Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Svobodné město Christiania, poslední evropské město „bez zákonů“

  Freetown Christiania nevypadá jako ostatní čtvrti v Kodani. To znamená, že byste ji rozhodně měli navštívit, abyste viděli jinou stránku úhledného hlavního města Dánska. Vyhněte se však následujícím přešlapům.

  Jelikož je Christiania autonomní oblastí od 70. let, kdy parta hippies osquatovala oblast bývalé vojenské základny, má Christiania svá psaná i nepsaná pravidla.

  Nefoťte na Pusher Street

  Zelená čtvrť, nebo jak ji místní nazývají „Pusher Street“, je nejslavnější částí Freetown Christiania. Návštěvníci, kteří právě opustili úhledné kodaňské uličky, si všimnou „undergroundové“ atmosféry ulice a obvykle pocítí nutkání udělat si pár snímků. Většinou nevěnují pozornost ceduli, která už několik let stojí u vchodu do Christianie: „Focení je zakázáno, protože nákup a prodej hashe je stále nelegální.“ Když půjdete kolem, mějte fotoaparát v tašce.

  Nefoťte místní obyvatele bez jejich souhlasu

  I když je v Christianii povoleno fotografovat, pokud fotíte místní obyvatele, měli byste se zeptat. I když je Freetown Christiania pro vás turistickou destinací, pro asi 800 lidí, kteří tam žijí, je to jejich čtvrť. A rozhodně neocení, když je cizinci fotí před jejich domem nebo při odpočinku v jejich oblíbené kavárně. Snažte se tedy být diskrétní a respektujte místní obyvatele.

  Neutíkejte

  Neutíkejte! Protože jak říká cedule u vjezdu do autonomní oblasti, „běh vyvolává paniku“. Freetown Christiania je poklidná oblast a při procházce se nemusíte ničeho obávat. Ale kvůli obchodu s konopím se policejní razie konají poměrně často. Obyvatelé Christianie tedy právem přišli s pravidlem „Neutíkej“, zejména pro oblast kolem kaváren, barů a restaurací, kde se shromažďuje nejvíce lidí. Takže i když se opozdíte na schůzku nebo jen chcete prozkoumat okolí, zachovejte poklidné tempo.

  Nekupujte konopí

  To je rada místních. Poté, co byli v srpnu 2016 v Christianii zastřeleni dva policisté, místní obyvatelé se pokusili zastavit obchod s konopím a Pusher Street byla několik měsíců prázdná. Během té doby visely po celé čtvrti plakáty s mottem „Pomozte Christianii a kupte si hash někde jinde“. Obyvatelé se snažili zbavit obchodu s konopím, aby se v budoucnu podobným incidentům vyhnuli. Netrvalo dlouho a opět vyrostly stánky podél Green Light District. Mnoho místních však stále nepodporuje obchod s konopím, který se odehrává v jejich sousedství.

  Nepředpokládejte, že kouření marihuany je legální

  Při návštěvě Christianie musíte mít na paměti, že kupování a kouření trávy je v Dánsku nezákonné. To platí i pro Christianii. Čtvrť hippies může být známá svým otevřeným obchodem s konopím, ale to neznamená, že je to legální.

  Prozkoumejte oblast za mostem Dyssebroen

  Stěny pomalované graffiti, dlážděné uličky se zakouřenými bary a útulnými kavárnami jsou místa, která vytvářejí jedinečnou atmosféru. Právě ta přitahuje místní obyvatele i turisty. Ale oblast, která se objeví, jakmile překročíte Dyssebroen, most, který spojuje hlavní oblast Christianie (Christianshavn Side) se stranou Amager, je stejně krásná. Projděte se mezi stromy a prohlédněte si barevné domy místních obyvatel u nábřeží. Odpočiňte si na jedné z dřevěných plošin a užijte si poklidnou atmosféru. V této oblasti Christianie můžete volně fotit, a dokonce i běhat, pokud se vám chce.

  Nemluvte s místními (pouze) o obchodu s konopím

  Nejlepší způsob, jak se o Christianii něco dozvědět, je navázat konverzaci s místními. Dlouhé dřevěné stoly v kavárnách a uvolněná atmosféra v barech vytvářejí ideální podmínky. Jen se neptejte na obchod s konopím. Alespoň ne hned v první vteřině. Obchod s konopím je po mnoho let hlavním tématem diskusí v médiích a mezi turisty, takže obyvatelé oblasti odpovídali na vaše otázky už milionkrát. Navíc je pro ně Freetown Christiania mnohem víc než jen Pusher Street. Proto nemají rádi, když se návštěvníci zajímají pouze o obchod s konopím.

  Sledujte nás na sítích