Více
  17.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Jak si užít multigenerační dovolenou

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Plánujete vzít děti a jejich prarodiče na velkou rodinnou dovolenou? Zde je několik hlavních tipů a úskalí, kterým je třeba se vyhnout.

  Plánujte předem finance

  Není to příjemná konverzace, ale o penězích je třeba diskutovat. Nejen kdo zaplatí počáteční náklady, ale kdo bude platit útratu na dovolené. Zásoby, restaurace, vstupy na památky atd. Vyjasněte si tyto otázky předem, abyste předešli nepříjemným situacím během dovolené.

  Pokud máte možnost vlastního stravování, zkuste se domluvit na tom, kdo bude mít služby – kdo bude vařit, kdo mýt nádobí… Mělo by to být fér a ostatní členové rodiny by s tím měli počítat.

  …ale buďte flexibilní

  Multigenerační dovolené mají ve zvyku být plné překvapení a je třeba se přizpůsobit. Možná budete chtít naplánovat několik výletů a společných slavnostních večeří předem. Ale třeba si budete chtít také udělat hezký večer s partnerem a vaši rodiče by mohli pohlídat svá vnoučata. Promluvte si o tom, ale buďte připraveni měnit plány s ohledem na situaci.

  Pronajměte si vlastní ubytování

  Pro velké rodinné dovolené bývají nejpříjemnější pronájmy vlastních chat, chalup či vil. Výhodou je i možnost domácího stravování. Jistě oceníte, že každý bude mít svůj prostor i klid. Dobrým nápadem je nemovitost s vlastním bazénem, osvědčeným prostředkem relaxace nebo rozptýlení pro všechny věkové kategorie.

  Pokud je vaše vila nebo byt součástí komplexu, kde se děti mohou potkávat s jinými dětmi a spřátelit se, může to být ku prospěchu věci. Poskytuje vám to možnost úniku na pláž, do baru či do města, pokud potřebujete být sami, nebo hrozí ponorková nemoc.

  Zvažte možnost, že necháte plánování na někom jiném

  Možností je několik: plavba na lodi, all-inclusive resort, dovolená na míru. Vše většinou dobře funguje, neboť tyto pobyty nabízejí téměř neomezené možnosti zábavy vhodné pro všechny věkové kategorie, dostatek prostoru a předem připravené výlety. U all-inclusive resortů máte navíc větší pocit svobody a obvykle bezplatné hlídání dětí a dětské kluby. Ve všech případech budete mít k dispozici flexibilní možnosti stravování a personál se postará o praní šatstva a podobné nezbytnosti. Vše máte zaplacené předem. A to nejlepší – za nepovedené výlety neponesete odpovědnost vy.

  Dělejte kompromisy

  Klíčem k úspěšné rodinné dovolené je, že každý dostane něco, co mu vyhovuje. Není nic horšího, než když má někdo pocit, že byl tažen ostatními někam, kam nechtěl. Požádejte všechny strany o jeden nebo dva prvky, které by podle nich dovolená měla mít. A zahrňte je do plánování. Může jít o požadavek bazénu, vlastní koupelny, pěších výletů, kultury či výběru jídla.

  Auta a ložnice

  Pokud je k dispozici jen jedna oddělená ložnice, dejte ji teenagerům, nebo prarodičům. Prvním, aby nerušili hlukem, druhým, aby měli pocit soukromí a klidu. Pokud jedete čistě po vlastní ose, bývá dobrým nápadem pronajmout si ne jedno velké, ale dvě menší auta. Poskytují větší pocit svobody a umožní vám rozdělit se na výlety podle preferencí účastníků zájezdu.

  Pečlivě vyberte destinaci

  Dálkové lety mohou být náročné nejen pro malé děti, ale i pro starší osoby. Berte také v úvahu pásmovou nemoc, ne každý se s ní vyrovnává dobře. Existuje mnoho bližších lokalit, kde si užijete trochu exotiky, aniž by někdo z vaší rodiny musel při cestě trpět. Hlavním účelem je přece strávit hezký čas se svými nejbližšími.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reynisfjara Hra o trůny

  Ocitněte se na vlastní kůži ve Hře o trůny. Tady se seriál točil – část 1

  Jistě si pamatuje ty nádherné lokace z kultovního seriálu Hra o trůny. Věděli jste, že některé z nich můžete celkem snadno navštívit i ve skutečnosti? Vydejte se s námi do Vysokých zahrad nebo za Zeď.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 2

  Chcete si užívat procházky v přírodě, ubytovat se u místních obyvatel, poznávat kulturu vzdálených zemí a nikam nespěchat? Pak je pro vás pomalý styl cestování ten pravý. A my vám poradíme, které destinace jsou pro něj jako stvořené.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 1

  Nevyhovují vám hektické itineráře a odškrtávání památek ze seznamu? Pokud raději nasáváte atmosféru nového místa a seznamujete se s místními obyvateli, tyto destinace jsou pro vás ty pravé.
  Noční obloha

  Chystáte se pozorovat hvězdy? Na co nezapomenout

  Nejednoho cestovatele už oslnila krása noční oblohy. Na světě jsou místa, kde vám miliony hvězd vyrazí dech. Přečtěte si, co nezapomenout sbalit do batohu, než se vydáte na noční dobrodružství.
  Cestování

  Skupinové versus soukromé zájezdy. Obojí má svá pro a proti

  Chcete vyrazit na dovolenou se svými nejbližšími, nebo raději poznáváte nové lidi a navazujete přátelství? Vyberte si ten správný typ zájezdu.

  5 tipů na krátkou dovolenou s dětmi o podzimních prázdninách

  Hurá, pomalu se blíží podzimní prázdniny! Ideální příležitost jak můžeme dětem ještě naplánovat nějakou zajímavou dovolenou. Připravili jsme si pro vás pár tipů na atraktivní místa pro celou rodinu.
  Reklama
  Reklama
  Reklama