Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Semana Santa – jak probíhá svatý týden v Guatemale

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Španělská tradice Semana Santa (Svatý týden) dorazila se Španěly do Guatemaly v roce 1524. Téměř o 500 let později se v Guatemale konají jedny z nejpropracovanějších oslav na světě.

  Antigua v Guatemale každoročně hostí stovky tisíc návštěvníků, kteří touží být součástí náboženských a kulturních slavností. Jedná se o kombinaci španělské tradice a původních kulturních přesvědčení. Konají se velkolepé průvody, návštěvníci mohou na ulicích obdivovat složitě propracované koberce – alfombry. Ty jsou tvořeny barevnými pilinami, jehličím, čerstvými květinami, ovocem a zeleninou. Představují oběť svatým a jejich vytvoření může trvat až 24 hodin.

  Svatý týden je týden před Velikonoční nedělí připomínající umučení, ukřižování a vzkříšení Ježíše Krista. Pro obyvatele Guatemaly neexistuje žádná slavnější událost než Semana Santa. Ačkoli svatý týden začíná na Květnou neděli, náboženské oslavy ve skutečnosti začínají až měsíc předem, počínaje prvním dnem postní a popeleční středy.

  Průběh oslav Semana Santa

  Během měsíce půstu se každý pátek a neděli konají jedinečné náboženské vigilie v kostelích po celé Antiguě. Kostel s vigílií je vyzdoben na památku úryvku z Bible, která vedla k velikonoční neděli. Vigilie začínají v 9:00 a trvají do 23:00, takže kostel zůstává otevřený návštěvníkům přijíždějícím z blízka i z dálky. Mnoho vystavených soch se zachovalo od španělských koloniálních časů. Návštěvníci se k těmto posvátným sochám modlí, než jsou postavy oděny a neseny v procesích skrz celé město.

  Nejdůležitějšími dny svatého týdne jsou Květná neděle, Velký pátek, Svatá sobota, a nakonec Velikonoční neděle. Od Květné neděle – přesně týden před Velikonocemi – se obyvatelé Guatemaly hrnou do města Antigua, aby si připomněli den, kdy Ježíš vstoupil do Jeruzaléma. Podle Bible ho lidé přijali s větvemi palem a listy v rukou, odtud název Květná neděle.

  Pro průvody, které začínají ve slavných kostelech La Merced, San Francisco a Escuela de Cristo, se používají barevné ručně vyrobené ozdoby: závěsy, látkové mašle a fialové, červené, lila a žluté papírové ozdoby, kterými se zdobí i dveře a okna domů. Symbolizují utrpení Ježíše Krista. Průvod na Květnou neděli zahrnuje andas („plováky“) zobrazující postavy Krista a Bolestné Panny Marie. Plováky mohou mít délku až 18 metrů a k přepravě během průvodu vyžadují 50–100 „cucuruchos“ – nosičů oblečených ve fialových šatech s bílými pasy. Sochaři a malíři soutěží o čest vytvořit tato složitá umělecká díla pro slavnosti Semana Santa. Podobná procesí se konají až do čtvrtka, kdy se slaví poslední Ježíšovy dny na Zemi.

  Zelený čtvrtek a Velký pátek

  Ačkoli se jeden z nejdůležitějších průvodů koná na Velký pátek, přípravy ve skutečnosti začínají již 24 hodin předtím. Ve čtvrtek začnou rodiny a podniky pracovat na svých vlastních „alfombrách“, jejichž plánování může někdy trvat měsíce. Tyto barevné koberce jsou zničeny procházejícím průvodem, což značí, že ani život, ani smrt nejsou trvalé.

  Na Velký pátek vymění cucuruchos své fialové šaty za černé, stejně tak dříve barevné ozdoby po celém městě jsou nahrazeny černými. Značí truchlení nad ukřižováním Krista. Ulice jsou plné smutku, krásné barevné koberce již dlážděné ulice nerozjasňují. Tisíce truchlících, oblečených v černém, pálí kadidlo a nosí lucerny. V kostele je v 23:00 uložena postava Ježíše Krista. Masy lidí se tiše modlí, zatímco jiní otevřeně pláčou.

  Svatá sobota a Velikonoční neděle

  Slavnosti pokračují přes sobotu s dalšími průvody zobrazujícími truchlící matku Kristovu. Všechny plováky v sobotu nosí truchlící ženy. Pak v 10 hodin začnou církve slavit Ježíšovo vzkříšení. Velikonoční neděle zvedá náladu města a slavnostní atmosféra se vrací. Tento nachází lidi usmívající se a jásající, děti mávající barevnými vlajkami. Konfety létají vzduchem a ohňostroj osvětluje oblohu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Vydejte se na vzrušující cestu plnou zážitků po národních parcích USA

  Vydejte se na vzrušující cestu plnou zážitků po národních parcích USA

  Spojené státy americké nejsou jen velká města plná lidí a mrakodrapů. Nabízí také velké množství destinací, pro milovníky přírody. Vyhlídka na epický road trip v létě vzrušuje nejednoho cestovatele. Vítr bičující otevřená okna auta, dálnice lemované úžasnou krajinou. V USA je nejtěžší vybrat si, do kterého národního parku se vydáte. Přečtěte si naše tipy.
  Pacific Northwest Trail

  Pacific Northwest Trail – bude ráj medvědů grizzly nepřístupný pro turisty?

  Pacific Northwest Trail je divoký zázrak přírody, který vede turisty jedním z mála vnitrozemských mírných deštných pralesů v Americe. Kolem 1200 kilometrů se vine podél kanadských hranic, přes drsné hory a rozevřená údolí v Montaně, Idaho a Washingtonu, dokud nenarazí na Tichý oceán.
  Patagonie

  Proč musíte alespoň jednou v životě navštívit Patagonii

  Patagonie je rozhodně uchazečem o nejkrásnější místo na světě. Může se pochlubit ohromujícími výhledy na každém kroku, zasněženými vrcholky a množstvím jezer různých barev. Navíc tu nepotkáte masy turistů. Tak na co ještě čekáte? Přečtěte si, proč navštívit Patagonii.
  karneval v Riu

  Karneval v Riu – pouliční večírky i extravagantní představení samby

  Karneval v Riu de Janeiro je obrovský festival odehrávající se v Brazílii, který získal vyznamenání jako „největší show na Zemi“. Koná se každoročně od pátku do úterý před Popeleční středou, významnou katolickou tradicí, která signalizuje začátek půstu.

  Jednu z nejlepších čokolád na světě najdete v Ekvádoru

  Hořkosladká neřest, ale i radost. Jedna z nejpopulárnějších sladkostí na světě – čokoláda. Ne nadarmo zní vědecké jméno kakaovníku Theobroma cacao, čili jídlo bohů. Jednu z těch nejlepších čokolád si můžete dát v Ekvádoru.
  North Yungas

  Silnice smrti – North Yungas Road v Bolívii

  Z důvodu velmi nebezpečných podmínek pro řízení, získala silnice Yungas v Bolívii přezdívku „Silnice smrti“ a je uvedena na několika seznamech nejnebezpečnějších cest planety.
  Reklama
  Reklama
  Reklama