Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Tibetský Nový rok Losar

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Historicky byli Tibeťané převážně nomádi, kteří harmonicky koexistovali s drsným prostředím na Tibetské náhorní plošině. Chov zvířat a skromné zemědělství byly pro hluboce věřící Tibeťany dlouho jedinečným způsobem života. Když přišla nárazová sklizeň, oslavovali to tancem a zpěvem. Po čase se z toho stala tradice. Jak dnes slaví Nový rok – Losar?

  Následoval kulturní výměna mezi Tibetem a Čínou, která se týkala mnoha oblastí – zemědělství, astrologie i buddhismu. Tibetský kalendář postupně přijal některé svátky i z římského kalendáře. A vznikl tibetský Nový rok Losar.

  Kdy se slaví tibetský Nový rok Losar

  Tibetský Nový rok, známý také jako festival Losar, je nejdůležitějším svátkem v tibetském kalendáři. Každoroční oslava začíná 29. ledna a trvá dva týdny. V roce 2021 se Nový rok slavil 12. února. S datem oslav se to má následovně:

  • 1. den tibetského nového roku může být shodný s čínským kalendářem
  • 1. den tibetského nového roku může být o jeden den později nebo dříve než v čínském lunárním kalendáři
  • 1. den tibetského nového roku může být o měsíc dříve či později než v čínském kalendáři

  Během festivalu se odehrávají starodávné obřady, které představují boj mezi dobrem a zlem. Lidé předvádějí tanec jelenů a zábavné bitvy mezi králem a jeho minstry. Všichni tančí, zpívají a veselí se. Připravují tradiční pokrmy jako Guthuk, navštěvují rodiny a přítele, pálí borové větve, aby uctili bohy hor.

  Přípravy na Nový rok

  Poslední dva dny starého roku jsou věnovány přípravám. Je třeba uklidit dům, obzvláště kuchyni, protože tam se připravuje jídlo pro celou rodinu a je považována za nejdůležitější část domu.

  Hospodyňka uvaří speciální novoroční jídla. Jedním z nich je polévka podávaná s malými knedlíčky zvaná Guthuk. Vaří se z masa, rýže, sladkých brambor, pšenice, jačího sýra, hrášku, zelené papriky, nudlí a ředkviček. Vyrábějí se také jakési koule z těsta plněné různými přísadami – chilli, sůl, rýže. Těmi se pak Tibeťané navzájem obdarovávají. Každá náplň má zvláštní význam – chilli znamená upovídanost, bílá barva ingredience je považována za dobré znamení apod.

  V noci Tibeťané zapalují pochodně a odpalují petardy, aby zahnali zlé duchy. Poslední den v roce se konají náboženské obřady. Lidé navštěvují kláštery, aby uctili bohy a přinesly dary mnichům. Před svatyně ve svých domech umísťují Tibeťané kozí hlavu, výhonky zeleného ječmene, kasai (smažená koule z těsta) a sušené ovoce.

  Novoroční aktivity

  Lidé na Nový rok vstávají brzo ráno, vykoupají se, obléknou do nových šatů. Pokládají se obětiny na domácí svatyně. Den tráví členové rodiny společně, večer si předávají dárky. Druhý den navštěvují přátele a příbuzné. Povídají si, popíjejí čaj s jačím máslem a pojídají pochoutky, které se smí připravovat pouze na Nový rok.

  Třetí den nového roku je určen pro návštěvu místních klášterů, kam Tibeťané přinášejí oběti. Při rituálech se pálí větve borovice, cypřiše a různých bylin, aby vznikl aromatický kouř. Další důležitou událostí je vyvěšení modlitebních vlajek na střeše domu nebo vrcholku hory. Přináší to mír a štěstí v novém roce.

  Oslavy tibetského Nového roku Losar odráží hlubokou touhu Tibeťanů po míru, požehnání a štěstí. Je to velice přátelský a pohostinný národ. Pokud budete v Tibetu zrovna na oslavy Nového roku, je velice pravděpodobné, že vás některá místní rodina pozve, abyste slavili s nimi. Je to skvělá příležitost, jak nahlédnout do místní kultury a života obyčejných lidí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Icukušima Japonsko

  Icukušima. Ikonická červená brána vznášející se v moři

  Svatyně Icukušima je jedním z ikonických obrázků Japonska, známých po celém světě. Přečtěte si naše tipy pro její návštěvu a nenechte si ujít žádnou z atrakcí ostrova Miyajima.
  Objevte krásu Ázerbajdžánu a jeho hlavního města Baku

  Chcete prožít tak trochu jinou dovolenou? Objevte krásu Ázerbajdžánu a jeho hlavního města Baku

  Na břehu Kaspického moře se rozkládá hlavní a největší město Ázerbajdžánu Baku, které je zároveň největším přístavem v zemi. Město je oproti zbytku země bohaté, neboť je významným nalezištěm ropy. Ostatně to nelze přehlédnout, na těžební věže narazíte v celém okolí. Mnohdy i tam, kde byste je možná nečekali, kupříkladu mezi domy na předměstí.
  Boracay

  Jak nadměrný turismus téměř zničil filipínský ráj na zemi

  Ostrov Boracay. Překrásné bílé pláže, palmy, tyrkysová voda, bohatý podmořský život. Když se o něm doslechl svět, každý tam chtěl strávit dovolenou snů. Jak se ostrov proměnil pod náporem turistů?
  Oman

  Omán: Vydejte se za poznáním jedné z opravdových perel východního cípu Arabského poloostrova

  Sultanát Omán je ideálním místem pro aktivní dovolenou. Na své si přijdou jak milovníci překrásných pláží s bílým pískem, vysoko tyčících se pohoří a nádherné přírody, tak i ti, jež upřednostňují poznávání zemí z hlediska zvyků místních obyvatel, tradic, historie, náboženství, kuchyně.

  V Austrálii se nachází nejstarší observatoř na světě

  Starobylé domorodé naleziště Wurdi Youang bylo poprvé objeveno evropskými osadníky před dvě stě lety. Archeologové ho začali mapovat v roce 1977, ale až před pár lety začali pomalu tušit jeho skutečný účel. Mohlo by se jednat o nejstarší astronomickou observatoř na světě. Je tedy Austrálie kolébkou astronomie?

  Pandy v Číně – kde je můžete spatřit

  Tyhle černobílé medvídky miluje každý. Když je vidíte poklidně žvýkat bambus, nejradši byste si je vzali místo plyšáka na spaní. A co teprve mláďata! Pandy jsou široce populární zvířecí symbol Číny. Sice je můžete vidět v několika evropských ZOO, ale v přirozeném prostředí je to přeci jen větší zážitek. Kde tedy nejlépe pozorovat pandy v Číně?
  Reklama
  Reklama
  Reklama