Mezi Ruskem a Mongolskem se nachází republika Tuva (nazývaná též Tyva). Existuje nezávisle, má vlastní kulturu, jazyk i tradice. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Přečtěte si více v článku.
Tuva, kterou znají jen ti nejodvážnější cestovatelé, je jedním z nejlépe střežených tajemství Eurasie. Až do počátku 20. století bylo území Tuvy součástí velké mandžuské dynastie poté, co strávilo velkou část své předchozí historie pod kontrolou mongolských kmenů. Od roku 1912 je však republika spravována Ruskem. Nejprve jako dobrovolný člen Sovětského svazu a dnes jako člen Ruské federace, kde má status federálního subjektu Ruska.
Dostat se sem není jednoduché
Nachází se v jižní Sibiři, na hranici s Mongolskem. Tuva je vzdálená od zbytku světa a dodnes například nemá železniční systém. Chcete-li se tam dostat, existují pouze tři hlavní silnice, z nichž dvě vyžadují překročení horských oblastí ve vysoké nadmořské výšce a jsou často neprůjezdné kvůli špatnému počasí. Život zde existuje nezávisle na moderní společnosti a většina obyvatel Tuvy žije v oblasti, jejíž hranice tvoří pohoří Sajany na východě a pohoří Altaj na západě.
Někteří obyvatelé dodnes žijí v tradičních jurtách. Foto: Adam Harangozó / CC-BY-SA-4.0 ( via Wikimedia Commons)
Obyvatelé Tuvy jsou historicky nomádští a dodnes někteří z nich žijí v tradičních jurtách – velkých stanech z látky nebo zvířecích kůží, které fungují jako mobilní domy. V tuvanské kultuře hraje důležitou roli ústně předávaný folklór a existuje zde bohatá tradice vyprávění, jež se v moderní době bohužel vytrácí. V regionu jsou dva úřední jazyky: tuvanština a ruština. První z nich je turkický jazyk, který si hodně půjčuje z mongolštiny a tibetštiny.
Tradiční hrdelní zpěv je součástí UNESCO
Jedním z nejpozoruhodnějších rysů tuvanské kultury je tradiční styl písní známý jako hrdelní zpěv nebo alikvotní zpěv. Zpěváci využívají vzduch procházející jejich hrdly k vytváření zvuků, které dohromady tvoří harmonii. Od roku 2009 byl tento typ hudby, také běžný v sousedním Mongolsku, zařazen jako součást nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Tuva má jedno z nejrozmanitějších přírodních prostředí na světě, je domovem téměř všech typů přírodních prostředí na Zemi s výjimkou savany: stepí, tundry, slaných jezer, tajgy, alpských luk i vysokých hor. To z ní dělá skutečný ráj pro milovníky přírody. Tato bohatá přírodní rozmanitost hraje důležitou roli v tuvanské kultuře, zejména její duchovní a náboženské tradici, kde je příroda jádrem léčebných a bohoslužebných praktik.
Šamanismus stále přežívá
Po mnoho staletí spolu v Tuvě šťastně koexistovaly buddhismus a šamanismus. Zatímco většina Tuvanů se hlásí k tibetskému buddhismu, původní šamanismus je stále rozšířený. Ve většině případů je kombinován s jinými náboženstvími. Šamanismus je považován za starověkou víru Tuvanců, která sahá až do doby bronzové, ale v současné době prochází obrodou po konci restriktivní politiky Sovětského svazu. Šaman působí jako prostředník mezi tímto a dalším životem, prostředník mezi světem lidí a světem duchů.
Šamanismus je v republice Tuva stále rozšířený. Foto: Irgit / CC-BY-SA-4.0 (via Wikimedia Commons)
Tato odlehlá republika je okolnímu světu většinou neznámá. Cestovní ruch v Tuvě je relativně málo rozvinutý, i když v posledních letech tuto oblast navštěvuje stále více dobrodruhů pro její výjimečnou krajinu a divokou zvěř. Působivá přírodní krása Tuvy, stejně jako její jedinečná směs kultur a bohatého folklóru z ní činí nesmírně zajímavou destinaci. Rozhodně má co nabídnout těm, kteří jsou připraveni vykročit z vyšlapaných cest.
Byl jsem v Tuvě téměř 1 měsíc. Zajímavé,hlavně jejich zvyky. To se ale musí vidět.Dosti svérázný národ
V článku se píše,že republika je nezávislá,což není pravda,je součástí Ruské federace,redaktorka si ve článku odporuje,platí tam ruské zákony atd.
Fakt výborně odvedená práce, klobouk dolů před redaktorkou.
Jurta je velký stan, hrdelní zpěv je součást UNESCO…..
Boha jeho, jak nemám rád Zlemana, tak jeho názor na některé novináře začínám sdílet.
Tak mizerně odvedená práce by neměla být honorována.
Nechápu, proč se z toho dělá taková exotika. Byl jsem tam služebně, let z Moskvy do Kuragina, poté jeepem do Kyzilu. Jeep byl zbytečný, slušná asfaltka. Slušný hotel, dokonce jsem kasíroval bankomat na českou visu, protože kartu v hotelu nebrali. Sajany jsou nádherné, Jenisej jako řeka taky hezká. Ale normální výlet a cestování, žádná expedice. Klidně na dovolenou s dětmi.