Více
  8.6 C
  Czech
  Pátek 23. února 2024

  Navštivte tyto úchvatné pouštní krajiny

  Mysleli jste si, že poušť je jen nudné nekonečné moře písku? Není to úplně pravda. Pouště mnoho lidí překvapí jak svou diverzitou, tak množstvím života. Podívejte se do některých z těchto nejznámějších a nejhezčích pouštních krajin na světě.

  Rub’ al Khali – Saúdská Arábie

  Rub’ al Khali, známá jako Empty Quarter v angličtině, je největší písečná poušť na světě. Pokrývá 583 000 čtverečních kilometrů v částech Saúdské Arábie, Ománu, Jemenu a Spojených arabských emirátů. Název ‚Prázdná čtvrť‘ je přiléhavý vzhledem k drsnému prostředí, které tam nedovoluje téměř ničemu prosperovat. To však této poušti neubírá na její kráse.

  Poušť Tabernas – Španělsko

  Poušť Tabernas je známá jako „jediná poušť pevninské Evropy“ a nachází se v jihovýchodním Španělsku, severně od Almeríe. Slouží jako místo pro natáčení mnoha populárních filmů, zejména spaghetti weternů. Návštěvníci zde najdou města ve westernovém stylu rozesetá po krajině. Tato oblast je domovem mnoha plazů, obojživelníků a ptáků. I když tu není mnoho savců, můžete vidět například alžírského ježka.

  Poušť Taklamakan – Střední Asie

  Druhá největší poušť s pohyblivým pískem na světě, čínská poušť Taklamakan, má rozlohu 337 000 kilometrů čtverečních. Je to neuvěřitelně drsné prostředí s minimální teplotou klesající v zimě hluboko pod nulu. Vodní zdroje zde téměř neexistují, takže oblast postrádá flóru a faunu. Dokonce i obchodníci na Hedvábné stezce se snažili této oblasti vyhnout cestováním po okrajích pouště.

  Poušť Pinnacles – Austrálie

  Máte zájem vidět umění vytvořené přírodou? Pak určitě navštivte poušť Pinnacles v Austrálii, kde matka příroda vytvořila neuvěřitelné starověké sochy zdobící západní pobřeží. Vápencové sloupy, kterých jsou tisíce, se nacházejí v národním parku Namburg a tyčí se několik stop nad zemí. Oblast je také domovem různé zvěře, jako jsou divocí emu a galahové. Vzhledem k tomu, že se nachází podél pobřeží, najdete v blízkosti také bílé písečné pláže.

  Salar de Uyuni – Bolívie

  Kdysi prehistorické jezero známé jako Lago Minchín pokrývalo jihozápadní Bolívii. Když vyschlo, zanechalo za sebou největší solné pláně na světě o rozloze 12 000 kilometrů čtverečních. Nachází se ve vysoké nadmořské výšce 3 653 metrů a je nádherným a oslnivým místem. Nejlepší způsob, jak vidět tuto krásu, je absolvovat prohlídku vozem 4×4 s průvodcem. Budete si připadat jako na jiné planetě.

  Dasht-e Kavir – Írán

  Poušť Dasht-e Kavir, která se nachází uprostřed íránské náhorní plošiny je také známá jako Velká solná poušť. Obsahuje solné bažiny (kaviry) a bahno. Díky krajině solných valů, které byly vytvořeny, když si podzemní vrstvy soli prorazily cestu bahnem a kameny na vrchol, je země nebezpečná. Pokud byste spadli do bahna, je velice těžké se z něj dostat. Oblast je tak s výjimkou horských oblastí neobydlená.

  Poušť Chihuahuan – Nové Mexiko

  Jedna z největších pouští v Severní Americe, rozkládající se na 282 000 čtverečních kilometrech, poušť Chihuahuan, má neuvěřitelnou flóru a faunu. Najdete zde arizonský duhový kaktus či například šedou lišku. Je zde také několik úchvatných památek, díky nimž je tato poušť rozmanitá. Rozhodně navštivte White Sands National Monument v Novém Mexiku, který je ohromující ukázkou sádrově bílých písečných dun.

  Bílá poušť, Farafra – Egypt

  Nachází se severně od Farafra a je malebnou ukázkou toho, co příroda dokáže. Oblast obsahuje písek různých odstínů, od jasně bílé po krémově bílou, spolu s křídovými skalními útvary – z nichž některé vypadají jako velké houby – vytvořené větrem v průběhu let. Při průzkumu této krajiny existují specifické cesty, kterými se člověk musí vydat, protože oblast je chráněná.

  Sledujte nás na sítích