Více
  19.3 C
  Czech
  Čtvrtek, 26 května, 2022

  Zářící termitiště národního parku Emas

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Sídlo těchto termitů je působivé i ve dne. V noci vás však svou září doslova oslní.

  Termiti jsou známí po celém světě. Staví si rozlehlá obydlí a občas způsobí zmatek v místních zásobách dřeva. V Brazílii staví vysoké věže ze zeminy, jež se ve výsledku podobá cementu. Věže navíc v noci vydávají záři, která vám připomene vánoční stromeček.

  Tato termitiště mohou být poměrně velká, s průměrem až 30 metrů a dosahující výšky 7 metrů i více. Nejen, že poskytují domov až několika milionům termitů, ale také je využívají jako hnízdiště ledňáčci rajští. Jsou zároveň domovem stovky zářících larev brouka Pyrophorus. V noci termitiště vypadají, jako by byla zabalená do vánočních světel.

  Světlem lákají svou kořist

  Národní park Emas, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je říší divů plnou vodopádů, hor a savan. Můžete zde potkat vlky hřivnaté, nandu (velký druh pštrosa), tapíry, tukany a jaguáry. A i když všechny jeho přírodní skvosty stojí za návštěvu, nejúchvatnějším místem, které lze v navštívit v noci, je řada zářících termitišť. Brouk Pyrophorus nyctophanus (také známý jako Headlight Beetle) je v dospělosti bioluminiscenční, ale jsou to larvy, které ve skutečnosti září na termitích věžích. Dospělí brouci kladou vajíčka po stranách termitišť. Když se mláďata vylíhnou, rozzáří se světlem tak jasným, že je vidět i z dáli.

  Zatímco dospělí jedinci jedí rostliny, mláďata jsou masožravá a jejich světla jsou lákadlem pro kořist. Nic netušící hmyz si prorazí cestu ke krásným světlům, jen aby ho nenasytné larvy ulovily a spořádaly k večeři. A ano, termiti jsou oblíbené jídlo. Ve skutečnosti je cyklus růstu larev načasován tak, aby využil migrace termitů. Mnoho z nich se tak dočká svého konce v čelistech bezohledného hosta, který právě okupuje jejich vlastní domov.

  Zářící kopce termitišť jsou nejlépe vidět na savanách během léta, i když je lze nalézt i v džunglích. Terén může být docela členitý, ale v oblasti existuje několik agentur, které nabízejí výlety s průvodcem, jež vás za touto noční show dovede.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ