Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Císařská hrobka ve Vídni. Sarkofágy, srdce v urnách a nabalzamované vnitřnosti

  Navštivte místo posledního odpočinku pro ostatky 143 členů habsburského královského rodu.

  Habsburské pohřby byly propracované záležitosti. V kulturním životě Vídeňanů se po staletí objevovala smrt, oslavovaná písní, poezií a uměleckými díly. Po celém městě lze spatřit děsivé sochy memento-mori, které mají inspirovat zbožnost.

  Smrt císaře nebo císařovny byla významnou událostí. Habsburkové jako jedna z hlavních říšských královských dynastií v Evropě a také císaři Svaté říše římské v letech 1438 až 1740 vládli velké části Evropy až do svého pádu v 1. světové válce.

  Pro mnoho z nich byl po smrti vytvořen krásný propracovaný sarkofág, stříbrná urna pro uchování jejich srdce a relikviáře, které obsahují jejich nabalzamované vnitřnosti. Ty byly pohřbeny ve třech samostatných svatých kryptách. Dnes je můžete navštívit v hlavním rakouském městě Vídni.

  54 srdcí je uchováno v kapli

  Dvanáct císařů, 18 císařoven a 113 dalších členů habsburského rodu je pohřbeno v císařské kryptě (Kaisergruft) ve Vídni. Krypta, v němčině známá také jako Kapuzinergruft („Krypta kapucínů“), obsahuje 105 kovových sarkofágů, z nichž nejpropracovanější navrhl královský sochař Balthasar Ferdinand Moll. Za jeho vrcholné dílo je považován rokokový dvojitý sarkofág císaře Františka Štěpána a jeho manželky císařovny Marie Terezie. Královský pár leží na vrcholu hrobky, obklopený propracovanými reliéfy ilustrujícími výjevy z jejich života.

  Srdce 54 členů královské rodiny jsou uchovávána ve speciálních urnách v Herzgruft neboli „Heart Room“, která se nachází o pár bloků dál v kapli svatého Jiří v Augustinerkirche. Uchovány jsou také nabalzamované vnitřnosti princů, královen a císařů ve Vévodské kryptě pod katedrálou sv. Štěpána (Stephansdom).

  Císařská krypta pod kapucínským kostelem a klášterem měla původně uchovávat pouze ostatky císařovny Anny a císaře Matyáše, kteří zemřeli v letech 1618 a 1619. Krypta však byla v průběhu staletí mnohokrát rozšiřována, aby se do ní vešly další královské ostatky. Poprvé v roce 1657 pro císaře Leopolda I., roku 1754 opět pro císařovnu Marii Terezii, roku 1908 pro císaře Františka Josefa. Budovy byly obnoveny v 60. letech 20. století.

  Poslední Habsburk zde byl pohřben v roce 2011

  Sarkofág císaře Františka Josefa je jediný vyrobený z kamene místo kovu. Je lemován rakvemi jeho manželky Alžběty a syna Rudolfa. Byla to Rudolfova záhadná a tragická sebevražda (po vraždě své 17leté milenky) v roce 1889, která zahájila sestupnou trajektorii habsburské říše. Protože Rudolf nezanechal mužského dědice, byla koruna předána z Františka Josefa jeho synovci Františku Ferdinandovi. Atentát na jeho osobu v roce 1914 předznamenal první světovou válku. Karel I., dědic Františka Ferdinanda, se stal posledním císařem Rakousko-Uherska.

  Ani František Ferdinand, ani Karel však nejsou pohřbeni v Císařské kryptě. František Ferdinand je pohřben se svou ženou Sophií na zámku Artstetten v Rakousku. Karel je pohřben se svou ženou Zitou v kostele Panny Marie z Monte na Madeiře a jejich srdce jsou uchována v loretánské kapli opatství Muri v Itálii. Arcivévoda Otto, poslední korunní princ rakousko-uherské monarchie, byl po své smrti 4. července 2011 pohřben v císařské kryptě. Je posledním Habsburkem, který tam byl pohřben.

  Sledujte nás na sítích

  3 KOMENTÁŘE

  1. Poslední rakouská císařovna byla dne 1. dubna 1989 pohřbena v Císařské hrobce ve Vídni. Na Madeiře je pouze Karel I.

  2. V češtině se píše Habsburk, nechápu, proč je tam jednou s k, podruhé s g. Jeho atentát… snad atentát na něj, jména členů rodu v češtině, ale najednou Elisabeth (Alžběta neboli Sissi)… proboha to je paskvil…

  Comments are closed.