Více
  4.1 C
  Czech
  Sobota 20. dubna 2024

  Vstup z řeznictví a nastražené výbušniny pro případ razie. Kdysi nelegálnímu klubu z doby prohibice hrozí zánik

  V minulém století získal divadlo na Manhattanu nový majitel. Objevil v něm podzemní tunely i trezory gangstera, který zde v dobách prohibice provozoval nelegální klub.

  Když Howard Otway koupil Divadlo 80 na St. Marks v 60. letech minulého století, neměl ani tušení, jaká tajemství se v něm skrývají. Kdysi to byl kinosál specializující se na promítání klasických filmů. Koupil ho jako krásné a dobře vybavené divadlo, ve čtvrti oblíbené. Budova však měla mnohem bohatší historii, než si myslel.

  Při renovaci divadla v roce 1964 našel Otway v suterénu bludiště tunelů podobné bunkru, včetně dvou trezorů. Zavolal schopného zámečníka, specialistu na otevírání sejfů. Jaké bylo jeho překvapení, když našel 2 000 000 dolarů ve zlatých certifikátech, jejichž platnost bohužel vypršela. Jak se ukázalo, jeho divadlo bylo kdysi vzkvétajícím tajným klubem, který provozoval předchozí majitel a gangster Walter Sheib.

  Vstup z řeznictví a nastražené výbušniny pro případ razie

  Ve své době vedl vstup do tajného klubu z řeznictví za rohem na 1. Avenue. Kdysi existovala nadzemní dráha se stanicí přímo na rohu 1. Avenue a St. Marks. Se všemi těmi davy cestujících mohli ti, kdo toužili po nelegálním koktejlu, nepozorovaně proklouznout do řeznictví. V zadní části obchodu byl tunel, který vedl mezi budovami a do zákulisí tanečního sálu. Z řeznictví je nyní afghánská restaurace, ale okna budovy se stále prohýbají kvůli špatným základům, narušeným tunely.

  Dnes divadlo vlastní Otwayův syn Lorcan. Kromě divadla přeměnil dva pokoje v patře na krásné malé muzeum věnované gangsterům, kteří vlastnili a provozovali klub a mnoha dalším podobným po celé zemi. Vystaven je jeden z dobytých trezorů, kulky získané z masakru na svatého Valentýna, destiláty a whisky z dob prohibice. Vstup do Muzea amerického gangstera je spojen s prohlídkou divadla a podzemních tunelů.

  Dole ve sklepě jsou stále původní telefony, které vedly mezi klubem a skladištěm nelegálního alkoholu. Vystavena je také složitá série drátů, které ukazují, kde Walter Scheib nastražil po celé budově výbušniny, aby v případě policejního zátahu mohl zničit všechny důkazy.

  30 000 nelegálních klubů

  Součástí divadla je také bar The William Barnacle Tavern, kde mohou neohrožení nadšenci gangsterů začít a ukončit svou prohlídku s jednou z nejúplnějších řad absintu dostupných ve městě.

  Odhaduje se, že v době vrcholné prohibice bylo ve městě přes 30 000 takových nelegálních klubů. Toto je jeden z těch autentických, které se zachovaly do dnešní doby. Lorcan Otway, jeho okouzlující majitel, odvedl skvělou práci při zachování tohoto skrytého drahokamu schovaného v East Village v New Yorku.

  Muzeu, baru i divadlu hrozí zánik kvůli pandemii

  Nyní Divadlo 80, bar i Muzeum amerického gangstera, jenž sídlí v jedné budově, už dva roky bojují o svou existenci. Brzy by se mohly stát další obětí pandemie spolu s bezpočtem jiných newyorských divadel a barů.

  Majitelé budovy v listopadu 2020 kvůli lockdownům způsobeným pandemií covid-19 přestali být schopni splácet půjčku na nemovitost. Nedávno soud rozhodl o jejich vystěhování.

  V baru dodnes slouží výčep z původního klubu. Je lemován modely lodí, které používali pašeráci pro dovoz nelegálního alkoholu z Baham. Na zadní stěně hrají černobílé filmy z 20. let. Nabídka obsahuje několik mléčně zelených absintových koktejlů, které se podávaly v dobách, kdy klub řídil Frank Hoffman, notoricky známý pašerák a spolupracovník Al Caponeho.

  „Jsou to artefakty kultury, která vytvořila toto místo, a historie místa,“ říká majitel Lorcan Otway.

  Po skončení prohibice se z nelegální taverny stal jazzový klub, ve kterém se scházeli například Thelonious Monk a John Coltrane. Frank Sinatra tam vystupoval na začátku své kariéry, koncem 30. let.

  Divadlo bylo také domovem Manhattan Festival Baletu a jeho pravidelných pondělních večerních představení. Místo bylo také jedním z nejdéle fungujících filmových domů ve městě, kde se do poloviny 90. let promítaly staré hollywoodské a zahraniční filmy.

  V listopadu 2020 se Otway pokusil vyjednat prodloužení půjčky. Dozvěděl se, že jeho dluh byl prodán společnosti Maverick Real Estate Partners. Jeho úroková sazba vyskočila z 10 % na 24 %.

  Vyženou ho na ulici

  Loni v prosinci Otway vyhlásil bankrot podle článku 11, což by mu umožnilo reorganizovat své finance a splatit dluh budoucími zisky. Ale správce konkurzního soudu řekl, že nevěří, že divadlo, muzeum a bar mají dostatečné příjmy, aby tento plán fungoval. Nyní soud nařídil nemovitosti prodat, informoval místní zpravodajský server Gothamist.

  „Padesát sedm let služby umění by nemělo být vnímáno jako zločin, kdy soud mluví o vyslání federálních maršálů, aby mě vyhnali na ulici pouze s oblečením v batohu, bez domova, bez práce,“ říká Otway. „Myslím, že mi město dluží víc než to.“

  Po celé léto majitelé pořádali finanční sbírky, malé divadelní produkce a koncerty experimentální hudby. Otway tvrdil, že se jim dařilo dobře, dokud jim správce nenařídil, aby nadále divadlo nevyužívali. „Každý koncert, který jsme odehráli s místními mladými hudebníky, byl vyprodaný,“ říká.

  Majitelé Divadla 80 přesto stále doufají, že někdo přispěje k záchraně tohoto historického majetku tím, že jim zafinancuje úvěr nebo koupí budovy a umožní jim zůstat.

  „V New Yorku otřebujeme lidi, kteří se starají,“ řekl Lorcan Otway. „Umění je stále to, co dělá toto město tím, čím je.“

  Sledujte nás na sítích

  Od Dolomit po Sicílii: Nejlepší gurmánská místa v neprobádané Itálii

  Ať už milujete slané pochoutky, jako jsou arancini či čerstvé těstoviny, nebo máte raději sladkosti, méně prozkoumané italské destinace nabízejí nečekané kulinářské zážitky. Kam se za nimi vydat?

  Největší evropské destinace pro „konopnou turistiku“

  Konopí je ve skutečnosti v řadě evropských zemí legální. Většinou je však k dispozici pouze pro lékařské použití nebo je dekriminalizováno pro osobní potřebu. Které země jsou známé pro tzv. „konopnou turistiku“?

  Od Dolomit po Sicílii: Nejlepší gurmánská místa v neprobádané Itálii

  Ať už milujete slané pochoutky, jako jsou arancini či čerstvé těstoviny, nebo máte raději sladkosti, méně prozkoumané italské destinace nabízejí nečekané kulinářské zážitky. Kam se za nimi vydat?

  Největší evropské destinace pro „konopnou turistiku“

  Konopí je ve skutečnosti v řadě evropských zemí legální. Většinou je však k dispozici pouze pro lékařské použití nebo je dekriminalizováno pro osobní potřebu. Které země jsou známé pro tzv. „konopnou turistiku“?