Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Nejnebezpečnější silnice na světě. Přesto jsou turisty vyhledávané

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vyznačují se děsivými sjezdy, nepředvídatelnými sesuvy bahna či úplným nedostatkem betonového povrchu. Přesto po nich lidé stále jezdí. Které silnice jsou ty nejnebezpečnější na světě?

  Rohtang Pass, Indie

  Rohtang znamená doslovně „hromada mrtvol“ – název, který vychází ze smrtelných sesuvů půdy, které často zasypou tuto cestu ve východních Himalájích. Dalším rizikem je obecně nepředvídatelné počasí v této oblasti, včetně sněhových bouří a náhlých lavin v kterékoli roční období.

  Každou sezónu silniční posádky používají GPS k vyhledání silnice a jejímu opětovnému vykopání. Vede v nadmořské výšce 4000 m.n.m. Jakmile jsou sesuvy odstraněny, průjezd zpravidla zůstává otevřený od května do listopadu, i když sníh ho může zasypat z ničeho nic kdykoliv během roku. V roce 2010 zde uvízlo 300 turistů.

  Pod průsmykem je vybudován 8 km tunel, který poskytuje bezpečnější cestu, ale původní trasa, která spojuje údolí Kulu, Lahual a Spiti v nejsevernější Indii, láká návštěvníky výhledem na drsné pohoří a rozlehlá údolí.

  National Road 5, Madagaskar

  Silnice National Road 5 vede mezi městy Maroantsetra a Soanierana-Ivongo na východním pobřeží této africké země. Pokud máte pocit, že vás nudí asfalt, tato silnice to změní. Úseky písku, jízda po holé skále a mosty, které vypadají, že každou chvíli spadnou. Tato cesta je dlouhá 200 km a její zdolání vám zabere téměř 24 hodin! Obzvláště zrádná se stává během období dešťů (prosinec až březen), kdy nedostatek asfaltu vede k tomu, že silnice je na mnoha místech neprůjezdná. Jedinou její výhodou je, že vede podél pobřeží s krásným bílým pískem a poskytuje výhledy na palmové lesy a Indický oceán.

  Transfăgărășan Road, Rumunsko

  Tato silnice získala titul „nejlepší silnice na světě“ od posádky BBC Top Gear. Ve světě automobilových nadšenců je známá, jinak ale tuto druhou nejvýše položenou rumunskou silnici zná málokdo. Byla postavena jako vojenská trasa pro případ invaze v 70. letech a spojuje dvě nejvyšší pohoří Jižních Karpat, Moldoveanu a Negoiu. Celkově stoupá do výšky 2 034 metrů.

  „Pokud rádi řadíte, zhruba každé tři nebo čtyři sekundy, bude vás tato jízda bavit,“ říká rumunský rodák Razvan Baba. Rychlostní limit je tu 40 km/h, ale jeho dodržování nikdo nehlídá.

  Eyre Highway, Austrálie

  Carl Logan, policista z Perthu, varuje čtenáře, že tento úsek dlouhý 684 mil v jižní Austrálii se na první pohled může zdát „prostý a nudný“. Opak je pravdou, největší zábavu si tu ale neužijete v prudkých zatáčkách, ale se zvířaty. „Můžete vidět klokany, emu a někdy i velbloudy,“ dodává. Divoká zvěř je to, co činí trasu riskantní.

  Nejnebezpečnějším obdobím na dálnici, která vede mezi městy Norseman a Ceduna, je úsvit nebo soumrak, kdy se divoká zvěř snaží přejít silnici.

  Dálnice Prithvi, Nepál

  Cesta dlouhá 174 km z Káthmándú do Pokhary odmění odvážlivce dramatickými výhledy na velikány, jako je Annapurna, 10. nejvyšší vrchol planety. Dálnice Prithvi také prochází některými z nejdůležitějších náboženských míst v zemi, včetně posvátného chrámu Manakamana. Cena za výhledy ale může být vysoká, ne nadarmo se tato trasa řadí mezi nejnebezpečnější silnice na světě. Kromě krásných výhledů na Himaláje uvidíte vozidla, která skončila v hluboké propasti v korytě řeky. Mnoho turistů, kteří touto cestou jedou, volí pro tu zpáteční raději letadlo. Nechtějí pokoušet štěstí dvakrát.

  Kolyma Highway, Sibiř

  Místní obyvatelé znají dálnici Kolyma neboli M56 jednoduše jako „trasu“, „silnici“, protože v této pusté zamrzlé oblasti východní Sibiře je to jediná hlavní silnice.

  Další její přezdívka, „dálnice kostí“, hovoří o její tragické historii: postavili ji statisíce politických vězňů, kteří byli za stalinského režimu ve třicátých až padesátých letech vyhnáni do gulagů v tomto regionu. Tisíce lidí byly zastřeleny, protože nepracovaly dostatečně tvrdě, zatímco jiní zemřeli kvůli brutálním podmínkám gulagů. Dalším zabijákem byla zima: s teplotami klesajícími až na -70 ° C se Kolyma nachází v nejchladnější obydlené oblasti na světě. Mnoho mrtvých bylo jednoduše pohřbeno pod základy silnice.

  Poté, co silnice po celá desetiletí chátrala, se na ní v roce 2004 vydali herec Ewan McGregor a televizní moderátor Charlie Boorman na motocyklu. Točili pro televizní pořad Long Way Round. Kolyma Highway byla v roce 2008 označena za federální silnici a začala přitahovat obzvláště skupiny motocyklových nadšenců.

  Trasa o délce 2 031 km je dnes známá jako „nejchladnější silnice na světě“, sníh tu někdy padá i v červenci a srpnu. Zůstává také jednou z nejopuštěnějších.

  Tunel Guoliang, Čína

  Po celá desetiletí byla malá vesnička Guoliang, která se nachází v pohoří Taihang ve východní Číně, dosažitelná pouze pěší chůzí. Poté, co vláda odmítla postavit silnici na vrchol útesu a odsoudila tak vesnici k trvalé izolaci, místní obyvatelé vzali věci do svých rukou. V letech 1972 až 1977 kopali vlastní 1,2 km dlouhý tunel výbušninami a lopatami. Někteří při tom přišli o život.

  Tunel, který vede na vrchol útesu, je široký pouhé 4 metry. Obzvláště zrádný a nebezpečný je po deštích, kdy se z něj stává skluzavka. Hlavně se při jízdě nedívejte dolů do údolí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reynisfjara Hra o trůny

  Ocitněte se na vlastní kůži ve Hře o trůny. Tady se seriál točil – část 1

  Jistě si pamatuje ty nádherné lokace z kultovního seriálu Hra o trůny. Věděli jste, že některé z nich můžete celkem snadno navštívit i ve skutečnosti? Vydejte se s námi do Vysokých zahrad nebo za Zeď.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 2

  Chcete si užívat procházky v přírodě, ubytovat se u místních obyvatel, poznávat kulturu vzdálených zemí a nikam nespěchat? Pak je pro vás pomalý styl cestování ten pravý. A my vám poradíme, které destinace jsou pro něj jako stvořené.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 1

  Nevyhovují vám hektické itineráře a odškrtávání památek ze seznamu? Pokud raději nasáváte atmosféru nového místa a seznamujete se s místními obyvateli, tyto destinace jsou pro vás ty pravé.
  Noční obloha

  Chystáte se pozorovat hvězdy? Na co nezapomenout

  Nejednoho cestovatele už oslnila krása noční oblohy. Na světě jsou místa, kde vám miliony hvězd vyrazí dech. Přečtěte si, co nezapomenout sbalit do batohu, než se vydáte na noční dobrodružství.
  Cestování

  Skupinové versus soukromé zájezdy. Obojí má svá pro a proti

  Chcete vyrazit na dovolenou se svými nejbližšími, nebo raději poznáváte nové lidi a navazujete přátelství? Vyberte si ten správný typ zájezdu.
  Jak si užít multigenerační dovolenou

  Jak si užít multigenerační dovolenou

  Plánujete vzít děti a jejich prarodiče na velkou rodinnou dovolenou? Zde je několik hlavních tipů a úskalí, kterým je třeba se vyhnout.
  Reklama
  Reklama
  Reklama