Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Objevte jeden z největších chrámů vyřezaných přímo ze skalního masivu

  Kailash Temple je možná největší monolitická skalní stavba na světě a zázrak indického inženýrství. Byl vytesán z jednoho kusu skalního masivu, postupně odshora dolů. Dnes přitahuje návštěvníky z celého světa.

  Chrám Kailash, mohutný hinduistický chrám vytesaný do skály, je jedním z mnoha neuvěřitelných klenotů Indie. Jedná se o největší z vytesaných skalních chrámů v jeskyních Ellora. Ty se nacházejí blízko dalších ohromujících jeskyní – Ajanta, jež ukrývají starověké buddhistické rytiny. Chrám Kailash připomíná slavné etiopské kostely Lalibela či úžasnou fasádu pokladnice v jordánské Petře.

  Velikost a krása chrámu Kailash

  Chrám Kailash je megalit. Vyroben z jednoho kusu kamene, byl doslova vytesán ze skalního masivu. Je považován za největší monolitickou stavbu vytvořenou člověkem na světě a jeden z nejpozoruhodnějších jeskynních chrámů nalezených kdekoli na světě kvůli jeho velikosti a složitosti.

  Byl postaven pro Pána Šivu (jedno z hlavních božstev hinduismu).  Vrchol nástavby se tyčí 32,6 metrů nad kurtem pod ním. Na jeho stavbu muselo být odstraněno asi 200 000 tun horniny. Pozoruhodné je, že chrám Kailash je jen jedním z asi sta jeskyní Ellora, z nichž 34 je přístupných veřejnosti. Tyto jeskyně zahrnují hinduistické, buddhistické a džinistické jeskynní chrámy a kláštery.

  Délka: 91,5 metrů

  Šířka: 53,3 metrů

  Výška: Přes 30 metrů

  Chrám je samostatný, ale vícepodlažní. Byl navržen tak, aby připomínal horu Kailash, domov Pána Šivy. Jeho velikost a krása jsou nadčasovým důkazem inženýrských a uměleckých dovedností starověké Indie.

  Historie chrámu Kailash a jeskyní Ellora

  Chrám byl vytesán z čedičového útesu během osmého století za vlády krále Krišny I. I když na něm není žádný zasvěcující nápis, vědci jsou obecně přesvědčeni, že jej nechal postavit právě on díky dvěma objeveným epigrafům.

  Od roku 1982 je na seznamu světového dědictví UNESCO.

  Později se muslimský vládce Mughalů Aurangzeb pokusil chrám zničit, ale byl z velké části neúspěšný a způsobil jen malé škody. Islámský ikonoklasmus té doby také poškodil další chrámy na místě.

  Někteří vědci si původně mysleli, že stavba chrámu musela trvat mnoho let (možná stovky), ale zdá se, že byl dokončen za pouhých 18 let. Tesalo se odshora dolů pomocí kladiv a dlát.

  Ostatní chrámy v jeskyních Ellora byly vytvořeny mezi 6. a 10. stoletím. Na místě je 12 buddhistických chrámů, 17 hinduistických chrámů a 5 džinistických chrámů. Téměř všechny buddhistické pocházejí z 6. až 7. století.

  Jeskyně byly dlouhou dobu skryty džunglí, ale nyní jsou vyčištěny a vítají turisty z celého světa.

  Jak chrám navštívit

  Kailash se nachází ve státě Maharashtra asi 30 kilometrů od města Aurangabad. To leží 300 kilometrů od Bombaje. Nyní jsou Kailash a další chrámy v jeskyních Ellora jednou z největších atrakcí Indie.

  Nejlepší období pro návštěvu je od března do června, kdy je příjemné počasí.

  Pro západní cestovatele může být velmi obtížné pochopit symboliku a mytologii hinduismu a buddhismu začleněnou do chrámů. Chcete-li z návštěvy vytěžit maximum a porozumět historii a významu chrámů, zvažte najmutí místního průvodce.

  Sledujte nás na sítích