Více
  8.6 C
  Czech
  Pátek 23. února 2024

  Dobrodružství na Hedvábné stezce: Do této středoasijské země přijíždí luxusní rychlovlak

  Ještě před několika lety byl Uzbekistán turistům z velké části uzavřen. Středoasijský národ však nyní vítá návštěvníky s otevřenou náručí.

  Díky vysokorychlostním vlakům a starobylým kulturním památkám se tato krásná středoasijská země konečně otevírá turistům. Bezvízový styk, vysokorychlostní vlakové spojení a obnovené historické památky jsou jen některé ze způsobů, jak Uzbekistán přitahuje cestovatele.

  Od roku 2026 se dokonce budete moci svézt luxusním vlakem mezi hlavním městem Taškentem a dalšími klíčovými zastávkami podél historické Hedvábné stezky – včetně starověkého Samarkandu.

  Jak cestovat po Uzbekistánu

  Starověké město Samarkand se dostává do hledáčku návštěvníků. Navštivte ho tedy co nejdříve. Leží čtyři a půl hodiny letu z tureckého Istanbulu. Trasu v současné době obsluhuje Uzbekistan Airways.

  Světová turistická organizace OSN (UNWTO) minulý měsíc označila město za světové hlavní město kulturního cestovního ruchu, když přivítalo návštěvníky z celého světa na 25. valném shromáždění agentury.

  Se spuštěním Air Samarkand se město do konce roku stane dostupnější, informoval server Euronews. Nová letecká společnost začne s přímými lety do měst v Turecku, Vietnamu, Malajsii, Indonésii a Číně. Poté se během příštích 12 měsíců rozšíří do Evropy.

  Pokud jedete na delší cestu, nejlepší způsob, jak prozkoumat Uzbekistán, je však po železnici.

  Ve vysokorychlostním vlaku Afrosiyob je Samarkand jen něco málo přes dvě hodiny od hlavního města země Taškentu, ve srovnání s téměř pěti hodinami jízdy autem. Cesta může stát pouhých 8 €.

  Země také oživuje bájnou Hedvábnou stezku s rozšířením svých železnic. Ty se nyní táhnou z Kazachstánu přes Uzbekistán až do Turkmenistánu – trasa je poseta památkami světového dědictví UNESCO.

  Vlakem z Kazachstánu přes Uzbekistán až do Turkmenistánu

  15denní „plavba po železnici“ s uzbeckými železnicemi a německým specialistou na dobrodružné cestování Lernidee GMBH vás zavede z kazašského hlavního města Astana do uzbeckého hlavního města Taškentu a dále do Samarkandu.

  Zastavte se ve středověké Chivě a Buchaře. Po nich následují starověká města Marie a Nisa, než zakončíte své dobrodružství v turkmenském hlavním městě Ašchabad.

  Od roku 2026 budete také moci jezdit luxusním vlakem mezi Taškentem a Chivou přes Samarkand a Bucharu – navržený stejnou skupinou jako italský Orient Express La Dolce Vita.

  Sledujte nás na sítích