Více
  -0.3 C
  Czech
  Neděle, 23 ledna, 2022

  Kazachstán: Vznešená krása přírody na dosah ruky

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kazachstán se může zdát jako zvláštní volba pro seznam cestovatelských cílů. Ale malé množství turistů vám poskytne autentický zážitek. Proč se vypravit do Kazachstánu?

  Budete ohromeni okouzlující krajinou, živou kulturou a epickým historickým dědictvím, které zbytek světa sotva zná.

  Je relativně nedotčený moderním životem

  Zatímco nomádské tradice kazašské kultury byly z velké části přeměněny na sezónní variantu, Kazaši se přesto nenechali pohltit moderní dobou. Dnes už téměř žádní z nich nežijí v jurtách, ale v létě jich přesto mnoho migruje do hor. Opusťte velká města a ponořte se do místního vesnického života.

  Turistům zaručeně uniknete

  Kazachstán není nejčastější prázdninovou destinací, což je obzvláště vynikající zpráva pro milovníky lyžování. Almaty je Chamonix střední Asie s nádhernými svahy, které nadchnou každého lyžaře.

  Úchvatná příroda nikdy není příliš daleko

  Vznešená krása přírody je v Kazachstánu vždy na dosah ruky. Vezměme si například Velké Almatyské jezero, přírodní nádrž, která se nachází v pohoří Trans-Ili Alatau. Je pouhých 15 kilometrů jižně od centra Almaty, největšího města v Kazachstánu.

  Pokračujte dále a projdete stezky s řetězy pohoří Altaj a Dzungarski Ala-Tau, které dosahují epické výšky téměř 5000 metrů, se skalnatými horskými soutěskami a ohromujícími vodopády.

  Tajemné a jedinečné krajiny

  Majestátní vrcholy s bílými špičkami střídá nekonečná pouštní step táhnoucí se až k okraji obzoru. Objevte rozsáhlá podzemní jezera, spletité kaňony, které konkurují Utahu či záhadnou ledovou horu Muztau.

  Náboženská historie

  Zatímco fascinující památky starověké nomádské kultury, válečné bitvy a středověké pevnosti jsou samy o sobě bohatým dědictvím, poutníci se tu hromadí z jiného důvodu. Přicházejí navštívit Mauzoleum Khoje Ahmeda Yasawiho, postavené v letech 1389 až 1405.

  Kazachstán se může pochlubit jedním z nejpůsobivějších architektonických úspěchů Timurovy říše. Navzdory tomu, že památník byl jen napůl dokončený, napsal významnou kapitolu v historii středoasijské architektury. Je oslavován jako jedno z největších mauzoleí islámského světa a je největší existující cihlovou kupolí ve střední Asii.

  Kazachstán má neuvěřitelně živou kulturu

  Kazašská kultura je do značné míry ovlivněna turkickým nomádským životním stylem, který se mísí s islámem. Ten byl zaveden od 7. do 12. století. Kazaši jsou pyšní na svou hudební zdatnost. Divoké brnkání na Dombru, národní lidový strunný nástroj, při každé příležitosti připomíná kořeny starověkého východního Tamburu. Téměř vždy bude doprovázeno eklektickým tanečním představením.

  Kazaši jsou od přírody srdeční lidé

  Posvátné hodnoty společenství, přátelství a pohostinnosti, které pomáhají kazašské nomádské kultuře po staletí vzkvétat, přežívají i v moderních vztazích. Společenská povinnost poskytnout hladovému hostovi jídlo je zde posvátná. Kazašský lid je vstřícný a pohostinný.

  Jedinečná architektura

  Kazachstán může být v některých ohledech moderní kulturou z velké části nedotčený, ale města mezi sebou soutěží se svými podivnými architektonickými díly. Finanční čtvrť Nurly Tau v Almaty je jednou z nejvíce experimentálních oblastí v estetice. V Astaně, kam byl status hlavního města převeden v roce 1997, najdete zvláštní věž Bayterek, jejíž zlatá koule se houpe ve větru.

  Vydatné jídlo

  Kazašská národní kuchyně nepatří mezi nejpestřejší. Barvy jsou většinou mezi hnědou a béžovou. Nicméně pro náročné zimy jsou jejich gigantické špízy z grilovaného jehněčího masa a brambor přesně to pravé. V Kazachstánu nikdy nebudete mít hlad. Vegetariáni tu ovšem budou trochu trpět.

  Kazachstán se pyšní multietnickou harmonií

  Kazachstán je vynikajícím příkladem multikulturní společnosti, která je schopna udržovat mír a harmonii na svých hranicích. Je jednou z mála zemí na postsovětských územích, kterým se podařilo vyhnout se konfliktům mezi etniky. Existuje zde 126 etnických skupin, které se pyšní etnicko-jazykovou rozmanitostí. Mají různá náboženství, přesto s působivou mírou tolerance a respektu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Velikonoční ostrov

  Velikonoční ostrov: nejodlehlejší obydlený ostrov je opředen záhadami

  Díky své nejednoznačné minulosti Velikonoční ostrov (Rapa Nui) vyzařuje tajemství a jeho historie je protkána mytologií. Odhalte některá z jeho tajemství.
  Sakury v Japonsku

  Když v Japonsku kvetou sakury – 7 tipů na procházku bez davů

  V sezóně od konce února do května v Japonsku kvetou sakury. Exploze růžové barvy je skvělou příležitostí pro vycházky nejen v parcích. Kde najdete nejlepší místa na jarní romantiku a zároveň se vyhnete davům?
  Transsibiřská magistrála

  Transsibiřská magistrála: vystupte z vlaku a poznejte nejkrásnější zastávky na trati – část 2

  Jedna z největších staveb moderní doby. Nejdelší železnice na světě. Nejzásadnější dopravní tepna Ruska. Transsibiřská magistrála má mnoho "nej". Poznejte s námi ty nejkrásnější místa podél trati.
  Transsibiřská magistrála zastávky

  Transsibiřská magistrála: vystupte z vlaku a poznejte nejkrásnější zastávky na trati – část 1

  Transsibiřská magistrála je nejdelší železniční tratí na světě. Spojuje Moskvu s Vladivostokem a při putování po ní se vám nabízejí neskutečné výhledy z okna vlaku. A nejen to! Udělejte si pár zastávek, které budou rozhodně stát za to.
  Turkey

  Turecko – 10 zajímavostí, které vás překvapí

  Možná víte o řecko-římské historii Turecka, o jeho delikátní kuchyni a nádherném středomořském pobřeží. Turecko je ovšem plné překvapení. Přečtěte si 10 zajímavých faktů o Turecku, které vás určitě překvapí.
  Trhy v Indii

  Navštivte indické bleší trhy

  Byli jste někdy na bleším trhu? Pokud ano, víte, že tam narazíte na spoustu pokladů za pár kaček. A co teprve na těch indických! Přečtěte si, kde najdete ta nejlepší tržiště v Indii.
  Reklama
  Reklama
  Reklama