Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  TOP festivaly z celého světa

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V průběhu roku se ve všech koutech naší planety koná řada festivalů a slavností. Některé z náboženských důvodů, jiné čistě pro oslavu. Každý je jiný, všechny jsou ale neobvyklým a jedinečným zážitkem. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější festivaly z celého světa.

  Diwali, Indie

  Tento jednodenní festival, známý také jako „festival světel“, se obvykle koná v období od poloviny října do poloviny listopadu a je oslavován v mnoha zemích. Obecně se jedná o oslavu vítězství dobra nad zlem, světla nad temnotou a poznání nad nevědomostí. Pro hinduisty, sikhy a džinisty má ovšem festival různé náboženské významy.

  Mnoho domů, obchodů a veřejných míst je ozdobeno malými kameninovými lampami zvanými diyas, konají se ohňostroje, praktikují náboženské rituály a směňují se dary.

  Semana Santa, Guatemala

  Na počest svatého týdne pořádají města po celé Guatemale obrovské oslavy představující barevné přehlídky extravagantních kostýmů. Největším festivalem se může pochlubit město Antigua.

  Od Popeleční středy až do Velkého pátku se konají katolické průvody připomínající život a smrt Krista. Před hlavním průvodem jsou ulice lemovány koberci z květin, ovoce a zeleniny se složitými vzory.

  Dia de los muertos, Mexiko

  Mexický svátek Den mrtvých se zaměřuje na setkání rodiny a přátel, aby se společně modlili a vzpomínali na své zemřelé blízké. Koná se 1. a 2. listopadu (Den Všech svatých a Dušičky). Tradice spojené se svátkem zahrnují stavbu soukromých oltářů určených k uctění zesnulého, konzumaci oblíbených jídel a nápojů zesnulých a návštěvu hrobů s dary.

  Holi, Indie

  Holi je jarní náboženský festival, který slaví hlavně hinduisté. V předvečer festivalu zapalují ohně na památku zázraku, kdy se mladému Prahladovi podařilo uprchnout démonce Holice, když ho nesla do ohně. Holika shořela, ale Prahlad, oddaný bohu Višnuovi, díky své neotřesitelné víře vyvázl bez zranění. Oslavy mohou trvat až 16 dní, hinduisté na sebe během nich lijí vodu a sypou barevný prášek.

  Songkran, Thajsko

  Songkran je uvítáním jara a jarní rovnodennosti v Thajsku, ačkoli se slaví také v Kambodži, Laosu a Myanmaru (pod různými jmény a v trochu jiných termínech). Začíná 13. dubna, končí 15. dubna a je tradičním Novým rokem. Největší oslavy trvají 6 dní ve městě Chiang Mai na severu Thajska. Na oslavu konce období sucha na sebe během festivalu Thajci navzájem na ulicích lijí vodu.

  Obon, Japonsko

  Obon, festival luceren, se odehrává obvykle v srpnu po celém Japonsku a trvá 3 dny. Jedná se o buddhistický festival připomínající předky. Jedním ze zvyků je posílat papírové lucerny po řece, aby symbolizovali duše těch, kteří již odešli.

  Tsechus, Bhutan

  Tyto oslavy jsou nedílnou součástí bhútánské kultury a odehrávají se všude – od malých izolovaných vesnic až po některé z největších klášterů v zemi. Barevný festival čím dál tím více přitahuje návštěvníky z celého světa. Je skvělou příležitostí, jak zažít a získat vhled do této jedinečné kultury. Budete nadšeni podmanivou směsicí zvuku, barev a atmosféry. Návštěvu je dobré plánovat několik měsíců předem.

  Perahera, Srí Lanka

  Festival Escala Perahera v Kandy, který se koná každý srpen, je nejslavnější z barevných oslav Srí Lanky. Nejposvátnější relikvie země, jeden z Buddhových zubů, je obvykle uložen v městském chrámu Dalada Maligawa, ale během festivalu je vystavován v ulicích.

  Oslavy trvají 10 dní a jsou přehlídkou slonů, bubeníků, tanečníků, akrobatů a tisíců poutníků v průvodu. Vyvrcholení je poslední noc, jíž se zúčastní stovky slonů a tisíce účinkujících.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reynisfjara Hra o trůny

  Ocitněte se na vlastní kůži ve Hře o trůny. Tady se seriál točil – část 1

  Jistě si pamatuje ty nádherné lokace z kultovního seriálu Hra o trůny. Věděli jste, že některé z nich můžete celkem snadno navštívit i ve skutečnosti? Vydejte se s námi do Vysokých zahrad nebo za Zeď.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 2

  Chcete si užívat procházky v přírodě, ubytovat se u místních obyvatel, poznávat kulturu vzdálených zemí a nikam nespěchat? Pak je pro vás pomalý styl cestování ten pravý. A my vám poradíme, které destinace jsou pro něj jako stvořené.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 1

  Nevyhovují vám hektické itineráře a odškrtávání památek ze seznamu? Pokud raději nasáváte atmosféru nového místa a seznamujete se s místními obyvateli, tyto destinace jsou pro vás ty pravé.
  Noční obloha

  Chystáte se pozorovat hvězdy? Na co nezapomenout

  Nejednoho cestovatele už oslnila krása noční oblohy. Na světě jsou místa, kde vám miliony hvězd vyrazí dech. Přečtěte si, co nezapomenout sbalit do batohu, než se vydáte na noční dobrodružství.
  Cestování

  Skupinové versus soukromé zájezdy. Obojí má svá pro a proti

  Chcete vyrazit na dovolenou se svými nejbližšími, nebo raději poznáváte nové lidi a navazujete přátelství? Vyberte si ten správný typ zájezdu.
  Jak si užít multigenerační dovolenou

  Jak si užít multigenerační dovolenou

  Plánujete vzít děti a jejich prarodiče na velkou rodinnou dovolenou? Zde je několik hlavních tipů a úskalí, kterým je třeba se vyhnout.
  Reklama
  Reklama
  Reklama