Více
  -0.3 C
  Czech
  Neděle, 23 ledna, 2022

  Obří čínské ledové město – festival ledu a sněhu v Harbinu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Každoroční festival ledu a sněhu v čínském městě Harbin láká davy návštěvníků. Ledové sochy mají rekordní rozměry a noční osvětlení mění fantastické skulptury v kaleidoskop barev. Prohlédněte si ledové věže, paláce a hrady.

  Harbin je hlavním městem čínské provincie Heilongjiang. Hostí nejchladnější čínský festival. Ten se koná v období 5.1. – 5.2.2021 a je jedním z největších festivalů svého druhu. Výstavy soch ze sněhu a ledu jsou rozmístěny na několika lokalitách. Největší a nejkrásnější výtvory najdete v Harbinském ledovém a sněhovém světě.

  Pokud se ale nechcete mačkat v davu lidí, můžete se vydat na ostrov Sun Island (krátká jízda taxíkem přes řeku Songhua) nebo do parku Zhaolin. Teploty v tomto období mohou klesnout až na -35 °C a udržují tak ledové sochy nedotčené. Nezapomeňte péřovou bundu, silné rukavice a kuklu.

  Historie festivalu

  Harbin byl ospalým městem, dokud ho budova čínské východní železniční tratě nevrhla do centra pozornosti. Dnes je hlavním přístavem Trans-Mandžuské železnice spojující čínské hlavní město Peking s Čitou na východě Sibiře. Tam se trať připojuje k Transsibiřské magistrále a vede až do ruského hlavního města Moskvy.

  Sochařství z ledu není v chladných zimách severní Asie neobvyklé. V Japonsku se koná zimní festival Sapporo, v Koreji festival sněhu v horách Taebaeksan. Ten čínský má dlouhou tradici: první ročník se konal v roce 1963, poté byl festival přerušen během čínské kulturní revoluce a znovu obnoven v roce 1985. Dnes se rozkládá na 750 000 metrech čtverečních a tematické zóny představují ztvárnění architektonických divů, folklóru a tradičních řemesel.

  Sochy lámou rekordy

  Nejvyšší sochou vytvořenou v posledních letech byla ledová věž Flamenco z roku 2018. Při výšce 31 metrů trvaly práce na této stavbě 2 roky. Na festivalu byl představen i ledový Kreml, ohromný sedící Buddha, sněhové velryby nebo obří čínští rybáři. Ti se ve dne třpytily namodrale bílou barvou a po setmění oslňovaly nasvětlení purpurovou a neonově zelenou.

  Hlavní sochaři většinou používají ledové bloky vyřezané z řeky Songhua. Jedná se o desítky tisíc bloků, které jsou kamiony přesouvány na místo konání festivalu. Tam jsou z nich vybudovány hrady, pagody, mosty, a dokonce i fungující restaurace. Dělníci přicházejí těžit led každý den v 6 hodin ráno a kolikrát pracují až do večera. K tvarování bloků používají motorové pily a dláta.

  Není to jen přehlídka soch

  Řeka Songhua je uprostřed zimy zamrzlá a v době festivalu se stává jedním velkým hřištěm. Na zamrzlém povrchu potkáte všemožné přepravní prostředky, od bruslí, přes miniaturní tanky až po poníky. Ne za vše zde musíte platit. Pokud se chcete podívat na ty největší a nejpropracovanější sochy v hlavní části, budete potřebovat vstupenku.

  Kromě nich jsou ale po celém městě, zejména kolem řeky, rozmístěny ledové sochy, které můžete obdivovat zadarmo. Festival hostí i další aktivity jako sáňkování, lední hokej, lední fotbal, rychlobruslení a závody v alpském lyžování.

  Kdy festival ledu navštívit

  Zahajovací ceremoniál se koná každý rok 5. ledna. Ledový festival trvá oficiálně jeden měsíc, ale zimní aktivity i některé show se odehrávají od prosince od konce února.

  Pokud se chcete vyhnout davům turistů, je lepší oželet zahajovací ceremoniál a přijet na festival buď v prosinci, nebo až po svátku čínského jara (11. – 17.2.2021). Vzhledem k cestovním omezením jsou ale letošní návštěvníci festivalu převážně čínští turisté.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Velikonoční ostrov

  Velikonoční ostrov: nejodlehlejší obydlený ostrov je opředen záhadami

  Díky své nejednoznačné minulosti Velikonoční ostrov (Rapa Nui) vyzařuje tajemství a jeho historie je protkána mytologií. Odhalte některá z jeho tajemství.
  Sakury v Japonsku

  Když v Japonsku kvetou sakury – 7 tipů na procházku bez davů

  V sezóně od konce února do května v Japonsku kvetou sakury. Exploze růžové barvy je skvělou příležitostí pro vycházky nejen v parcích. Kde najdete nejlepší místa na jarní romantiku a zároveň se vyhnete davům?
  Transsibiřská magistrála

  Transsibiřská magistrála: vystupte z vlaku a poznejte nejkrásnější zastávky na trati – část 2

  Jedna z největších staveb moderní doby. Nejdelší železnice na světě. Nejzásadnější dopravní tepna Ruska. Transsibiřská magistrála má mnoho "nej". Poznejte s námi ty nejkrásnější místa podél trati.
  Transsibiřská magistrála zastávky

  Transsibiřská magistrála: vystupte z vlaku a poznejte nejkrásnější zastávky na trati – část 1

  Transsibiřská magistrála je nejdelší železniční tratí na světě. Spojuje Moskvu s Vladivostokem a při putování po ní se vám nabízejí neskutečné výhledy z okna vlaku. A nejen to! Udělejte si pár zastávek, které budou rozhodně stát za to.
  Turkey

  Turecko – 10 zajímavostí, které vás překvapí

  Možná víte o řecko-římské historii Turecka, o jeho delikátní kuchyni a nádherném středomořském pobřeží. Turecko je ovšem plné překvapení. Přečtěte si 10 zajímavých faktů o Turecku, které vás určitě překvapí.
  Trhy v Indii

  Navštivte indické bleší trhy

  Byli jste někdy na bleším trhu? Pokud ano, víte, že tam narazíte na spoustu pokladů za pár kaček. A co teprve na těch indických! Přečtěte si, kde najdete ta nejlepší tržiště v Indii.
  Reklama
  Reklama
  Reklama