Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Nine Mile Canyon, nejdelší umělecká galerie světa

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V Utahu, v „nejdelší umělecké galerii světa“, najdete 64 km starověkých petroglyfů a piktogramů. Některé jsou staré přes tisíc let.

  Hluboko v poušti, asi 201 km od Salt Lake City, se nachází Nine Mile Canyon. Je plný desítek tisíc petroglyfů a piktogramů. Nejstarší obrazy byly vysledovány ke starověkým domorodým národům známým jako Fremont, které svou kulturu vyobrazily na stěnách kaňonů Utahu.

  Nine Mile Canyon má délku 64 km, takže není přesně jasné, proč se jmenuje tak, jak se jmenuje. Jedna z teorií říká, že průzkumník a zeměměřič John Wesley Powell mohl k mapování oblasti použít devítimílový transekt (metoda používaná kartografy). To je však jen odhad Úřadu pro správu půdy, který na území dohlíží. Říká se mu „nejdelší umělecká galerie na světě“, s rozsáhlými a složitými obrazy z éry Fremontu (obecně asi z doby 400 až 1400 n.l.), ale také od pozdějších domorodých Američanů či západních osadníků a průzkumníků z 19. století.

  NA mnoha obrázcích najdete lovecké scény a život zvířat (bizoni, ještěrky, ptáci), ale některé se brání snadné identifikaci. Takže se objevil nápad, že některé z těchto, řekněme, méně dešifrovatelných kreseb znázorňují takzvané „starověké astronauty“.

  Asi v polovině cesty kaňonem jsou pozůstatky města zvaného Harper, kdysi zastávky dostavníků a nyní města duchů. Oblast kaňonu Nine Mile je chráněna zákonem o starožitnostech. Ohrožuje ji však přirozená i umělá eroze. Znečištění, i když není rozsáhlé, je viditelné. Není ale tak velkým problémem jako prach a částice z velké nákladní dopravy v této oblasti. Projekty zpevnění silnic udělaly hodně pro snížení prašnosti, ale lovecké scény, bizoni, ptáci a starověcí astronauti, ti všichni potřebují pomoc při ochraně. Jinak zmizí stejně jako dostavníky kdysi rachotící Harperem.

  Cesta a pravidla návštěvy

  Z Wellingtonu v Utahu jeďte po Route 6/191 na východ asi 20 km k odbočce na Soldier Creek Road vedoucí na severovýchod. Z ní se později stane Nine Mile Canyon Road. Po celé délce kaňonu můžete cestovat autem, délka trasy je 125 km. Vzhledem k tomu, že po cestě nejsou žádné služby ani čerpací stanice, nezapomeňte předem natankovat a přivézt si s sebou spoustu vody a občerstvení. A pozor na chřestýše a zatoulaný dobytek.

  Základním pravidlem je: „Zanechte jen stopy a pořizujte pouze fotografie“. Musíte si odvézt vše, co jste do kaňonu přivezli. Pokud najdete hroty šípů nebo keramiku, ty si rozhodně neodvážejte, je to v rozporu se zákonem. Mějte na paměti, že některé pozemky v této oblasti jsou soukromým majetkem.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS