Více
  28.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Návštěva vídeňského zámku Schönbrunn

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Několik kilometrů západně od centra Vídně leží nádherný zámek Schönbrunn. Byl postaven na počátku 18. století a zůstává jednou z předních rakouských atrakcí.

  Historie paláce sahá až do roku 1569, kdy si zde císař Maxmilián II. zřídil v přestavěném mlýně malý letní palác. V letech 1696 až 1730 byl na tomto místě postaven barokní zámek Schönbrunn s 1 441 pokoji a apartmány. Brzy poté byl přeměněn na rezidenci Marie Terezie. Další změny proběhly v letech 1816 až 1819 a po vážném poškození za druhé světové války byla v roce 1952 dokončena rekonstrukce.

  Císařské apartmány

  Zatímco pouze 40 z 1441 pokojů zámku Schönbrunn je přístupných veřejnosti, stačí k tomu, aby návštěvníkům poskytly obrázek o jeho velkoleposti. Pokoje jsou přístupné pouze v rámci prohlídky s průvodcem. Při ní navštívíte západní křídlo paláce, kde sídlí honosné apartmány císaře Františka Josefa a jeho manželky Elisabeth (nebo Sisi).

  Pokoje bohatě zařízené ve stylu 19. století zahrnují Císařskou audienční místnost i Ořechovou místnost (pojmenovanou podle bohatého ořechového obložení z roku 1766). Vrcholem je svícen vyřezávaný ze dřeva a pokrytý zlatem.

  Další zastávkou je ložnice Franze Josefa s jednoduchou vojáckou postelí, ve které císař zemřel 21. listopadu 1916, po 68 letech své vlády. Za zmínku stojí také Salon císařovny Alžběty s pastelovými portréty jejích dětí od Jean-Etienne Liotard.

  Z apartmánů, které kdysi obývala Marie Terezie, patří k nejatraktivnějším pokojům Bergl – bohatě zařízené zahradní apartmány s exotickými dekorativními styly, které zahrnují díla Johanna Bergla. Mezi další zajímavosti patří Pokoj Marie Antoinetty s jeho slavným portrétem Františka I., který zobrazuje insignie Řádu zlatého rouna. Dále zde najdete portrét Marie Antoinetty, Žlutý pokoj s hodinami z bílého mramoru, dárek od Napoleona III. Františkovi Josefovi I. a snídaňový sál s jemnými květinovými obrazy, které jsou považovány za dílo císařovny.

  Také je zde soukromý salon Marie Terezie, obložený drahým palisandrem a zdobený zlacenými řezbami V něm si prohlédnete asi 260 indických a perských miniatur.

  Park a zahrady Schönbrunn

  Velkolepý park kolem zámku Schönbrunn se rozkládá na ploše 500 akrů a byl založen v 18. století v barokním stylu. V roce 1996 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Park se svými zahradami rozhodně stojí za prozkoumání. Jednoduše se procházejte po mnoha cestách podél upravených záhonů a prohlédněte si 44 mytologických mramorových soch z 18. století. Vrcholem je návštěva Neptunovy fontány, jež byla inspirována řeckou mytologií včetně příběhu Thetis a jejího syna Achillea.

  Nejpůsobivější strukturou parku je však Palmenhaus. Byl postaven v roce 1883 a stal se největším skleníkem v Evropě. Má tři sekce, ve kterých jsou uchovávány četné exotické rostliny spolu se stovkami druhů motýlů. Zajímavá je také tyrolská zahrada, která zahrnuje statek postavený v roce 1722.

  Gloriette, konírny a divadlo

  Nádherná stavba Gloriette byla postavena v roce 1775 na kopci s výhledem na areál paláce a ze střechy má krásný výhled na Vídeň. Dlouhá arkádová stavba připomíná bitvu u Kolína v roce 1757, kdy rakouská vojska porazila pruskou armádu Fridricha Velikého. Střední část má podobu vítězného oblouku korunovaného velkým císařským orlem posazeným na zeměkouli. Na obou stranách jsou arkádová křídla s vysokými půlkruhovými oblouky. Uvnitř horní části je Café Gloriette a plochá střecha obklopená balustrádou slouží jako vyhlídková plošina.

  Schönbrunnské konírny jsou domovem muzea kočárů, působivé sbírky více než 60 historických vozů, saní a postrojů. Nachází se v bývalé zimní jezdecké škole a obsahuje bohatě zdobený císařský kočár používaný na královských svatbách a korunovacích. Za zmínku stojí také černý pohřební kočár, který byl používán k odvozu Habsburků na místo jejich posledního odpočinku.

  V areálu paláce je také divadlo Schönbrunn Palace, jediné zbývající barokní divadlo ve Vídni. Právě zde hrála hry sama císařovna, zatímco v pozdějších letech Haydn a Mozart pořádali soukromé i veřejné koncerty. Palácová kaple z roku 1700 stojí za návštěvu kvůli svým stropním obrazům, Apoteóze Marie Magdaleny od Daniela Grana a dílu Paula Trogera.

  ZOO

  Historie ZOO v rozlehlém parku Schönbrunn sahá až ke zvěřinci Františka I. založenému v roce 1752. Jedná se o nejstarší ZOO na světě. Je domovem více než 750 druhů zvířat jako například pandy obrovské, orangutanů, sibiřských tygrů, slonů afrických, gepardů, koal, tučňáků či arktických vlků. Původních 13 zděných výběhů pro zvířata (každý s vlastním bazénem) bylo v průběhu času nahrazeno modernějším zařízením a přírodními stanovišti. Zkuste si naplánovat návštěvu svých oblíbených zvířat tak, aby odpovídala době jejich krmení (harmonogram je uveden na webových stránkách zoo).

  Dětské muzeum

  Pro rodiny s dětmi je skvělým místem pro návštěvu Dětské muzeum. Najdete tu interaktivní exponáty o každodenním životě císařské rodiny a jejích dětí. Ukazují ostrý kontrast mezi jejich životními podmínkami a životem běžných občanů. Artefakty zahrnují hračky či oblečení, takže děti se mohou obléknout jako princ či princezna. Nezapomenutelným zážitkem je narozeninový banket, který si tu můžete předem objednat pro příležitost narozenin vašich dětí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ