Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Nedotčené vody: Saúdská Arábie slibuje jedinečné potápění

  Rozvoj turistického ruchu Saúdské Arábie o rozloze 28 000 čtverečních kilometrů na pobřeží Rudého moře je zaměřen na dvě destinace: Red Sea Global a Amaala. Projekt návštěvníkům přinese nepřeberné množství luxusních hotelů, restaurací a venkovních zážitků. To vše s udržitelným přístupem.

  Vývojáři plánují, že celý areál bude fungovat na 100 procent pouze na solární energii a bude mít nulový odpad, uvádí server Euronews. Počet návštěvníků má být omezen na jeden milion ročně.

  Hlavní atrakcí regionu pro cestovatele je jeho dlouhé, písečné pobřeží a azurové vody. Ale to, co je pod vlnami, je ještě více vzrušující. Korálové útesy a rozmanitý mořský život jsou velkým lákadlem pro vodní fanatiky – zejména potápěče.

  Vzniká další velká potápěčská destinace?

  Pověst potápěčských lokalit v Rudém moři není neopodstatněná. Stačí se podívat přes vodu k egyptským břehům, abyste viděli některá z nejoblíbenějších potápěčských středisek na světě.

  Hurghada a Sharm el-Sheik byly potápěči dlouho chváleny jako jedny z nejlepších oblastí na planetě. Mohou se pochlubit mnoha vraky, barevnými korály, zvláštní geologií a mimořádným množstvím mořského života.

  Jako nedotčená strana Rudého moře má Saúdská Arábie velký potenciál. Navíc, na rozdíl od některých oblíbených egyptských letovisek, plánuje minimalizovat dopad potápěčů na útesy a vykonávat přísnou kontrolu nad využíváním lokalit.

  Galaxae, dceřiná společnost Red Sea Global, bude dohlížet na veškeré potápěčské aktivity v této oblasti. Ve spolupráci s Profesionální asociací potápěčských instruktorů (PADI) plánují zajistit, aby lokality nebyly přetíženy. Cílem je zachovat integritu mořského ekosystému.

  „Není to otevřené pro každého. Potápěčské společnosti nemohou jen tak přijít a založit si tu byznys,“ vysvětluje John Pagano, generální ředitel skupiny The Red Sea.

  „Bude to pod velkou kontrolou, protože chceme zajistit, aby byl zachován étos udržitelnosti společnosti a abychom chránili toto velmi vzácné prostředí.“

  Co je k vidění pro potápěče v Rudém moři Saúdské Arábie?

  „Máme tu souostroví o rozloze 2 500 kilometrů čtverečních, které je obklopeno bariérovým útesem“, říká Pagano. Možnosti jsou lákavé.

  Loni výzkumná studie laguny Al Wajh (o rozloze 2 081 kilometrů čtverečních včetně 92 ostrovů) odhalila neuvěřitelné množství rozmanitých stanovišť a mořského života. Některé z nich zahrnovaly kriticky ohrožené druhy. Objevila také osm metrů vysokou korálovou kolonii, o které se předpokládá, že je stará téměř 600 let.

  V budoucnu existuje naděje, že potápěči budou moci prozkoumat vrak z 18. století, který je považován za nejzachovalejší dřevěný vrak v Rudém moři. Stále ukrývá svůj náklad, včetně sklenic, porcelánu a některého koření, které převážel.

  Sledujte nás na sítích