Více
  29.9 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Švédský Icehotel – jak vzniká ledové království

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Icehotel je první a největší hotel na světě vyrobený z ledu a sněhu. Odvážný projekt vznikl v roce 1989 v severním Švédsku. Než přišla krize turismu spojená s pandemií covid-19, navštívilo tento hotel 50 – 60 tisíc lidí ročně. Jak se staví Icehotel?

  Na vybudování této ledové nádhery se každý rok použije kolem 800 tun ledu ze zamrzlé řeky Torne, na jejímž břehu hotel stojí. Speciální stroje řežou a zvedají obří ledové bloky. Tloušťka ledu je 70 – 80 cm, bloky se ukládají do skladu a stavět se z nich začíná na podzim následujícího roku.

  „Naštěstí nám nikdy nedojde led. Každý rok v březnu sklidíme kolem 1200 ledových bloků.“

  – říká Luca Roncoroni, kreativní ředitel proslulého švédského Icehotelu

  Icehotel má dvě části. První je známá jako „365“ a funguje po celý rok díky chladicímu zařízení poháněnému solárními panely. K ubytování zde slouží 20 pokojů. Ta druhá a původní část, na kterou se každý rok jezdí dívat nejvíce turistů, se rok co rok obměňuje. Každý z pokojů navrhuje jiný umělec. Stavební práce na této unikátní části začínají v listopadu. Dveře návštěvníkům se otevírají v prosinci (tento rok 11.12.) a zavřou se v dubnu následujícího roku.

  Icehotel
  Každý z pokojů tohoto ledového království navrhuje jiný umělec.

  Jak se staví Icehotel

  Hlavní část je postavena z neprůhledné směsi sněhu a ledu, která je vtlačena do obřích forem, kde se nechá ztuhnout. Stavitelé pak z tohoto kompaktního materiálu vytvoří tunely, které jako chodby vedou k jednotlivým ložnicím, jídelnímu sálu a baru. Poté se hotel vybaví nábytkem včetně postelí a křesel vyrobených z průsvitných kusů ledu. Tým používá různé druhy sekáčků, elektrickou motorovou pilu a hrubé pilníky k vytvoření složitých vzorů.

  Icehotel
  Některé lustry jsou vyrobeny z více než 1000 ledových krystalů.

  Některé z pokojů mají oslnivé lustry vyrobené z více než 1 000 ledových krystalů, které se ručně leští. Aby se zabránilo tání sněhu, používají v hotelu výhradně LED osvětlení, jež nevydává teplo. „Světlo uvnitř je kouzelné,“ říká Roncoroni, „s různými tóny modré, které se mihotají na drobných nedokonalostech povrchu. Sníh pohlcuje zvuk, takže místnosti jsou velmi tiché. Je to kouzelné, úplný svět snů.“

  Pokoje jsou vyzdobené ledovými sochami, které se každý den kontrolují, jestli nedošlo k jejich poškození. Podlahy jsou denně poprášeny čerstvým sněhem.

  Ice hotel - socha
  Pokoje zdobí detailně vyřezané sochy z ledu.

  Luca Roncoroni je každou sezónu zodpovědný za výběr umělců, kteří budou navrhovat zmrzlé interiéry. Designéři přicházejí s opravdu originálními nápady. V roce 2013 byl například jeden pokoj kompletně zařízen jako fiktivní laboratoř, ve které byl k životu přiveden Frankenstein. Všechny stroje a laboratorní kádinky byly samozřejmě vyrobeny z ledu. V loňském roce, kdy hotel oslavil třicetileté výročí, byl bar zařízen v pouťovém stylu – kolotoče, ruské kolo a miniatura horské dráhy, vše opět pečlivě vyřezané z ledu.

  Hotel obvykle pořádá soutěž, v níž žádá umělce z celého světa, aby předložili své návrhy. Letos ovšem kvůli omezenému cestování v důsledku covid-19, budou pokoje dílem výhradně švédských designérů. V současné době na projektu stavby pracuje 19 týmů a 35 umělců. 

  Pokud byste tedy měli pocit, že zima u nás v Čechách není dostatečně mrazivá, můžete se vydat do ledového království za severní polární kruh, do švédského Icehotelu.

  Ice hotel - bar
  V baru ledového hotelu si můžete dát drink – jak jinak než z ledových skleniček.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ