Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Národní park White Sands. Bělostné duny, které se neustále stěhují

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Prozkoumejte největší naleziště čistého sádrovce na světě a vydejte se sáňkovat na dunách. Bílá písečná krajina národního parku White Sands v Novém Mexiku vás uchvátí.

  Větrem navátý písek a zvlněné duny národního parku White Sands pokrývají oblast o rozloze téměř 300 čtverečních km na jihu centrálního Nového Mexika. Je to největší dunové pole čistého sádrovce na světě. Čistě bílá plocha, která přitahuje neustávající proud návštěvníků již více než 80 let.

  Tento americký národní park, který se nachází na severních hranicích pouště Chihuahuan a na okraji americké vojenské základny a raketového testovacího zařízení, je stejně magický jako okouzlující. Návštěvníci mohou zajet k dunám různých velikostí a tvarů, podniknout túry po přírodní rezervaci, a dokonce si pronajmout sáňky pro sjíždění bílých písečných dun.

  Stěhující se duny

  Rok za rokem se nejaktivnější dunová pole mohou pohybovat severovýchodním směrem rychlostí až 9 metrů za rok. Tyto abnormální duny, vytvořené z čistého sádrovce (vodného síranu vápenatého), jsou neseny z „prchavého jezera nebo playa s velmi vysokým obsahem minerálů“, které se nachází v západní části parku. Jak se voda v jezeře odpařuje, zanechává za sebou minerály, které tvoří usazeniny sádrovce. Tyto usazeniny jsou pak přenášeny větrem a vytváří stále se rozšiřující moře dun.

  V parku se také nachází rezervace, kde se můžete seznámit s řadou unikátních druhů rostlin a živočichů. Mezi některé z výraznějších druhů zvířat patří bílá ještěrka, liška a také nepůvodní, ale vysoce adaptovaný oryx africký. Průzkum této krajiny umožňuje snadno sjízdná cesta. Zázračné přírodní prostředí je podívanou, kterou byste si neměli nechat ujít, pokud jste poblíž. Navzdory popularitě parku je pozoruhodně snadné najít v této bělostné krajině samotu.

  Než vyrazíte na průzkum

  Návštěvnické centrum se nachází na US Highway 70, 24 km jihozápadně od Alamogordo a 83 km východně od Las Cruces v Novém Mexiku. Cestovatelé z Carlsbad Caverns do jižní Arizony mohou sledovat U.S. 82 přes malebné pohoří Sacramento, až dojedou do tohoto unikátního národního parku White Sands.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS