Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Safari v Africe – jak se připravit

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Mnoho cestovatelů má safari v Africe vysoko na svém seznamu. Už jen to slovní spojení v nás vzbuzuje představy jako z dobrodružných filmů či románů. Vidět na vlastní oči v divočině velkou pětku – slona, lva, nosorožce, buvola a levharta, je snem každého dobrodruha. Na co byste neměli před cestou zapomenout?

  Možná už jste toho procestovali hodně, viděli vodopády, starobylé chrámy či nejkrásnější bělostné pláže v různých koutech světa. Věřte, že dovolená na safari v Africe bude úplně jiný zážitek. Pohledy na nekonečné písečné duny nebo stáda volně se pasoucí zvěře na travnatých pláních vás okouzlí. Na okamžik, kdy budete se zatajeným dechem pozorovat některou z velkých koček nebo slony procházející přes cestu před vaším džípem dlouho nezapomenete.

  Než vyrazíte

  Afrika je obrovský kontinent a safari v buši nabízí mnoho afrických zemí. Zamyslete se tedy na tím, jaké jsou vaše priority: jaká zvířata chcete vidět, v kterém ročním období, na jak dlouho se chcete do Afriky vydat a kolik plánujete utratit. Tato kritéria ovlivní výběr vaší cílové destinace.

  Něco si načtěte

  Pořiďte si některého z knižních průvodců, ať si uděláte představu o možnostech ubytování, kdy jsou které parky otevřeny, jaké druhy zvěře v nich lze spatřit. Doporučuji si koupit také mapu. Pokud nechcete utratit šílené sumy za datový roaming (který navíc v mnoha afrických zemích vůbec nefunguje), na online mapy se nespoléhejte. Přečtěte si také o kultuře, památkách a historii regionu. Pomůže vám to dát si věci do kontextu. Navíc by byla škoda omezit se pouze na pozorování zvířat, i když je to vaší prioritou.

  Buďte ambiciózní ale realističtí

  Pokud máte čas, neomezujte svou dovolenou pouze na jeden národní park. Ve většině zemí jich najdete více a každý nabídne trochu odlišnou zkušenost. Afrika je velmi rozmanitá a na relativně malém území můžete najít různé typy krajiny a biotopů. Dopřejte si několik rozdílných zážitků, co se podnebí, topografie i druhů zvěře týká.

  Na druhou stranu se nesnažte procestovat v krátkém čase celou zemi, natož kontinent. Infrastruktura v Africe není zrovna nejlepší a přehnané ambice tak mohou přinést více problémů než užitku.

  Příprava a péče o vaše zdraví

  Váš poskytovatel zdravotní péče by měl být schopen vám poradit ohledně očkování a dalších preventivních opatření. Nejjednodušší ale bude navštívit některé očkovací centrum. Udělejte to dostatečně dlouho před cestou, neboť mezi jednotlivými očkováními musí být časové rozestupy. Pokud máte dovolenou zajištěnou od cestovní agentury, můžete předpokládat, že delegát a průvodce budou mít po ruce základní lékařské potřeby. Nicméně v buši na mnoho lékáren nenarazíte, proto si léky, které užíváte, přivezte s sebou. Nezapomeňte dezinfekční gely na ruce a hodně opalovacího krému.

  Sbalte si vhodné oblečení

  K velkému překvapení mnoha lidí i v Africe může být člověku zima! V horách jihoafrického království Lesotho v únoru sněžilo. Podotýkám, že únor je na jižní polokouli zhruba polovina léta… V pouštích a savanách je zase obvyklé, že i když se přes den málem upečete, v noci mohou teploty spadnout k nule. Proto si kromě plavek a šortek na pláž přibalte i teplejší bundu a čepici.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reynisfjara Hra o trůny

  Ocitněte se na vlastní kůži ve Hře o trůny. Tady se seriál točil – část 1

  Jistě si pamatuje ty nádherné lokace z kultovního seriálu Hra o trůny. Věděli jste, že některé z nich můžete celkem snadno navštívit i ve skutečnosti? Vydejte se s námi do Vysokých zahrad nebo za Zeď.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 2

  Chcete si užívat procházky v přírodě, ubytovat se u místních obyvatel, poznávat kulturu vzdálených zemí a nikam nespěchat? Pak je pro vás pomalý styl cestování ten pravý. A my vám poradíme, které destinace jsou pro něj jako stvořené.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 1

  Nevyhovují vám hektické itineráře a odškrtávání památek ze seznamu? Pokud raději nasáváte atmosféru nového místa a seznamujete se s místními obyvateli, tyto destinace jsou pro vás ty pravé.
  Noční obloha

  Chystáte se pozorovat hvězdy? Na co nezapomenout

  Nejednoho cestovatele už oslnila krása noční oblohy. Na světě jsou místa, kde vám miliony hvězd vyrazí dech. Přečtěte si, co nezapomenout sbalit do batohu, než se vydáte na noční dobrodružství.
  Cestování

  Skupinové versus soukromé zájezdy. Obojí má svá pro a proti

  Chcete vyrazit na dovolenou se svými nejbližšími, nebo raději poznáváte nové lidi a navazujete přátelství? Vyberte si ten správný typ zájezdu.
  Jak si užít multigenerační dovolenou

  Jak si užít multigenerační dovolenou

  Plánujete vzít děti a jejich prarodiče na velkou rodinnou dovolenou? Zde je několik hlavních tipů a úskalí, kterým je třeba se vyhnout.
  Reklama
  Reklama
  Reklama