Více
  21 C
  Czech
  Čtvrtek, 11 srpna, 2022

  Plán jak zastavit postup saharské pouště: akáciové stromy

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pryskyřice získávaná z mízy některých druhů akácií se nazývá arabská guma. Po tisíciletí byla ceněna pro své neobvyklé kulinářské a lékařské využití. Nyní jsou akáciové stromy součástí celokontinentálního úsilí o zastavení saharské pouště.

  Arabská guma se v této vyprahlé oblasti obchoduje po tisíciletí a na Sahelu pochází ta nejkvalitnější guma (Credit: Reuters)

  Změna klimatu způsobila, že od roku 1950 se Saharská poušť rozšířila přibližně 100 km na jih. A očekává se, že tento trend bude pokračovat.

  Na jih od Sahary se rozkládá Sahel – oblast, která se táhne přes šest zemí v kontinentální západní Africe. Déšť se zde objeví jen tři měsíce v roce.

  Od roku 1960 do současnosti ztratila republika Mali, nacházející se v této oblasti, 82% své lesní plochy. Bez lesního porostu se proces dezertifikace (degradace území na pouště a polopouště) zrychluje, protože půda je schopna zadržovat méně vody a stává se náchylnější k erozi. 

  Akáciové stromy by postup Sahary mohly zastavit. Patří mezi vyšší a rychle rostoucí stromy v této oblasti.

  Malijské úřady považují výsadbu akácií také za příležitost, jak omezit odlesňování. V rámci projektu African Union’s Great Green Wall plánuje Mali vysadit tisíce hektarů tohoto stromu. Cílem projektu je vytvořit nový les napříč kontinentem. Vzniklo by tak 8 000 km vegetace, která by pomohla snížit erozi, zadržet vodu a zpomalit postup pouště.

  Oblast Koulikoro v Mali je suchá a citlivá na změnu klimatu, ale tato oblast bude těžit z Velké zelené zdi Afriky (Uznání: Reuters)

  Arabská guma už u starověkých Egypťanů

  Ze dvou druhů akácií rostoucích v Sahelu se získává pryskyřice zvaná arabská guma. Míza stromů zasychá do kulaté pružné koule.

  Arabská guma se přirozeně rozlévá z ran na akáciovém stromu, ale lze ji také extrahovat záměrnými řezy do kůry (Uznání: Reuters)

  Již více než 2 500 let se tato guma používá pro své různorodé vlastnosti. Starověcí Egypťané ji používali do potravin, hieroglyfických barev i do svých mumifikačních mastí. Dnes se arabská guma používá od nealkoholických nápojů až po farmaceutické výrobky.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ