Více
  18.2 C
  Czech
  Čtvrtek, 26 května, 2022

  Sociální experiment v japonském Nakaginu. Bydlení v kapsulích se neuchytilo

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Maličkaté byty pro svobodné mládence ve dvou betonových věžích. Pro některé architektonický skvost, pro jiné neúspěšný experiment hyzdící město.

  Polovina 20. století byla dobou velkých experimentů v architektuře, dobou, kdy se architekti pustili do vytváření prostředí pro odvážný nový svět, a přitom trhali všechna pouta architektonické tradice. Věž Nakagin, postavená v roce 1972 a součást takzvané Metabolist Architecture v čele s Kisho Kurokawou, je možná nejslavnější budovou, která vzešla z těchto sociálních experimentů.

  Budova se řídí axiomy filozofie metabolismu. Skládá se ze dvou samostatných věží, které slouží jako podpora pro 140 prefabrikovaných kapslí. Každá kapsle je samostatný malý apartmán. Původní myšlenka předpokládala, že kapsle by mohly být časem nahrazeny novějšími modely, které udrží životní úroveň v budově neustále aktuální. Původní cílovou demografickou skupinou byli svobodní muži, „staří mládenci“. Kapsle byly plně vybaveny nejmodernějším způsobem, včetně takového vybavení jako je kuchyňský sporák, lednička, televize a kotoučový magnetofon.

  Architektonický skvost, ve kterém nikdo nechce bydlet

  Abstraktní i elegantní koncept zároveň nadchnul architekty. Sami obyvatelé věže ale nadšeni nebyli. Maličké byty o rozměrech 2,4 m x 3,6 m x 2,1 m byly příliš stísněné a obří betonová skořepina připadala obyčejným lidem ošklivá a odlidštěná. Navíc se začaly hromadit náklady na údržbu a hodnota nemovitostí v centru slavné a drahé čtvrti Ginza začala prudce klesat.

  Čeká věž demolice?

  Budoucnost budovy je v tuto chvíli nejistá. V dubnu 2007 byla navržena k demolici. Toto rozhodnutí vyvolalo rozruch v mezinárodní architektonické komunitě, která stavbu stále považuje za mistrovské dílo. Kurokawa vedl kampaň za její zachování až do konce svého života. Dokonce navrhl nahrazení původních kapslí menším počtem prostornějších modulů. Finanční krize poskytla budově jen dočasnou záchranu, protože se nenašli investoři, kteří by zaplatili demolici. Od dubna 2014 však projekt Save Nakagin Capsule Tower začal shromažďovat finanční prostředky na nákup kapslí věže a zajistil si hlasovací práva proti demolici budovy.

  V roce 2014 Masato Abe, bývalý obyvatel a zakladatel projektu „Save Nakagin Capsule Tower“ uvedl, že projekt se pokoušel získat dary z celého světa na nákup všech kapslí a zachování budovy.

  V květnu 2021 správcovská společnost budovy odhlasovala prodej komplexu původnímu majiteli pozemku, což znovu rozdmýchalo spekulace o potenciální demolici či přestavbě. Od listopadu 2021 v budově sídlí pouhých 20 nájemníků.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ