Více
  16.6 C
  Czech
  Pátek, 12 srpna, 2022

  Odhalte tajemství: Proč šikmá věž v Pise nespadne

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Díky docela působivé konstrukční chybě je šikmá věž v Pise jednou z nejznámějších italských památek. Jak je možné, že se nezřítí?

  Románská zvonice, odkloněná od vertikály o 3,9 stupně, je horizontálně posunuta o téměř čtyři metry a má jednu stranu vyšší než druhou. Její nejistá poloha dlouho fascinovala inženýry a vědce, kteří nebyli schopni přesně vysvětlit, jak je možné, že věž zůstává stát. Obzvláště poté, co oblast zasáhla v průběhu staletí řada silných zemětřesení.

  Nakláněla se čím dál více, i přes snahy inženýrů

  Stavba věže začala v roce 1173, ale po postupu prací do druhého patra v roce 1178 již začala stagnovat. Krátce poté byla republika Pisa zaneprázdněna bojem proti Janovu, Lucce a Florencii, takže stavba ustala úplně. Někteří odborníci se nyní domnívají, že bez této pauzy, která umožnila usazení půdy, by se věž téměř jistě převrátila.

  Když stavitelé nakonec dokončili třetí patro, věž se naklonila o 0,2 stupně severozápadně. Bylo vynaloženo značné úsilí o nápravu náklonu a jak konstrukce rostla do výšky, věž se nakonec naklonila o jeden stupeň na jih.

  Stavba věže pokračovala, stejně jako její naklánění. Inženýři se pokusili čelit náklonu zvýšením horních pater na jedné straně, ale dodatečná hmotnost způsobila pouze další propadnutí základů. S přístavbou zvonice v roce 1372 byla stavba konečně dokončena.

  Aby inženýři napravili naklonění a snížili riziko zhroucení, vyzkoušeli řadu triků, včetně přidání olověných protizávaží k základně a umístění lešení na nejslabší části věže. Do 90. let však náklon dosáhl 5,5 stupně.

  Jak dokázala přežít?

  Při restaurátorských pracích prováděných v letech 1990 až 2001 byly odkopány základy na severní straně a sklon byl snížen o půl stupně. V roce 2008 vědci oznámili, že se pohyb konečně zastavil a očekává se, že věž, nyní nakloněná o pouhých 3,9 stupně, zůstane na místě nejméně 200 let.

  Proč tedy věž zůstala stát celé ty roky, vzhledem ke své nejisté poloze? Jak dokázala přežít, nepoškozená, nejméně čtyři silná zemětřesení v regionu od roku 1280?

  Nová studie zjistila, že odolnost věže je způsobena fenoménem známým jako dynamická interakce mezi půdou a strukturou (DSSI). Studie se zúčastnil profesor George Mylonakis z katedry stavebního inženýrství na univerzitě v Bristolu. O šikmé věži v Pise prohlásil: „Ironií je, že stejná půda, která způsobila nestabilitu, náklon a přivedla věž na pokraj kolapsu, se zasloužila o to, že jí pomohla přežít tyto seismické události“.

  Jinými slovy, výška a tuhost věže v kombinaci s měkkostí půdy znamená, že konstrukce je během zemětřesení chráněna. Jednoduše při otřesech nevibruje. Podle vědců je ve skutečnosti držitelem světového rekordu v efektech DSSI. Podle všech dosavadních průzkumů se zdá, že věž je v bezpečí i pro nadcházející roky.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ