Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Island reaguje na obavy z dopadu nadměrné turistiky. Zůstaňte déle a cestujte pomaleji, vzkazuje turistům

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Island v letošním roce začal měnit svůj přístup k cestovnímu ruchu. Po dlouhé pauze způsobené pandemií covid-19 započal novou éru. Místní doufají ve větší udržitelnost.

  Meteorický vzestup popularity severských ostrovů zůstává kontroverzním tématem. Ekonomika Islandu rychle roste, ale je závislá na desetitisících turistů, kteří chtějí obdivovat ledovce, gejzíry a oblohu s tančící polární září. Ekologové vznesli obavy z dopadu nadměrné turistiky na citlivé ekosystémy. Odpověď Islandu? Povzbudit lidi, aby zůstali déle a cestovali pomaleji.

  Podobně jako v jiných destinacích z prvních míst žebříčků cestovatelů, jako jsou Benátky či Amsterdam, Island slavil v roce 2020 snížení znečištění ovzduší i krajiny. Místní obyvatelé si užili klid, domácí turisté se opět odvážili navštívit oblíbená místa.

  „Růst, který jsme do roku 2019 zaznamenali v počtu návštěvníků, byl příliš rychlý a blížili jsme se k okraji neudržitelného rozvoje,“ říká Tryggvi Felixson, průvodce a předseda Landverndu, Islandské asociace životního prostředí. „Máme štěstí, že Island je relativně velká země.“

  Více finančních prostředků na infrastrukturu a ochranu

  Na rozdíl od destinací, které v roce 2020 utáhly rozpočty, Island zvýšil své výdaje na cestovní ruch o 40 %. Značná část rozpočtu byla použita na zlepšení infrastruktury v turistických lokalitách. Mnoho z těchto míst, jako je čedičový sloupcovitý kaňon Stuðlagil, se proslavilo díky sociálním médiím. Vláda se konečně snaží dohnat potřebné věci jako jsou toalety, parkoviště, vyznačené stezky a vchody pro vozíčkáře.

  „Bylo náročné udržet si náskok před sociálními médii,“ říká Skarphéðinn Berg Steinarsson, generální ředitel islandské turistické rady. „Návštěvníci rádi chodí kamkoli chtějí, a tak to chceme zachovat. Musíme ale být připraveni. Mnoho z těchto míst je choulostivější v zimě a na jaře, kdy mráz opouští půdu. Turismus tak ohrožuje životní prostředí.“

  Islandský parlament nyní také projednává návrh na zřízení národního parku na Vysočině, který bude pokrývat a chránit asi 30 % země.

  Snaha upřednostňovat delší pobyty, alternativní trasy a vzdálené ubytování

  Levné lety kdysi udělaly z Islandu magnet na víkendové výlety, ale s COVID-19 se delší cesty, které zahrnují práci na dálku, stávají normou. V listopadu Island oznámil nové vízum pro mezinárodní pracovníky na dálku. Cizí státní příslušníci nyní mohou pobývat na Islandu až šest měsíců, pokud jsou zaměstnáni, nebo mohou doložit samostatnou výdělečnou činnost.

  Strategie kvality nad kvantitou je jednoduchá: přilákat profesionály s vysokými výdělky, kteří mohou pomoci stimulovat místní ekonomiku, aniž by to vedlo k přeplněnosti. Nový vízový program je jen jedním z aspektů posunu Islandu k přilákání těch, kteří touží po pomalejším stylu cestování.

  Island nyní nabízí alternativy k oblíbené Ring Road, která sleduje obvod ostrova. Koncem roku 2020 otevřel dva nové okruhy. Jedním je Westfjords Way, 950 km dlouhá cesta kolem poloostrova Západní fjordy, která byla dříve v zimě uzavřena kvůli lavinovým rizikům. Druhou novou cestou je Diamantový kruh na severním Islandu, 155 km dlouhý okruh plný vodopádů a divoké zvěře.

  To však neznamená, že hlavní město by mělo být zcela přehlédnuto. Letos na jaře se v Reykjavíku otevírají nové geotermální lázně The Sky Lagoon. Projekt je jedním z největších v historii islandského cestovního ruchu. Se svým 80 m dlouhým oceánským bazénem a architekturou inspirovanou tradičními trávníkovými domy v regionu by to mohla být atraktivní alternativa ke slavné Modré laguně.

  Pro ty, kdo chtějí zažít přírodu daleko od davů, nově spuštěný hotel Bubble nabízí možnost přespat pod polární září v jedné z 18 kopulovitých struktur umístěných ve dvou odlehlých lesních lokalitách.

  Ochrana životního prostředí při současném ekonomickém růstu zůstává výzvou. Ale možná vynucená pauza vedla k více než jen znovuzrození tichých stezek. Země se zdá být lépe připravena na nový úsvit cestování.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  H. CH. Andersen

  Nové muzeum H. CH. Andersena vás vtáhne do pohádky

  Kdo by neznal Ošklivé káčátko? H. Ch. Andersena četlo mnoho generací. Inspiroval několik pohádek od Disneyho, například Malou mořskou vílu, Císařovy nové šaty nebo tolik oblíbený film Frozen. Nyní se můžete do jeho pohádek nechat vtáhnout v novém dánském muzeu.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 2

  Pláže, sluníčko a taverny. To je obrázek z oblíbené dovolenkové destinace Zakynthosu. Věděli jste ale, že tu najdete i krásné parky a skvělá muzea? Přečtěte si naše tipy, co podniknout na tomto řeckém ostrově.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 1

  Hledáte kulturu, krásnou přírodu, historii i bujarý noční život? Řecký ostrov Zakynthos vám to nabízí vše. Přečtěte si naše tipy, kam se vypravit a co zde podniknout.
  Grónsko

  Grónsko se poučilo od Islandu. K rozvoji turismu zaujalo opatrný přístup

  Grónsko je zatím pro mnohé cestovatele zemí neprobádanou. Díky pohádkové krajině, ledovcům a puncu dobrodružství tomu tak ale nebude navždy. K rozvoji turistického ruchu ovšem zvolilo pomalý přístup.
  Zakynthos

  Zakynthos plný turistů. Jak se vyhnout davům

  Zakhyntos je okouzlující řecký ostrov, velice oblíbený mezi cestovateli všech kategorií. Jak si ho užít, vychutnat si místní atmosféru a zároveň uniknout davům turistů?
  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Na území Slovinska se nachází přes osm tisíc jeskyní, přičemž zpřístupněno je asi dvacet z nich. Ty nejznámější najdeme v oblasti Kras na jihozápadě Slovinska.
  Reklama
  Reklama
  Reklama