Více
  -0.3 C
  Czech
  Neděle, 23 ledna, 2022

  Plán jak zastavit postup saharské pouště: akáciové stromy

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pryskyřice získávaná z mízy některých druhů akácií se nazývá arabská guma. Po tisíciletí byla ceněna pro své neobvyklé kulinářské a lékařské využití. Nyní jsou akáciové stromy součástí celokontinentálního úsilí o zastavení saharské pouště.

  Arabská guma se v této vyprahlé oblasti obchoduje po tisíciletí a na Sahelu pochází ta nejkvalitnější guma (Credit: Reuters)

  Změna klimatu způsobila, že od roku 1950 se Saharská poušť rozšířila přibližně 100 km na jih. A očekává se, že tento trend bude pokračovat.

  Na jih od Sahary se rozkládá Sahel – oblast, která se táhne přes šest zemí v kontinentální západní Africe. Déšť se zde objeví jen tři měsíce v roce.

  Od roku 1960 do současnosti ztratila republika Mali, nacházející se v této oblasti, 82% své lesní plochy. Bez lesního porostu se proces dezertifikace (degradace území na pouště a polopouště) zrychluje, protože půda je schopna zadržovat méně vody a stává se náchylnější k erozi. 

  Akáciové stromy by postup Sahary mohly zastavit. Patří mezi vyšší a rychle rostoucí stromy v této oblasti.

  Malijské úřady považují výsadbu akácií také za příležitost, jak omezit odlesňování. V rámci projektu African Union’s Great Green Wall plánuje Mali vysadit tisíce hektarů tohoto stromu. Cílem projektu je vytvořit nový les napříč kontinentem. Vzniklo by tak 8 000 km vegetace, která by pomohla snížit erozi, zadržet vodu a zpomalit postup pouště.

  Oblast Koulikoro v Mali je suchá a citlivá na změnu klimatu, ale tato oblast bude těžit z Velké zelené zdi Afriky (Uznání: Reuters)

  Arabská guma už u starověkých Egypťanů

  Ze dvou druhů akácií rostoucích v Sahelu se získává pryskyřice zvaná arabská guma. Míza stromů zasychá do kulaté pružné koule.

  Arabská guma se přirozeně rozlévá z ran na akáciovém stromu, ale lze ji také extrahovat záměrnými řezy do kůry (Uznání: Reuters)

  Již více než 2 500 let se tato guma používá pro své různorodé vlastnosti. Starověcí Egypťané ji používali do potravin, hieroglyfických barev i do svých mumifikačních mastí. Dnes se arabská guma používá od nealkoholických nápojů až po farmaceutické výrobky.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Saské Švýcarsko

  Méně známé, přesto stojí za návštěvu. Národní parky v Evropě

  Většina cestovatelů nejspíše navštívila italské Dolomity, zasněžené vrcholky Švýcarska nebo Plitvická jezera v Chorvatsku. V Evropě lze ale nalézt i méně známé národní parky, které rozhodně stojí za návštěvu.
  Lochnesská příšera

  Lochnesská příšera: vyhynulý mořský plaz nebo pouhá legenda

  Lochnesská příšera, Lochneska, Nessie. O obrovském vodním monstru žijícím v hlubinách skotského jezera slyšel asi každý. Existuje, nebo je to legenda?
  Indie

  Indie: Jak se nedopustit společenského „faux pas“

  Každá kultura má svá společenská pravidla a normy. A někdy se člověk v cizině dopustí přešlapu, aniž by si to uvědomil. Pokud nechcete být nezdvořilí, přečtěte si, které věty byste před Indem raději říkat neměli.
  největší kasina na světě

  8 kasin, která patří mezi největší na světě

  Kasina naleznete po celém světě ve všech tvarech a velikostech. Níže uvedená kasina se mohou pochlubit nejen dokonalým vybavením, ale také přehlídkou obrovských vnitřních prostor a největším pozemkem. Jedná se o honosné, ultramoderní komplexy, které se postarají o vše, co budete potřebovat.
  Turkey

  Turecko – 10 zajímavostí, které vás překvapí

  Možná víte o řecko-římské historii Turecka, o jeho delikátní kuchyni a nádherném středomořském pobřeží. Turecko je ovšem plné překvapení. Přečtěte si 10 zajímavých faktů o Turecku, které vás určitě překvapí.
  Betlém Neapol

  Máte rádi betlémy? Pak musíte navštívit uličku San Gregorio Armeno v Kampánii

  Neapol není známá jen tím, že je kolébkou pravé Neapolské pizzy, jež se dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Toto město v Kampánii pod Vesuvem si turisty získalo také tím, že zde najdete slavnou uličku San Gregorio Armeno, kde seženete vše, co je potřeba pro výrobu betlému.
  Reklama
  Reklama
  Reklama