Více
  -0.3 C
  Czech
  Neděle, 23 ledna, 2022

  Tajemný Drákulův hrad Bran: Rumunský klenot s temnou minulostí

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hrad Bran, který je proslulý spojením s legendou o Drákulovi, je jednou z nejznámějších rumunských památek. Svou pověstí přitahuje do Transylvánie návštěvníky z celého světa.

  Hrad Bran, posazený na útesu, obklopený lesy a zahalený mýty a legendami, je jednou z nejmalebnějších pevností v Evropě. Jeho historie sahá šest století do minulosti. Výsadní poloha hradu v soutěsce Bran-Rucar, jedné z nejdůležitějších pasáží Karpat, mu dala klíčovou strategickou roli. Zaprvé proto, že pevnost byla umístěna na křižovatce obchodních cest. Zadruhé sloužila jako důležité výchozí místo pro vojenské invaze a současně bránila 30 km vzdálené město Brašov.

  Bran vznikl původně jako dřevěná citadela ve 13. století postavená Řádem německých rytířů. Vnější vzhled se postupem času měnil a přizpůsoboval se účelu, kterému sloužil. Současná budova ve tvaru nepravidelného obdélníku byla postavena o století později. V 17. století byla postavena její kulatá jižní věž a později na východní straně budova čtvercového tvaru. Střecha pokrytá červenými taškami, které dodávají hradu pohádkové kouzlo, pochází z 19. století.

  Bran královským sídlem

  Město Brašov v roce 1920 hrad věnovalo královně Marii a ta z něj udělala své královské sídlo. Interiér hradu Bran byl zrekonstruován. Mnoho z jeho 57 pokojů vyzdobila právě královna Marie, poslední manželka rumunského krále a vnučka královny Viktorie.

  Později, během druhé světové války, provozovala její dcera, princezna Ileana, uvnitř zdí hradu nemocnici. Dnes hrad Bran slouží jako muzeum o čtyřech podlažích. Hostí sbírky nábytku, kostýmů, zbraní a brnění.

  Tajemná legenda o Drákulovi

  Díky své poloze mezi vrcholy pohoří Bucegi a fotogenickými horami Piatra Craiului nabízí hrad nádherný výhled z terasy. Za jasných, slunečných dnů vesničky dole vypadají jako mozaika červených a bílých teček v moři zelených vrcholků stromů. Za temných nocí v úplňku se však vzduch naplní tajemstvím a už nic není tak, jak se zdá.

  Podle legendy byl Vlad Třetí z Valašska, lépe známý jako Vlad Impaler, uvězněn na zámku na dva týdny. Také známý jako Vlad Dracul, po přezdívce svého otce, je považován za inspiraci pro Drákulu od Brama Stokera. Jaké je ovšem pravda o krvežíznivém upírovi? Teorie se různí, nicméně ať už je spojení s upíry jakékoliv, hrad Bran rozhodně stojí za návštěvu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Saské Švýcarsko

  Méně známé, přesto stojí za návštěvu. Národní parky v Evropě

  Většina cestovatelů nejspíše navštívila italské Dolomity, zasněžené vrcholky Švýcarska nebo Plitvická jezera v Chorvatsku. V Evropě lze ale nalézt i méně známé národní parky, které rozhodně stojí za návštěvu.
  Severské bruslení neboli „nordic skating“

  Severské bruslení neboli „nordic skating“ – 10 nejlepších míst ve Švédsku

  Nordic skating – v překladu severské bruslení, je známé také jako turistické bruslení, bruslení na divoko či bruslení na dlouhé vzdálenosti. Vzniklo ve Švédsku. Zde také najdete jedny z nejlepších lokalit, kde si ho vyzkoušet.
  ostrovy kolem Sicílie

  Objevte ostrovy kolem Sicílie

  Krásné výhledy, historické památky i životem pulzující města. To vše najdete na několika ostrovech obklopujících Sicílii. Udělejte si výlet lodí za jejich objevováním.
  Lochnesská příšera

  Lochnesská příšera: vyhynulý mořský plaz nebo pouhá legenda

  Lochnesská příšera, Lochneska, Nessie. O obrovském vodním monstru žijícím v hlubinách skotského jezera slyšel asi každý. Existuje, nebo je to legenda?
  Indie

  Indie: Jak se nedopustit společenského „faux pas“

  Každá kultura má svá společenská pravidla a normy. A někdy se člověk v cizině dopustí přešlapu, aniž by si to uvědomil. Pokud nechcete být nezdvořilí, přečtěte si, které věty byste před Indem raději říkat neměli.
  největší kasina na světě

  8 kasin, která patří mezi největší na světě

  Kasina naleznete po celém světě ve všech tvarech a velikostech. Níže uvedená kasina se mohou pochlubit nejen dokonalým vybavením, ale také přehlídkou obrovských vnitřních prostor a největším pozemkem. Jedná se o honosné, ultramoderní komplexy, které se postarají o vše, co budete potřebovat.
  Reklama

  1 komentář

  1. Bohužel, hrad Bran není hrad Vlada Drakuly, to byl hrad Poenari,z kterého zbylo pouze pár kamenů v lese.

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama