Na první pohled vypadá Grotta della Poesia jako ideální místo pro skok do blankytně modré vody. Průzračná laguna vyhloubená do vápencového útesu přímo vybízí ke koupání. Jenže realita může zklamat. Tahle slavná jeskyně už není přírodním bazénem, ale chráněnou archeologickou lokalitou s přísnými pravidly.
Grotta della Poesia leží kousek od vesnice Roca Vecchia, asi půl hodiny jízdy z Lecce. Místo tvoří dvě krasové dutiny – Grotta Grande a Grotta Piccola – propojené mořskou úžinou. Vznikly propadem stropu a obklopuje je působivě divoká krajina. Návštěvníci sem proudí nejen pro její krásu, ale i kvůli legendě o princezně, která prý lákala básníky z celé oblasti.
Dnes tu však už nenajdete lidi v plavkách. Od roku 2019 platí v celé oblasti zákaz koupání. Důvod? Masový turismus začal ničit vzácné archeologické nálezy. Už v roce 1983 tu archeolog Cosimo Pagliara odhalil nápisy v latině, řečtině i messapštině. Šlo o svatyni boha Taotora a místo se zařadilo mezi klíčové pravěké lokality v Itálii.
Místo koupání výklad o historii
Zákaz byl sice zpočátku dodržován velmi vlažně, ale nyní se přísně hlídá. Vstup do jeskyně střeží ostraha, schody dolů jsou zatarasené, a kdo přijde s ručníkem a plavkami, ten pravděpodobně neprojde. Místo koupání jsou v nabídce komentované prohlídky, výklad o historii a procházky po zbytcích opevnění z doby bronzové.
Za vstup se také nově platí – tři eura pro dospělé, dvě pro děti a seniory. Peníze jdou na ochranu místa a regulaci návštěvnosti. Grotta della Poesia je dnes součástí rozsáhlého areálu Roca Vecchia a obec Melendugno nastavila denní limity pro počet návštěvníků.
Pokud tedy čekáte jen krásné fotky a možnost se vykoupat, nejspíše budete zklamaní. Místo má silný genius loci, ale v létě tu panuje horko, je zde minimum stínu a žádná voda na zchlazení. Zato okolní pobřeží Apulie nabízí spoustu jiných pláží, kde si moře užijete do sytosti. Grotta della Poesia dnes už není koupaliště, ale kus italské historie.