmizí Mrtvé moře z povrchu zemského?

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Mrtvé moře je nejnižší bod na zemi, zasazený mezi Izrael, Jordánsko a Západní břeh. Světově proslulé svými mystickými vodami, do kterých se nelze ponořit, je téměř 10krát slanější než oceán.

  S hloubkou cca 304 m je to nejhlubší hypersalinní jezero na světě. Jeho status jedné z hlavních turistických atrakcí regionu je však ohrožen: jezero vysychá a krajina se nachází uprostřed nevratných změn. Je Izrael na pokraji své největší ekologické katastrofy?

  Co způsobuje vysychání Mrtvého moře?

  Šokující pokles hladiny Mrtvého moře je výsledkem kombinace faktorů, které z velké části způsobují lidé. Pravděpodobně největším důvodem je úbytek vody v řece Jordán, která napájí Mrtvé moře.

  Kdysi skvělá vodní cesta, řeka Jordán nyní prochází pomalou smrtí. Částečně je to důsledek výstavby nových přehrad v Jordánsku a Sýrii, které omezují její zásobování vodou. Vliv má samozřejmě i rostoucí lidská populace a její spotřeba sladké vody.

  Kromě toho část viny nesou jordánské a izraelské průmyslové závody, které při těžbě nerostů spotřebovávají vodu z Mrtvého moře. Šokující je, že jen tato činnost je zodpovědná za 20 % roční ztráty vody v Mrtvém moři.

  Když k tomu připočteme politickou situaci plnou nejednotnosti a prosazování vlastních zájmů, jež dusí jakékoli snahy o vícestranné dohody na téma řešení této ekologické krize, je závažnost problému více než jasná.

  Jak moc je to zlé?

  Dost. Povrchová hladina Mrtvého moře klesá více než o metr ročně a od vzniku Izraele v roce 1948 hladina moře poklesla o 40 metrů. Shromážděná data izraelských geologů naznačují, že rychlost této změny se od roku 1976 každou dekádu zvyšuje.

  Dopad těchto změn je jasně prokázán v turistickém letovisku Ein Gedi na pobřeží Mrtvého moře. V osmdesátých letech, kdy byla postavena hlavní budova, obchod se suvenýry a restaurace, voda sahala až k jejím zdem. Letovisko je nyní 2 km od břehu. Bylo nuceno zavést speciální přepravu turistů k moři a zpět.

  Vedlejším produktem klesající hladiny vody je vznik propadů neboli závrtů. Dr. Gideon Baer, ​​vedoucí divize GSI sledující Mrtvé moře, odhaduje, že se každoročně objeví 500 nových závrtů, což v přepočtu znamená více než jeden denně! Ty nenávratně mění krajinu, poškozují místní podniky a potenciálně dělají v příštích desetiletích oblast nepřístupnou.

  Jedna uklidňující informace je, že voda zcela nezmizí. Jak píše Kevin Connolly z BBC, „zákon o nasycení znamená, že Mrtvé moře nakonec dosáhne bodu rovnováhy, kde se přestane zmenšovat“.

  Co se dělá pro záchranu Mrtvého moře?

  V roce 2015 podepsaly Izrael a Jordánsko dohodu ve výši 900 milionů dolarů ve snaze stabilizovat hladinu mořské vody. To s sebou nese velmi ambiciózní stavbu kanálu od Rudého moře až k Mrtvému ​​moři. Cílem je přidat do Mrtvého moře ročně 300 milionů metrů krychlových vody.

  Jak bude tento projekt úspěšný z hlediska dlouhodobé udržitelnosti Mrtvého moře, se teprve uvidí. Alespoň se však ukazuje, že tyto dvě země jsou proaktivní při pokusech najít řešení. Celkově jsou však snahy o záchranu Mrtvého moře příliš pomalé a omezené. Můžeme jen spekulovat o tom, co přinese budoucnost Mrtvému ​​moři, jeho místním komunitám a cestovnímu ruchu, ale očekává se, že se bude nadále zmenšovat a počet propadů narůstat. Zatím si vezměte plavky, zarezervujte si let a navštivte tento přírodní div dokud je to možné.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Filipíny nejstarší tatérka

  Tetování s příběhem? Vyrazte na Filipíny za nejstarší tatérkou

  Tisíce turistů ročně míří do zapadlé horské vesnice na Filipínách. Důvodem je touha po tradičním ručním tetování od místní legendy. Je jí stoletá Whang Od Oggay, nejstarší filipínská tatérka.
  House sitting očekávání

  House sitting není dovolená. Vyhněte se zklamání

  Bydlet si zadarmo v domě na pláži zní jako sen. Díky house sittingu se vám může splnit. Ale nemusí to být jen procházka růžovým sadem. Vyvarujte se nereálných očekávání.
  House sitting

  Než uzavřete dohodu o house sittingu

  Starat se někomu o dům a bydlet v něm zadarmo je lákavá představa. Existují ale věci, které byste si měli s majitelem nemovitosti ujasnit ještě před tím, než se definitivně dohodnete. Které to jsou?
  Přemýšlíte kam v zimě za teplem? Máme pro vás pár tipů na měsíc prosinec

  Přemýšlíte kam v zimě za teplem? Máme pro vás pár tipů na měsíc prosinec

  Zima je tu. Při dobré vůli nám napadne několik centimetrů sněhu, takže někteří z Vás vyrážejí na hory. Patříte ale k těm, kteří zimu příliš v oblibě nemají a raději byste se vyhřívali někde na sluníčku s drinkem v ruce? I v prosinci je spousta možností relaxu pro všechny.
  House sitting

  Nereálná očekávání od house sittingu

  Někdy prostě věci nejdou podle plánu. Když jste ovšem na druhé straně světa a máte tam strávit několik měsíců, může to být velice nepříjemná zkušenost. Proč se někdy house sitting pokazí?
  Etiketa house sittingu

  House sitting, vztah založený na důvěře

  House sitting není jen bydlení zadarmo. Jedná se o vztah, který by měl mít určitá pravidla. Jaká je nepsaná etiketa dohod o house sittingu? Co dělat a čeho se vyvarovat.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama