Více
  21 C
  Czech
  Čtvrtek, 11 srpna, 2022

  Karneval v Riu – pouliční večírky i extravagantní představení samby

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Karneval v Riu de Janeiro je obrovský festival odehrávající se v Brazílii, který získal vyznamenání jako „největší show na Zemi“. Koná se každoročně od pátku do úterý před Popeleční středou, významnou katolickou tradicí, která signalizuje začátek půstu.

  Pokud chcete opravdu pochopit, co je to karneval, vydejte se v tomto období na Sambodrom. Na vlastní kůži si vyzkoušíte, proč tuto tradici navštěvují miliony lidí z celého světa.

  Stavba Sambodromu

  Tradičně během karnevalu procházely nejlepší školy samby z celé země ulicemi Ria, aby předvedly, co umí. Pak přišli organizátoři s nápadem postavit Sambodrom. Cíl byl dvojí: vybudovat zařízení pro pohodlí návštěvníků a potenciální příjmy z prodeje lístků. V roce 1984 byl Sambodrom dokončen a hlavní průvod okamžitě zaznamenal nárůst počtu diváků.

  Stadion pojme více než 80 000 návštěvníků a 5 000 účastníků.

  Co by byl karneval bez přehlídek samby?

  Karneval se slaví pět dní před Popeleční středou, což je začátek půstu v katolickém kalendáři. Srdcem karnevalu je samba, která je dokonalým příkladem afroevropské směsi, jež definuje brazilskou kulturu.

  Nejlepší školy samby mají tu čest vystoupit před miliony diváků na Sambodromu. Na stadionu sedí přibližně 40 soudců, kteří pečlivě sledují každý pohyb, hodnotí flitry každého kostýmu, výběr písně a celkový dojem. Energie je přímo hmatatelná, diváci tančí spolu s účastníky. Porotci vyhlásí šampiona samby na Popeleční středu.

  Kostýmy

  Honosné kostýmy tanečníků umocňují exotickou povahu a smyslnost samby. Nejsou ovšem vybírány jen kvůli estetice, spíše tvoří součást příběhu. Diváci si tento význam často neuvědomují, ale rozhodčí ho vidí dobře. Proto školy samby věnují kostýmům maximální pozornost. Proces přípravy a rozhodování trvá měsíce.

  Co by byl karneval bez škol samby?

  Bez tvrdé konkurence mezi brazilskými školami samby by karneval neměl takový úspěch. Vše začalo pouličními kapelami, ze kterých později vznikly skupiny a kluby. Ty se spojily do asociací a z nich nakonec vznikly dnešní školy samby. Mají úzký vztah s komunitou, neboť pomáhají podporovat chudé. Komunitě poskytují práci při stavbě svých alegorických vozů, šití kostýmů, logistické podpoře, a dokonce i při zajišťování bezpečnosti tanečníků.

  Ekonomický přínos karnevalu

  Karneval je také komerční záležitostí. Jedná se o průmysl v řádu milionů dolarů. Při účasti milionů návštěvníků je počet pracovních míst a přínos do ekonomiky obrovský. Vstupenky na Sambodrom se prodávají i měsíce před karnevalem. Kromě akce na Samobodromu se po městě v hotelích a restauracích koná nespočet večírků nebo plesů. To znamená další příjmy ze vstupenek. S mnoha celebritami se potkáte například na oblíbeném „Magickém bálu“ v hotelu Copacabana Palace.

  Pouliční večírky

  Pokud jsou lístky na večírky mimo váš rozpočet, můžete se připojit k pouličním kapelám. Nezapomeňte si vzít kostým, jdete na karneval! Nejlepší pouliční večírky jsou organizovány skupinami zvanými „blocos“. Je prakticky nemožné v Riu zabočit do ulice, aniž byste narazili na další „party“. Malá skupinka lidí se shromáždí na předem určeném místě. Potom pochodují ulicemi a přibírají další a další účastníky, kteří blázní v rytmu samby. Většina těchto kapel skládá své vlastní písně a tvoří vlastní choreografie. To znamená, že žádné dva pouliční večírky nejsou stejné. A to nejlepší? Tyto večírky začínají už tři měsíce před oficiálním zahájením karnevalu!

  Vezměte děti a užijte si další lákadla Rio de Janeira

  Nenechte se splést – tento karneval není jen pro dospělé. V poslední době organizátoři omezili nahotu na karnevalu a některé akce jsou přímo určené dětem. Jedná se například o Dětský průvod na Sambodromu, kde děti a dospívající předvádějí svůj taneční talent. Tak nemějte obavy a vezměte své děti s sebou.

  Výlet do Ria nemusí být jen o karnevalu. Rozhodně nezapomeňte navštívit místní slavné pláže, kde můžete relaxovat s národním koktejlem caipirinha v ruce. Zahrajte si plážový volejbal, fotbal nebo frisbee. Vyzkoušejte surfování. Udělejte si výlet na horu Sugarloaf nebo k soše Krista Spasitele, která je dnes řazena mezi moderní divy světa. Ponořte se do místní kultury a nezapomeňte na skvělou brazilskou kuchyni.

  Karneval v Riu je vyhlášeným festivalem, na který se sjíždějí návštěvníci z celého světa. Letošní karneval byl bohužel kvůli pandemii covid-19 zrušen, takže příští rok se očekává ještě větší zájem než obvykle. Nezapomeňte si včas rezervovat letenky, ubytování i vstupenky.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ