Více
  20.5 C
  Czech
  Čtvrtek, 26 května, 2022

  Máte rádi betlémy? Pak musíte navštívit uličku San Gregorio Armeno v Kampánii

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Neapol není známá jen tím, že je kolébkou pravé Neapolské pizzy, jež se dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Toto město v Kampánii pod Vesuvem si turisty získalo také tím, že zde najdete slavnou uličku San Gregorio Armeno, kde seženete vše, co je potřeba pro výrobu betlému.

  O Neapoli se říká, že stojí za to „vidět a zemřít„. Na své si zde totiž přijdou nejen milovníci gastronomie a italských památek. Neapol je výjimečná hlavně svým životním stylem a kulturními tradicemi. Jednou z nich je i výroba betlémů.

  Betlémy (Presepe) jsou pro Neapolitánce nejen náboženským symbolem, ale především tradicí a uměleckým výtvorem.

  Ve slavné uličce San Gregorio Armeno v Neapoli najdete obchůdky, ve kterých seženete vše, co je potřeba pro výrobu betlému, nebo i hotové betlémy. V ulici se totiž nachází mnoho řemeslných dílen, do kterých můžete zavítat po celý rok. Nejedná se pouze o turistické místo, navštívit tuto ulici je nutností i pro místní rodiny.

  Betlémy jsou rozmanité – od těch, co jsou vyrobené z kartonu po ty z korku. Ve vystavených scénách ovšem nechybí ani větrné mlýny nebo vodopády poháněné elektřinou. Najdete zde i terakotové ručně malované figurky s oblečením na míru.

  Do svého betlému si můžete pořídit kromě svaté rodiny i figurky prodejců ryb, řezníků nebo dokonce výrobců pizz. Figurky zobrazují i celebrity, takže si vedle oslíka můžete postavit třeba britskou královskou rodinu nebo některého z místních politiků.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ